Атанас Мерджанов:
Загубихме. Точка. Важното е защо?
Необходимо е да се върнем към изконните ценности на социализма - справедливост, солидарност, честност и почтеност, казва зам.-председателят на ПГ на "БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ"
/ брой: 256
Атанас Мерджанов е роден през 1963 г. в Елхово. Завършил е специалност социология на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Народен представител в 38-то, 40-то, 41-то, 42-то и 43-то Народно събрание. Член е на Изпълнителното бюро на Националния съвет на БСП и негов говорител, зам.-председател на парламентарната група БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ.
"Борбата с бедността, осигуряването на заетост и на достойни доходи в България трябва да бъдат приоритет на приоритетите "
"Отстъпването от ДПС за избора на Делян Пеевски до запазването на плоския данък са рани в сърцето на социалистите"
- Каква е вашата оценка за представянето на БСП на отминалите местни избори?
- Оценката, цялостна и задълбочена, ще я даде Националният съвет, но ръководството на партията се произнесе непосредствено след изборите. Това е тежка загуба за БСП и няма смисъл да го отричаме. Не само не бива да отричаме, а отговорността изисква да го признаем. Чест прави на Изпълнителното бюро, че не се скри зад витиевати фрази. Загубихме. Точка. Важното е защо? И тук отговорът трябва също да е честен, макар и болезнен. По време на правителството Орешарски БСП постигна определени резултати за хората, предприеха се мерки за икономическо развитие, имаше силна социална политика, овладяна беше първата голяма бежанска вълна и т.н. В същото време през този мандат БСП загуби най-важното - доверието на своя избирател. Вярата, че БСП е различна от другите, че има свой ясно изразен морален облик бе силно разколебана. Отстъпването пред изискванията на ДПС от избора на Делян Пеевски до запазването на плоския данък са рани в сърцето на социалистите. Лечението на тези рани е връщане към изконните ценности на социализма - справедливост, солидарност, честност и почтеност. Това вече се прави, но ще отнеме време. Причината за загубата на тези избори е преди всичко, че раните от 2013 г. още не са заздравели.
- На база на постигнатите резултати и при над 50% бедно население, смятате ли, че има бъдеще за лява политика у нас?
- Вижте, 390 000 гласа, или повече от 17 процента от гласувалите е солидна политическа база. БСП е твърдо втора политическа сила в страната, което я прави единствената алтернатива на едно вредно правителство. А това, че правителството е вредно, го разбират вече всички, включително огромната част от онези милиони избиратели, които решиха, че няма смисъл да се гласува. Борбата с бедността, осигуряването на заетост и на достойни доходи в България трябва да бъдат приоритет на приоритетите. В този смисъл не само, че лявата политика има бъдеще у нас. Тя е без алтернатива. Провалът на дясното, на рестрикциите и на всемогъщия свободен пазар е толкова очевиден, че сривът му е неизбежен. Това вече се случва в Европа, ще се случи и у нас. БСП е единствената партия, която го осъзнава и е готова за този процес. За съжаление далеч от медиите и публиката остава именно този, същественият дебат. Залети сме от махленски фрази и изборни техники, от Бойко Борисов и Цветан Цветанов, с други думи.
- Как смятате да направите така, че БСП да стане привлекателна отново за хората, които ви подкрепиха преди години?
- Ще разчитаме на техния разум и интелект. Избирателят на БСП отхвърля тезата "Аз съм прост, а и вие сте прости и затова се разбираме". Целта ни е да върнем политиката в обществения живот. Да отсеем важното от зрелищното. Стратегията ни е да се съсредоточим към това, което е наистина важно за хората. Тяхната работа, техните доходи, техния език, тяхното здраве, образованието на децата им. Ще работим за възстановяване на чувството за държавност, за доверието към българската полиция и военни. Нима можем да отминем факта, че правителството целенасочено насажда омраза между гражданите и полицаите, призвани да пазят тяхната сигурност?
- Имаше ли стратегически грешки в последната кампания, които отчитате? Има ли дефицит на местни лидери от левицата?
- Грешки със сигурност има. Кампанията беше специфична. "Мръсна" по думите на председателя Миков. И той, и много от останалите членове на БСП не пестиха усилия. Не можахме да се преборим с методите, споделяни и от ГЕРБ, и от РБ, и от други наши конкуренти. Методи на заплаха и измама. Но и ние трябва да се организираме по-добре, да сме по-адекватни на заобикалящата ни комуникационна среда. Например много млади хора търсят контакт с нас, завладени от лявата идея, а ние все още не можем да намерим правилния начин да общуваме с тях. В БСП няма дефицит на лидери, по-скоро обратното. Много хора с лидерски качества трябва по-добре да работят като отбор по места.
- Бяха публикувани в медиите огромен брой сигнали за подправени протоколи, непризнати реални гласове за опозиционни политически сили, смятате ли, че може да се стигне до касиране на вота в големите градове?
- Работим активно за събирането и документирането на сигнали, данни и доказателства за изборни нередности и измами. Такива има много. Ние ще се погрижим те да стигнат в подходяща форма до българския съд. Оттам нататък негово изключително правомощие е да реши дали има основание изборите да бъдат касирани. Нашето мнение е, че на много места, в т.ч. в големите градове, такива основания има.
- Акцентът от първата следизборна пресконференция падна върху подадените оставки на ръководството, ще търсите ли вот на доверие от Националния съвет на БСП?
- Ръководството на БСП е пряко зависимо от Националния съвет. В този смисъл съветът държи в ръцете си съдбата на ръководството винаги и по всяко време. На заседание на Изпълнителното бюро членовете му заявихме пред председателя, че оставките ни са на негово разположение. От своя страна Михаил Миков обяви, че ще се обърне към Националния съвет. Това е редът в нашата партия. Това е нашият устав и всеки социалист е длъжен да го спазва.
- В политически анализи се твърди, че с БСП е приключено, вашият коментар?
- Някои коментатори бъркат желаното с реалното. С БСП не е свършено. Имали сме и по-тежки периоди и винаги сме надживявали тези, които вещаят смъртта ни.
- Вашият коментар във връзка с апела на лидера на АБВ Георги Първанов, че всички леви политически сили трябва максимално бързо да обсъдят възможността за издигане на обща кандидатура преди президентските избори?
- Дотук за президентски избори говорят само Радан Кънев и Георги Първанов. И двамата в аспект за общи кандидатури съответно в дясно и в ляво. Предполагам, че това е нормално за малки партии, чиято подкрепа на местните избори гравитираше около санитарния минимум. Ясно е, че сами, те не могат да излъчат убедителен кандидат и търсят начини да съществуват. Ще се отнесем сериозно към всички предложения за консолидация в ляво. Но в началото на разговора говорихме за рани в сърцата на социалистите. Отцепването на Георги Първанов, на нашия президент, е без съмнение друга такава рана и той трябва да си даде сметка за нея.