11 Ноември 2024понеделник16:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Георги Гьоков:

Нужна е превенция, за да се намали трудовия травматизъм

През 2023 г. е регистрирано увеличение на трудовите злополуки с близо 5%

/ брой: 80

автор:Аида Ованес

visibility 3885

Увеличението на трудовите злополуки не говори никак добре за съвременната социална политика на България в областта на здравословните и безопасни условия на труд, коментира депутатът от БСП Георги Гьоков в навечерието на  Деня за безопасност на труда и памет на загиналите при трудови злополуки 28 април. Той е категоричен, че намаляването на трудовите злополуки и травматизъм изискват многостранен подход, който да включва преди всичко превенция."Създаването на добри условия на труд и оптимална безопасност трябва да са приоритетни не само пред работодателите, но и пред държавата в лицето на МТСП и отговорните за това институции. Политиките трябва да водят до непрекъснато подобряване на организацията за управление на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд", сказа социалистът.
През 2023 г. е регистрирано увеличение на трудовите злополуки с близо 5%, става ясно от сравнителния анализ на оперативната информация за трудовите злополуки на НОИ.
"Трябва да се гарантира, че всяко едно работното място отговаря на всички стандарти за безопасност. А това може да стане само като се извършват редовни проверки от контролните органи (ГИТ) и не се допускат компромиси. Извършваните редовни инспекции дават възможност да се идентифицират потенциални опасности, преди да се превърнат в инциденти", казва Гьоков. Той подчертава, че ГИТ упражнява цялостен контрол за спазване на трудовото законодателство във всички отрасли и дейности. Инспекцията упражнява специализирания контрол по спазването на Закона за здравословни и безопасни условия на труд, Закона за насърчаване на заетостта, Закона за хората с увреждания, Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, законодателството, свързано с изпълнението на държавната служба и с правата и задълженията на страните по служебното правоотношение, и на други нормативни актове. Затова административният и експертен капацитет на този контролен орган трябва да се укрепва и това трябва да е първостепенна грижа на държавата, подчертава Гьоков. Той припомня, че в момента в ГИТ работят 400 служители (разпределени в 28 териториални поделения – дирекции "Инспекция по труда", които са в административните центрове на областите), в т.ч. и общата администрация, а броят на активните нефинансови дружества (фирми) в България е около 412-413 хил. със заети в тях над 2,1 млн. души и всичко нова нараства, само за десет години броя им се е увеличил с 12,5%, а заетите в тях с повече от 3%. "По времето, когато бях министър на труда и социалната политика, изхождайки от важността на контрола успяхме да вдигнем числеността им, но до ден днешен нови назначения няма", казва Гьоков.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 701

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 350

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 367

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 341

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ