Влизаме в "Южен поток"
Украйна предлага алтернативен вариант за газопровод към Европа
/ брой: 154
Споразумението между Русия и България за проекта "Южен поток" ще бъде подписано на 16 юли, заяви руският вицепремиер и председател на съвета на директорите на "Газпром" Виктор Зубков, цитиран от РИА Новости. "Всички въпроси, които предстои да се решават, сега ще бъдат решавани според "пътната карта", която предложихме", поясни Зубков и добави, че тя ще бъде подписана на 16 юли в България. Според него посещението му в София е било успешно и са обсъдени всички въпроси, свързани с "нашите енергийни проекти".
До дни, по думите на премиера Борисов, ще бъдат изчистени всички неясноти по "пътната карта". През 2015 г. проектът трябва да е готов, подчерта българският премиер. Той не уточни от кого ще бъде парафирано споразумението, но подчерта, че въпросът ще бъде решен "на достатъчно високо равнище", а печалбата за България от този проект ще се удвои и утрои.
Сегашният транзит за Гърция и Турция ще остане по старите тръби, стана ясно веднага след проведените преговори, което ще позволи удвоеният капацитет на "Южен поток" да се отправи към Западна Европа.
Междувременно стана известно, че правителството на Украйна е предложило на Русия и ЕС да разгледат проект, който може да бъде алтернатива на широко рекламирания газопровод "Южен поток". Това е заявил министърът на горивата и енергетиката на Украйна Юрий Бойко. Според идеята за доставките на руски газ за Европейската общност може да се използват възможностите на двата украински газопровода - "Съюз" и "Ананиев-Измайл". Тези две разклонения биха могли да достигнат до Турция, където ще бъдат присъединени с газотранспортната система на Европа. По предварителни данни съвкупната мощност на новия газопровод ще бъде около 53 млрд. куб. м газ годишно, което би накарало руските доставчици да преразгледат целесъобразността на проекта "Южен поток". В обръщението си Бойко предлага реализацията на украинския проект да стане с участието на Русия, ЕС и Украйна на паритетен принцип.
Анализирайки основната изгода за Киев при евентуалната реализация на предложения от Юрий Бойко проект, става ясно, че Украйна цели на първо място да си обезпечи получаването на сериозни приходи от транспортирането на газа за Европа. За обезпечаване на собственото си потребление Украйна предлага на Русия да предостави на своята южна съседка да разработва едно от газовите месторождения в Ямало-Ненецкия автономен окръг.
Засега не е известно дали ЕС е разглеждал подобно предложение.