11 Ноември 2024понеделник23:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Датата - 17.07.2024 г.

/ брой: 134

автор:Дума

visibility 1274


ПРАЗНИК НА СОЗОПОЛ. Чества се на Деня на Св. Вкмч. Марина - покровителка на водите и закрилница на района. Празникът се възобновява от юли 1992 г. Св. Марина е единствената от светците, която има два храма в Созопол и един параклис в Стария град.


1279 - ЦАР ИВАЙЛО РАЗБИВА ИМПЕРАТОР МИХАИЛ VIII ПАЛЕОЛОГ. Принуден да воюва на два фронта, българският цар първоначално удържа победи срещу ромейските войски. После воюва срещу татарите, но е принуден да се защитава в крепостта Дръстър. Плъзва слух, че Ивайло е загинал, но неочаквано той се появява пред Търново, в отговор на което в България навлиза 10-хилядна византийска армия. На 17 юли 1279 г. Ивайло изненадващо връхлита върху ромейския стан и разбива армията им.


1393 - ПРЕВЗЕТА Е СТОЛИЦАТА НА ВТОРАТА БЪЛГАРСКА ДЪРЖАВА ВЕЛИКО ТЪРНОВО. След тримесечна обсада старопрестолният град пада в ръцете на турския султан Баязид I. Мнозина историци смятат, че предателство осигурява достъп до твърдината, защитавана под водителството на патриарх Евтимий (на снимката).


1942 - ГЕОРГИ ДИМИТРОВ ОПОВЕСТЯВА ПРОГРАМАТА НА ОФ. Целите й са сваляне на монархо-фашисткото правителство, излизане от фашистката коалиция на Оста и включване във Втората световна война на страната на антихитлеристката коалиция. Документът е изчетен по нелегалната радиостанция “Христо Ботев”. Зад него застават ляво ориентирани политически сили - Политическият кръг “Звено”, Българската работническа партия (БРП), Българският земеделски народен съюз “Александър Стамболийски” (Пладне) и Българската работническа социалдемократическа партия (обединена).


1945 - ЗАПОЧВА ПОТСДАМСКАТА КОНФЕРЕНЦИЯ. Продължава до 2 август с участието на ръководителите на трите най-големи държави от антихитлеристката коалиция във Втората световна война - Йосиф Сталин, Хари Труман и Уинстън Чърчил. Целта е да се определят следващите стъпки по следвоенното устройство на Европа. Сталин потвърждава, че не по-късно от три месеца след капитулацията на Германия ще обяви война на Япония. Съюзниците подписват Потсдамската декларация, с която искат от Япония безусловна капитулация.


1998 - БЪЛГАРИЯ СТАВА ЧЛЕН НА ЦЕФТА. Централноевропейското споразумение за свободна търговия влиза в сила от 1 януари 1999 г. Договорът е подписан на 21 декември 1992 г. от Полша, Чехословакия и Унгария в Краков (Вишеградска тройка). След приемането на повечето страни от ЦЕФТА в ЕС организацията е с регионално значение за балканските държави. В момента членове на ЦЕФТА са Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония, Молдова, Сърбия и Черна гора.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ