12 Ноември 2024вторник01:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Балканската чакалня

Лидери от Югоизточна Европа и ЕС обсъдиха европейското бъдеще на региона

/ брой: 157

автор:Дума

visibility 3459

Божидар Бориславов

В петък и събота адриатическият курортен град Дубровник събра 15 премиери и външни министри от страните от региона на Югоизточна Европа и ЕС. Основната тема на срещата беше бъдещето на страните кандидати за членство в съюза по пътя им към европейското семейство. Изключение от срещата на върха в региона направи Сърбия, чиито представители отказаха да участват заради поканата, отправена към косовските лидери. Белград отказва да признае независимостта на Прищина и все още смята Косово за своя провинция.
Домакинът на събитието, хърватският премиер Ядранка Косор заяви, че всички са се събрали с една цел - интегрирането на страните от Югоизточна Европа в евроатлантическата политическа и отбранителна система. Българският премиер също направи изявление в тази посока.
Редно е да се отбележи, че всяка от делегациите на страните кандидати със сигурност бе дошла на срещата с различно настроение и различни амбиции заради различната степен на напредък в преговорите с Евросъюза и различните очаквания за близкото бъдеще. В този смисъл домакините от Хърватия би трябвало да бъдат най-оптимитично настроени, тъй като именно те са смятани за най-напреднали по пътя към реалното членство. Загреб очаква да приключи преговорите с ЕС още до края на тази година, а пълноправното приемане да стане през 2012 година. При хърватите имаше известно забавяне заради мораториума, който им беше наложен от Словения, заради продължилия с години териториален спор за Пиранския залив.
"Присъединяването на Хърватия към Европейския съюз ще изпрати силен сигнал към останалите бивши югославски републики, които се стремят към членство", заяви френският пемиер Франсоа Фийон, който също пристигна в Дубровник, предаде Асошиейтед прес.
Френският министър-председател е отбелязал, че страната му подкрепя кандидатите, но те първо трябва да направят същите реформи като Загреб.
Останалите действително едва ли би трябвало да са големи оптимисти по отношение на скорошното си приемане. Независимо от декларациите, че въпреки тежката криза Европейският съюз няма да загърби разширяването си, е ясно, че кризата ще се отрази на разширяването и може да отложи процесите с години. Още повече че страните кандидатки от региона на Западните Балкани продължават да имат нерешени двустранни проблеми. Има доста какво да се желае и по отношение на различни области, като административния капацитет, съдебната система и борбата с престъпността и корупцията.

Разширяването се отлага

Хърватският премиер Ядранка Косор отбеляза, цитирана от Дойче веле, че страната й изпраща положително послание към всички, които искат да се присъединят към европейското семейство, и интеграцията на разпокъсания през 90-те години на миналия век Балкански регион ще "укрепи сигурността в Европа". Дни преди това и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой направи совалка в няколко страни от региона. Той посочи, че официалната цел на посещението му е "да покаже на всички в региона, че имат европейска перспектива, по-рано или по-късно". В края на май председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу също окуражи кандидатите, като заяви, че сегашната криза не може да бъде извинение да не бъдат продължени усилията за "обединяване на европейското семейство".
Същевременно обаче редица анализатори са на мнение, че въпреки традиционно дипломатичния тон на европейските лидери, ситуацията по отношение на разширяването изобщо не е розова. Към традиционно настроените скептично среди през последната година се прибавиха и нови гласове, които приканват към зачително повишено внимание заради дълбоката финансова и икономическа криза, от която Евросъюзът се съвзема с цената на тежки усилия. В този смисъл проблемите на закъсалата Гърция, както и на други страни, добавиха допълнително напрежение и изкараха разширяването от актуалния дневен ред. Оттук нататък приемът на нови членове със сигурност ще става чрез прилагането на доста по-завишени критерии и в никакъв случай не пакетно, защото има сериозни разлики в напредъка на страните кандидати Албания, Македония, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия и Турция.
Що се отнася до Турция, там нещата са дори още по-комплицирани заради големите различия в политическо, културно и религиозно отношение. Освен това двете основни движещи сили на Евросъюза Франция и Германия на този етап никак не са склонни да направят компромис с южната ни съседка.
Република Македония пък има нерешен проблем с Гърция за името, който е сериозна пречка пред евроинтеграцията й. Сърбия също има проблем заради Косово.

Проблемът Северно Косово

Сърбия бойкотира срещата в Дубровник, но темата Косово е неотменна част от регионалната проблематика. Напрежението, което възникна напоследък в доминирания от сърбите град Косовска Митровица заради решението на властите в Прищина да започнат изграждането на административна мрежа в северната част на страната, показа колко крехък е всъщност балансът, поддържан между албанската и сръбската общност. Практически правителството в Прищина не управлява Северно Косово. Сръбската общност там се подчинява единствено на властта в Белград, която признава за единствено легитимна. Въпреки призивите за начало на реален диалог между двете страни, и Белград, и Прищина до този момент не показват признаци на помирение. Нещо повече, напрежението между тях се покачи в пъти след атентата, извършен по време на мирна демонстрация в Косовска Митровица, при който имаше загинал и ранени. Градусите продължиха да се нажежават и след като косовският външен министър Байрам Реджепи каза, че, за да се въведе ред, в северната част на Косово ще бъдат изпратени специални полицейски части.
Сръбският президент Борис Тадич отвърна на посланието, като го определи като "открито обявяване на война". Тадич предупреди, че "временните косовски институции ще носят отговорност за катастрофалните последствия от евентуалното изпълнение на тези закани".
Ситуацията никак не може да бъде успокоителна за Европейския съюз и съседните страни. Но тя още веднъж идва да покаже, че регионът има остра необходимост от успокояване и кардинална промяна на политическите стереотипи, за да може да обърне поглед напред към партньорството, а не към старите вражди, които са спънка.
Показва също и че европейската интеграция на Югоизточна Европа ще бъде процес, който ще продължи с години, и за да има реални резултати, трябва да заработят постоянно действащи активни европейски политики за региона.
 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ