12 Ноември 2024вторник03:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

"Червеният" декември, или зимни празници за всеки вкус

В студените дни нека всеки се опита да открие повод за радост, който да не е свързан само с ядене и пиене

/ брой: 236

автор:Альона Нейкова

visibility 3912

Отдавна като че ли сме свикнали с отбелязаните в календара с червено традиционни светли дати в първия зимен месец: 6 декември - Ден на банкера, когато също е прието да се поздравяват рибари и търговци, както и именниците Никола, Николай, Николина, Николета, Ненка, Нина, Нино и Кольо; 8 декември - Ден на студентите; на 12 декември повод за наздравици имат плетачи, тъкачи, кошничари, грънчари и казанджии; 14 декември е Ден на ветеринарните специалисти; на 20 декември е Игнажден; на 22 декември се честити на служители от "Гранична полиция"... Но в последния месец от годината, когато хората с нетърпение очакват най-вече Рождество Христово (25 декември), се честват и много други любопитни празници. Така че добре е да разширим личния си хоризонт и общата култура с информация за необичайните на пръв поглед тържества, организирани по света през зимата.

Хора, посветили служебните си занимания или дори само част от свободното време на 3D графиката, ще открият, че работата им не само се почита, но и е намерила място в календара със значими дати - на 3 декември. Изборът именно на този ден за професионален празник на специалистите в триизмерната сфера е свързан със съкращението 3D, което съвпада с общоприетото изписване на английски на 3 декември. На този ден се поздравяват експертите, които с помощта на компютърни програми и различни прийоми и инструменти създават графика, използваща триизмерното представяне на какви ли не предмети и изображения. Подобни умения се прилагат в най-разнообразни области: в киното, телевизията, виртуалните игри, печатната продукция, а също в науката, индустрията и т.н.
Специален празник се отбелязва на 4 декември. Целта му е да напомни за наближаващите светли дни, когато традицията повелява да се изпрати писмо до Дядо Коледа. Обичаят се спазва не само от децата, но и от онези пораснали възрастни, които въпреки годините не се отказват да вярват в чудо и с нетърпение очакват на Рождество мечтите им да се сбъднат. И хората, които обичат Коледа, не бива да изпускат момента и овреме да напишат личното си послание към белобрадия старец.
Следващата дата на пръв поглед няма нищо общо със зимата: на 6 декември е "рожденият ден" на микровълновата печка. Въпреки че самият уред е създаден малко по-рано, популярното и днес изобретение е патентовано през 1946 г. Американският физик Пърси Спенсър открива през 1942 г., че микровълните притежават топлинно въздействие. Изследователят се труди в лабораторията на "Рейтиън корпорейшън" в Бостън върху проект за разработка на радари. По време на експериментите разсеяно оставя сандвича си край уреда и след няколко минути с почуда установява, че той се е стоплил. Според друга версия Спенсър, който винаги носи шоколад в джоба на сакото си, забелязва, че парчето се е разтопило. Веднага изпраща един от сътрудниците си да купи царевица за пуканки, която поставя до магнетрона и наблюдава как зрънцата започват да цвърчат от въздействието на енергията на микровълните. Тези опити поставят началото на революция в готвенето, довела до създаването на микровълновата печка. През 1947 г. първата вече е на пазара и се предлага за 5000 долара. В сравнение със съвременните уреди, тя е доста примитивна, а размерите й са направо гигантски - височина около 170 см и тегло 340 кг. Подобренията в конструкцията и развитието на технологиите водят до това, че днес устройството е неизменна част от кухненското обзавеждане почти във всеки дом.
Рожден ден на коледната картичка се отбелязва на 9 декември. Преди 175 години английският художник Джон Хорсли рисува по поръчка на сър Хенри Коул неговото семейство край празничната маса. Благородникът изпраща няколко копия на произведението на приятелите и роднините си вместо традиционните по онова време визитки. Всички толкова харесват идеята, че за следващото Рождество Христово отпечатват 1000 картички, като добавят и два реда с имената на изпращача и получателя. През 1842 г. такава коледна честитка струва само шилинг, а сега цената й на аукцион е 20 000 пъти по-висока.
Световен ден на футбола - засега неформално, но традиционно, се отбелязва на 10 декември. По този начин международната общност почита този изключително популярен спорт, който за милиони хора по света не е просто игра, а начин на живот. Празникът е учреден по инициатива на ООН, защото футболът е омагьосал близо 240 млн. души на планетата. Тоест всеки 25-и жител на Земята от време на време рита топка. Създадени са общо около 1,5 млн. отбора и над 300 хил. клуба. Смята се, че професионалните футболисти са общо 120 млн., безброй са обаче любителите, които може да се срещнат по плажове, улици, градинки, паркове и селски стадиони. От всички видове спорт този е и най-доходоносният, но и инвестициите в него се изчисляват с милиарди.
Международен ден на тангото се чества на 11 декември, когато е роден аржентинският певец и филмов актьор Карлос Гардел. Това е празник на вид танц, в който е събран пъстър букет от емоции: ярост и страст, болка и нежност, ревност и носталгия, копнеж и раздяла. А философията му се свежда до конфронтацията. Животът в тангото е изключително наситен с чувства, а главните роли в него са отредени на мъжа и на жената. Отношенията им, конфликтите, помиренията, ревността и изпепеляващата любов са представени като поетичен танцов диалог.
Съвсем отскоро на 15 декември се отбелязва Световен ден на чая. Целта на инициаторите на този празник е не само да се популяризира напитката на мъдреците, но и да се привлече вниманието на правителства и граждани към проблемите с продажбите й, както и да се акцентира на положението на работниците, ангажирани в бранша. Решението за обявяването на такава специална дата е взето след продължително обсъждане в международни организации и синдикати. И на Световния социален форум, който се провежда през 2004 г. в Мумбай, се дава началото на нов празник, посветен на чая. Почитан е най-вече в страни, където производството му заема едно от основните места - Бангладеш, Виетнам, Индия, Индонезия, Кения, Китай, Малайзия, Непал, Танзания, Уганда и Шри Ланка. Любопитно е също, че във всяка от тях, както и в много други държави, традициите по приготвянето и пиенето на чай са се превърнали в част от културата на населението.
Любителите на сноуборда имат повод да си честитят на 23 декември. Не може да се твърди със сигурност кой е родоначалникът на екстремния спорт. Според една от легендите в началото на ХХ век смелчагата Джак Бърчетр завързал краката си с въжето от юздите на коня за обикновена дъска, която нарекъл "сноуборд". Изобретението обаче изобщо не прилича на сегашното. С времето доста авантюристи се захващат да го усъвършенстват и днес по цял свят близо 30 млн. души изпитват удоволствие от експериментиране с тази плоска конструкция, предназначена за спускане по снежни наклони в планината.
Зимата е прекрасен сезон! През декември обаче повечето осъзнават, че дните от годината са преброени. И сякаш празниците в студения месец нямат чет...

 





 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ