13 Ноември 2024сряда07:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

Наборната военна служба - школа за мъжество

/ брой: 259

автор:Йордан Съев

visibility 2946

Връщам се към времето, когато ме призоваха да отбия редовната си военна служба. От 18 души в нашия взвод само един беше с по-закръглено телесложение. За 4 месеца казармен режим той смъкна 9 кг въпреки обилната храна. С различни упражнения, игри и други занимания всички трупахме мускулна маса. Не станахме културисти, но достигнахме до висока степен на физическо развитие. Бяхме 25 души заедно с другия взвод от 11 човека в Школата за запасни офицери към тогавашното ВНВУ в Шумен и на нас се възложи задачата да го представляваме в спортните състезания с другите висши военни училища.

 

Когато преминахме в запаса, почти всяка година ни свикваха на военни сборове. Стругари, строителни работници, ватмани, счетоводители, учители и чиновници наравно носеха военната служба. Всеки искаше да се докаже, че е по-мъж от другите.

 

Неописуемо беше преживяването през 1968 г. по време на съвместно учение на войски от Варшавския договор в Северна Добруджа - с участието на български, румънски, съветски и части от ГДР. Експериментираше се тактиката пехотата да атакува, но след като срещне сериозен отпор от противника, да залегне в редици на голата земя, а върху тях да се придвижат танковете. Това ми се случи и на мен. Докато се притисках към земята, чувствах с всички фибри на тялото си приближаването на тежките машини, от които тя направо се тресеше. Разстоянието между земята и най-ниската част на танка е 38 см. Когато той се приближава, ти се иска да си вкопан в пръстта, но няма такава възможност. А трябва да изчакаш да минат три танка над теб и тогава се вдигаш след тях в атака.

 

В казармата изпитанията се провеждаха в името на изпълнението на воинския дълг. По време на студената война всяка година на наборна служба постъпваха към 80 хил. младежи. Лъжа е, че тяхната издръжка е била много скъпа за държавата. Войнишките униформи се ползваха от 5-6 набора, повечето поделения имаха собствени стопанства за производството на хранителни проукти, а Трудовите войски строяха жилищни сгради, пътища, язовири и други обекти. Армията беше резерв, който можеше да се използва при всяко сериозно бедствие - пожар, наводнения, свлачища, затрупване на пътища от обилни снежовалежи.

 

Сега военната служба е превърната в професия, като вместо през нея да преминават 60 хил. младежи (до толкова е сведен годишният набор), има към 20 хил. платени войници, сержанти, офицери и висши чинове. Изпращат ги на мисии в критични райони като Ирак, Афганистан, Косово, Босна и Херцеговина, където се стреля и гинат хора. Има искане за изпращане на наши контингенти в размирни райони в Африка и Азия. Нашите разходи за военни нужди спрямо БВП са на четвърто място в НАТО след САЩ, Турция и Гърция, но южните ни съседи получават съответно по 2 и 1,4 млрд. долара безвъзмездна помощ за въоръжаване. И на нас дават нещо - 20 млн. долара и още 60 млн. за дообзавеждане на базите по американски образец.

 

Съвсем друга беше ролята на редовната наборна армия. Освен като школа за физическо и морално възпитание в нея голяма част от младежите получаваха и професионално образование.

 

Наборната армия в състав от около 125 хил. души беше предпоставка за създаването на поминък за още 180 хил. - в страната имаше стотици военни поделения, които ползваха труда на волнонаемни. В заводите за военна и специална продукция работеха към 60 хил. души.

 

Наборната армия няма да се върне.  Единственото, което може да се направи, е да се спестят разходите за чуждестранните мисии по примера на Испания, Италия, Белгия, Холандия и други страни.


Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ