Ангел Найденов:
ГЕРБ превръщат комисията по досиетата в Биг Брадър
Законите на мнозинството са част от лицемерното им поведение и прилагането на двойни стандарти, казва депутатът от Коалиция за България
/ брой: 272
- Г-н Найденов, вчера Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Как ще коментирате решението на мнозинството?
- Промените в документа могат да бъдат разглеждани в три основни аспекта, които определят и позицията на Коалиция за България да не подкрепи предложенията. Първият от тях е, че с гласуваните от мнозинството текстове на практика се разширява приложението на закона по отношение на лица, заемащи публични длъжности или осъществяващи публични дейности. Първата категория се увеличава с 29 позиции, а втората - с 14. С тези промени законът се довежда до пълен абсурд, защото ще трябва да се проверяват не просто стотици, а хиляди българи за принадлежността им към ДС и Разузнавателното управление на БНА.
Втората посока е по отношение срока за осъществяване на проверката. Съгласно сега действащия документ тя обхващаше времето от 10 ноември 1989 г. до края на 2006 г. Сега тя е по отношение на всички новоназначени или новопостъпили лица, или при осъществяването на кадрови промени, и то към момента на заемане на длъжността, без значение след колко години от приемането на закона е станало това. Ще тече една непрекъсната проверка, която, както е тръгнало, е на път да обхване и неродените.
Третият притеснителен аспект на промените е, че чрез тях комисията се превръща в постоянно действащ орган. А тя по никакви правила няма подобен статут.
- Каква е целта на т.нар. осъвременяване на закона, предложено от ГЕРБ?
- Това е поредната, десета промяна на закона, който правят ГЕРБ, откакто са на власт. Това не може да се нарече осъвременяване, защото нищо ново и кой знае какво съществено не се случва. Промените по-скоро са стъпки към реалната трансформация на това управление в огромен Биг Брадър. Поправките в закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС явно са липсващото звено, за да се превърне ГЕРБ наистина в Големия брат, който вижда всичко. Няма да се учудя, ако на второ четене управляващите предложат да се проверяват всички, родени преди 1973 г., дали не са били агенти.
- Това не превръща ли закона в лустрационен?
- Много е лошо, закон, който е приет с цел да пресича зависимост, да не позволява използването на натиск и изнудването на определени групи лица, заемащи публични длъжности, да се отдалечи от първоначалния си замисъл и да бъде превърнат в инструмент за накърняване или отнемане на права на труд. А това означава, че този закон наистина се превръща в лустрационен.
Много е жалко, че през ХХI в. за намеса в личния живот на хората се използват подобни методи. Такива стъпки ни отдалечават от Европа, от демокрацията и от цивилизования свят. Това е дълбоко неприемливо за БСП и за парламентарната група на Коалиция за България. Затова няма да подкрепим промените.
- Не целят ли ГЕРБ да трансформират закона в инструмент на полицейската държава, в каквато превърнаха страната ни?
- Да, така е. Законът наистина се превръща в елемент от пъзела на полицейщината, подреден от ГЕРБ.
Законопроектите, които продължава да внася мнозинството от ГЕРБ, са част от лицемерното им поведение и прилагането на двойни стандарти. Подхожда се избирателно към определени категории хора. Ще дам за пример шумно афишираните случаи с посланиците. В крайна сметка се оказа, че някои от тях бяха отзовани и им бе отнето правото да работят. Други продължиха, а трети получиха нови назначения, след като и трите групи бяха в списъка на сътрудниците на ДС. Има една съществена промяна в закона и това е, че отпадна задължението на НСО да охранява сградата, архива и имуществото на комисията по досиетата.