12 Ноември 2024вторник01:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Училищата у нас намаляват, в чужбина се увеличават

Държавата подпомага близо 500 образователни институции в чужбина, но закрива празни школа в България

/ брой: 159

автор:Деси Велева

visibility 1193

Деси ВЕЛЕВА


Училищата у нас намаляват, а в чужбина българските неделни школа се увеличават, показа справка на ДУМА. Така докато финансира училищата в чужбина, държавата е принудена да закрие пустеещи селски сгради заради липса на ученици. За изминалата учебна година в страната бяха затворени 8 училища, а други четири бяха преобразувани. Година по-рано катинар е сложен на само на две училища, а през 2020-2021 г. учениците не са могли да прекрачат прага на класните стаи в 16 сгради. Вече е взето рещение от местните общински съвети за затварянето на две училища през предстоящата учебна година -  ОУ "Гео Милев" в село Конево, Карджалийско, и ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в село Брадвари, Силистренско.

От 1991 г. до момента в страната са закрити над 1440 училища, от тях 630 са начални, 776 са основни. Учениците за този период са намалели почти двойно - от 1,36 милиона до по-малко от 710 000. 

Така към края на миналата година общообразователно и профилирано обучение се провеждаше в 1942 общообразователни училища. Десет години по-рано те са били 2026.

В същото време през следващата учебна година зад градина ще работят 262 неделни училища, подпомагани дългосрочно от държавата по постановление на МС. Някои от тях имат филиали в различни градове в съответната страна и затова бройката им реално е още по-голяма. Година по-рано те са били 257, а през 2021-2022 г. са регистрирани 245. Точно преди десет години неделните училища, финансирани от държавата са били 128. Около 15 милиона лева е финансирането за този вид образователни институции от страна на България.

Отделно се подпомагат частично образователни институции по Националната програма "Роден език и култура за граница". Тя подкрепя отделни проекти, свързани с популяризиране на езика, историята и културата на България. За миналата година те са били 136. 

Така общата бройка на образователните институции в чужбина с помощ от държавата е около 500.

В последните 12-13 години броят на децата и младежите в българските неделни училища е нараснал почти 10 пъти. В 43 държави на шест континента се обучават над 35 000 деца от 4-годишна възраст до кандидат-студенти. Най-много са училищата в Испания, САЩ и Великобритания - по около 50. Около 20 са в Гърция, Германия и Франция. По едно училище е разкрито в Йордания, Малта, Нова Зеландия, Молдова, Финландия, Швейцария, Хърватия, Португалия и Китай.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ