Ефект или дефект
/ брой: 285
Четири пъти скочил оборотът на варненски дискотеки след проверка на данъчните на студентския празник. През август, пак след проверки по морето, 4 млн. лева оборот на кръчмите излезе на светло. През ноември чалга клуб в София вдигна 8 пъти оборота си, отново след посещение на данъчните.
По данни на НАП между 60 и 70% от заведенията укриват оборот. Това правят и почти всички малки магазини за хранителни стоки. Или, ако трябва да бъдем по-точни - 85% от тях. Тези проценти тутакси правят на пух и прах твърдението, че България е страната на ниските данъци. Това си е отвсякъде мит. Вярно е, че има ставки от 10%, но има и 20%, а и доста повече. Което пък навява на едни други мисли, че когато държавата определя данъците, не мисли какъв ефект ще имат те върху икономиката, а преди всичко какъв ще е евентуалният ефект за държавния бюджет. Както винаги обаче, желанията нямат нищо общо с действителността. С други думи, дефектът е в ефекта.
Всеки бар, ресторант или капанче, дискотека или клуб няма кака да не се стреми да скрие колкото може повече от оборота. Преди да бъде въведен ДДС, заведенията плащаха данък, който беше процент от продажната цена. За уиски, водка, подсладени, маркови и специални спиртни напитки се дължаха 70% данък оборот. За обикновените ракии - 60%. Толкова бе ставката и за входни билети за барове, вариетета, еротични и други подобни спектакли. 40% бе ставката за вина, бира, кафе и вносен чай. Сега, ако общият оборот надхвърля 50 хил. лева, се дължат 20% ДДС. Броят пари и за всяко място в кръчмата. В някои по-луксозни ресторанти се дават и по 60 лв. на стол. Да прибавим наеми, заплати на персонала (плюс осигуровки). После евентуален данък печалба (10%) и данък дивидент (5%). Теглим чертата и се получава, че пак излитат тези до 70%, които прибираше някогашният данък оборот. Ето за това търговците криеха, крият и ще продължават да крият. Или както казва в един виц собственик на дискотека: "От тия данъци спя като младенец - будя се през един час и плача!"