09 Ноември 2024събота11:05 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Обзор

2023 г. в здравеопазването:

Реформата ли закъсня или скандалите бързаха

От медицински хеликоптери през е-рецепти и фарс при избора на шеф на НЗОК до недостиг на пари

/ брой: 244

автор:Аида Паникян

visibility 3953

След като в края на 2022 г. разбрахме, че лекарственият недостиг в аптеките е напълно законен, за пореден път се провали поръчката за медицински хеликоптери и най-сетне бе определено място за бъдещата детска болница, 2023-та започнахме с бракуването на ваксини срещу КОВИД-19 за над 50 млн. лв. Междувременно излезе и поредният кух документ - Националната карта на дългосрочните нужди от здравни услуги. Тя показа (за пореден път!), че около четвърт от болничните легла за активно лечение са излишни и въпреки това около 800 хиляди души в страната нямат достъп дори до личен лекар. А около 25 на сто от работещите лични лекари са пенсионери.
Липсата на лекарства, които са животоподдържащи, също беляза началото на настоящата година. Екипът на служебния министър смени формулата, по която се установява недостигът им, прехвърляйки вината на предходния министър. Дори това не помогна особено.

Януари

дойде с грипа, смесен с КОВИД-19 и други вируси, и мина с подритване на топката от едно поле в друго и по въпроса за управителя на НЗОК, и за недостига на лекарства, и за медицинските хеликоптери, и с обещанието строежът на детската болница да започне в началото на 2024 г. В това време "Спартан"-ът транспортира родилка от Силистра в София.
Министерският съвет прие Националния план за борба с рака. Доколко работи, ще стане ясно, когато България престане да е първенец по онкоболести.
Темата с разменените в болница "Шейново" бебета, подобно на латиносериалите отпреди 20 години, ангажира вниманието.
Прокрадна се уверение, че новата болница в Ямбол може да бъде завършена до есента на т.г., д-р Валентин Димитров спечели конкурса за директор на "Пирогов", а ловешката болница купи скъпи консумативи с дарение от младоженци.
Лични лекари пак поискаха увеличение на потребителската такса.  
Иначе Гърция призова Еврокомисията да се намеси по въпроса за недостига на лекарства в страната.

Февруари

повлече старите проблеми. Пак липса на инсулини, но този път по производствени причини.
Служебното правителство закри създадената в средата на 2022 г. държавна фирма "България Хели Мед Сървиз", прехвърли въздушната спешна помощ на Държавния авиационен оператор и направи нова поръчка за наем на медицински хеликоптери. В това време "Спартан" транспортира дете с онкохематологично заболяване в Любляна, Словения, а друго - в критично състояние, от Бургас до София.
Министерският съвет одобри създаването на МБАЛ за активно лечение на детски болести "Св. Анастасия" ЕООД в Бургас.
Частна компания инсталира автоматични дефибрилатори в 20 бензиностанции по магистрали и транзитни пътища в страната. Иначе България е една от малкото държави в света без програма за автоматични дефибрилатори.
След около месец начело на Столичната здравноосигурителна каса, д-р Петър Грибнев бе освободен от поста.

Март

започна с поредното установяване на известния факт, че клиничните пътеки дори наполовина не покриват лечението. От Експертния клуб за икономика и политика предложиха да се въведат ваучерни схеми, както и припомниха старата си идея да се заделя по-висок процент от приходите от акцизи от алкохол, тютюн и горива за здравната система. В момента по закон това е 1%!
Бумът на скарлатина и варицела разтревожи родителите.
България настоя официално за прекратяване на договора на ЕК с Пфайзер/Бионтех за ваксини срещу КОВИД-19. Двама поредни български здравни министри заедно с колегите си от други страни водиха дълги преговори за намаляване на тези доставки, които в крайна сметка биват бракувани.
Въпреки промени, уж към по-добро, проблемите на хората със забавени ТЕЛК решения продължиха.
От 1 март стана възможно и издаването на електронни протоколи за лекарства, плащани от НЗОК.
А на 15 март - Деня на потребителя, хулена, мразена, но и безкрайно необходима, НЗОК навърши 25 години.
Шофьори на линейки протестираха за по-високи заплати.
Започнаха и предизборните обещания на партиите за по-добро здравеопазване с акцент на профилактиката и доболничната медицинска помощ, обнадеждаващи обещания за безоблачен достъп до медицински услуги и отлично лекарствоснабдяване.
 
Април

дойде с поредните предсрочни парламентарни избори.
На 7 април президентът отличи медици по повод Световния ден на здравето
Месецът донесе новия бюджет на Касата, който бе около 7 млрд. лв. Пари, които се оказаха отново недостатъчни за системата, която всеки казва, че трябва да се реформира, но никой не иска да го стори, за да си запази комфорта. И единствено пациентът доплаща ли, доплаща.      
Лекарите вече можеха да предписват лекарства с електронна бяла рецепта през мобилното приложение e-Rx, но интересът към това улеснение се оказа твърде слаб.
НСИ обяви, че за последните 10 години разходите на българина за здраве са нараснали 2,3 пъти.
Продължи събирането на капачки в помощ на детски лечебни заведения.

Май

Назря конфликт в "Майчин дом", породен от спора между ръководството и част от работещите в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение. На протест пред МЗ поискаха оставката на директора проф. Иван Костов, но после се оказа, че повечето медици в болницата подкрепят шефа.
В парламента бе избрана 21-членна Комисия по здравеопазване.

Юни

донесе на страната ново правителство, но без нов, по-обнадеждаващ полъх в маниера на работа.
Дойде и новината, че италианският оператор "Алидауния" е спечелил обществената поръчка за наем на два медицински хеликоптера, като час във въздуха ще струва на държавата 17 954 лв. без ДДС.
Първоюнски държавата получи оценка 2,98 за грижите си за детското здраве през изминалата година от Националната мрежа за децата.
В средата на месеца новият здравен министър проф. Христо Хинков предложи временен мораториум за разкриване на нови болници, въвеждане на профилактичен календар, изнасяне на дейности от болниците в извънболничната помощ, предписване на антибиотици с е-рецепти.
Междувременно сагата "Шеф на НЗОК" влезе в нов епизод.
Започна и изписването на лекарства на жълти и зелени рецепти по електронен път.  
 
Юли

Сагата с медицинските хеликоптери продължи.
По заповед на министъра на здравеопазването отпаднаха сертификатите за преболедуване и отрицателен тест за КОВИД-19.
В бюджета за 2023 г. бе заложен ръст на заплатите в РЗИ и ЦСМП от 1 август, за което бяха предвидени 30 млн. лева.
През Закона за бюджета на НЗОК за 2023 г. бе приет механизъм, с който НЗОК плаща за едно и също лекарство на различните болници различна цена, понякога десеторна, и това струва на бюджета между 60 и 100 млн. лв. годишно. Но в началото на октомври депутати от мнозинството внесоха поправка на поправката, а в крайна сметка бе гласувано Касата да плаща на всички болници по най-ниската доставна цена, отчетена от коя да е болница.
Младоженци направиха дарение на неонатологията в кърджалийската болница, а семейство на една седмица дари педиатрията на смолянската болница.
Със заповед на министъра бе учреден Обществен съвет за изграждане на Националната детска болница, а премиерът Денков каза, че до март 2024 г. ще се обяви обществената поръчка за построяването й.  

Август

Седем месеца след началото на годината Бюджет 2023 на НЗОК влезе в сила.
В аптеките пак нямаше достатъчно инсулини, макар че на хартия и в складовете май ги имало.
Председателят на здравната комисия, последният здравен министър на ГЕРБ Костадин Ангелов поиска ДАНС и МВР да проверят изнесените от страната лекарства от януари до края на юли.  
Акад. Денков обяви, че първият медицински хеликоптер ще изпълнява реални задачи през януари 2024 г. А първият от хеликоптерите се очаква да дойде през декември т.г., останалите пет - до 2026 г.
Българско проучване, публикувано в The British Medical Journal, показа, че страната ни се е провалила в кампанията за ваксиниране срещу КОВИД-19, особено при високорисковите пациенти.

Септември

Докладът на ДАНС до парламентарната здравна комисия установи кои фирми са направили незаконен износ на 600 опаковки дефицитни лекарства, които са в забранителния списък.
Създаде се подкомисия в Народното събрание за недостига на лекарства.  
Фармацевти за пореден път настояха законът наистина да забрани един и същи собственик да има и верига аптеки, и складове, и да е производител на лекарства, защото това монополизира пазара.
МС одобри отпадането на задължителната изолация на болни от КОВИД-19 и задължителната карантина на контактните им лица.
Министърът обеща отделна агенция за трансплантациите.
Премиерът освободи зам.-министъра на здравеопазването Бойко Пенков заради бавни темпове на работа.
Напрежението в "Майчин дом" ескалира, а акад. Денков изиска цялата документация по казуса.
Скандал продължи да тресе и АГ-болницата "Шейново".
За първи път българин оглави световната дентална организация и това е председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков.
Парламентът реши частните болници да не правят обществени поръчки за лекарства.  

Октомври

В средата на месеца, че и понеделнишки, здравната система отново бе разтърсена от полуподготвен старт на електронните рецепти за антибиотици и противодиабетни лекарства. Въпреки бъркотията се оказа, че само за ден лекарите издали 60 пъти повече е-рецепти. Но хартията и електрониката кръстосаха шпаги, БЛС първо поиска отмяната на е-рецептите, после настоя за временно връщане на хартиените. След месец на битки и прехвърляне на вината за фалстарта между институции и съсловните организации на лекари и фармацевти, премиерът Николай Денков обяви, че до края на март 2024 г. антибиотиците ще се изписват паралелно и на хартиени, и на е-рецепти.    
Закриха дирекцията "Защита на правата на пациентите" в МЗ, която през 2021 г. създаде служебният министър Стойчо Кацаров.

Ноември

Готова е Националната аптечна карта и се очаква да бъде приета. Тя показва онова, което се знае отлично - няма област в страната без недостиг на аптеки.
Започват обсъжданията на бюджета на НЗОК за 2024 г. И май само създателите му го харесват, но не и синдикатите, работодателските организации, партиите, съсловните организации. Но потърпевши от поредния копи-пейст бюджет, макар вече надхвърлил 7 млрд. лева, ще са пак пациентите. И пак те ще дофинансират сбърканата и нереформирана здравна система.
МЗ обяви нов конкурс за директор на въздушната спешна помощ.

Декември

започна със скандала с "Пирогов", който разклати не на шега устоите на управленската Сглобка.
Комисията за защита на конкуренцията се зае с недостига и липсата на лекарства.
Докато през лятото се твърдеше, че няма пари за изследвания, в края на годината се оказа, че са неусвоени 10 млн. лв. в първичната извънболнична помощ и над 60 млн. лв. в медико-диагностичните дейности. Надзорниците на Касата се заеха да изяснят парадокса, проявил се въпреки опитите на здравните власти да водят политика на превенция.
Денков обяви, че чакаме първия хеликоптер до 15 януари.
Рискът от епидемия от морбили - диагноза, изчезнала от средата на 2020 г., се връща заради спада в имунизационния обхват.  

Какво се свърши и какво - не

Комай в здравеопазването тази година нищо не се свърши, нито има нещо свършено. На профилактични прегледи продължават да ходят по-малко от половината здравноосигурени.
Над 10 хиляди души у нас се нуждаят от хирургична интервенция за лечение на епилепсия.
Близо 860 чакат за трансплантация на бъбрек, черен дроб, сърце, бял дроб. Ако списъкът изглежда намалял, то не е защото трансплантираните се увеличават, а защото чакащите не доживяват трансплантация.
Черната статистика сочи, че всеки ден една жена у нас губи битката с рака на маточната шийка...

НЗОК в окото на политическата буря

Още в средата на януари управителят на обществения фонд проф. Петко Салчев (номинация на ГЕРБ от 2020 г.) бе освободен предсрочно от поста заради "лоша комуникация" с БЛС, а съсловната организация благодари на народното представителство за това му решение. Макар че по закон новият шеф на НЗОК трябваше да бъде избран до 30 дни, това не стана. Защото, по стар обичай на ГЕРБ, в последния момент през преходните и заключителни разпоредби на Закона за лечебните заведения (по предложение на ГЕРБ) бе променен Законът за здравното осигуряване и така от един месец срокът за избор на управител на НЗОК изведнъж стана шест месеца. Явно хората на Борисов се надяваха на изборна победа, за да сложат свой човек. А и на прага на предсрочни избори кой би разчитал да събере мнозинство за личност, която би удовлетворила очакванията на всички партии.
В края на юни депутатите приеха правилата за избор на управител на НЗОК. Кандидатите бяха трима - проф. Жени Стайкова, предложена от БСП, д-р Тодор Хинов, предложен от "Възраждане", и Иванка Динева, предложена от ГЕРБ.
На следващия ден "Възраждане" оттегли кандидатурата си без приложени мотиви.
Рано сутринта в деня на изслушване в пленарна зала на останалите две кандидатки за поста и ГЕРБ оттеглиха кандидатурата на Динева. Така остана само проф. Стайкова. За да бъде избрана, бяха необходими повече от половината гласове "за". Шмекеруванията на управляващите продължиха и в зала със 147 гласа "въздържал се", 17 "против" и 59 "за" и тази кандидатура бе отхвърлена.
"Процедурата ще започне отначало", заяви депутатът от ПП-ДБ Васил Пандов. Но май ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ още не бяха се споразумели. А ГЕРБ на бърза ръка внесоха промени в Закона за здравното осигуряване, според които подуправителят може и повече от шест месеца да изпълнява длъжността управител.
В края на юли, в събота, с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС бившият банкер Станимир Михайлов бе избран за управител на НЗОК.
От Сглобката си стиснаха ръцете Касата да се ръководи де факто от двама управители, но очевидно за благозвучност единият се нарича подуправител. В средата на септември "правилата" бяха приети от парламентарното мнозинство.
Нарушава се субординацията в администрацията, като се създава длъжност подуправител, абсолютно независим от управителя и с неясни правомощия, коментира Георги Гьоков от БСП и каза, че партията му от целия проектозакон може да подкрепи само заглавието.
В края на ноември продуктът на пакетната сделка и доста спорен кандидат на ГЕРБ Момчил Мавров бе избран, въпреки съпротивата на ПП-ДБ заради съмнения за лобизъм в доклад на ДАНС.
Ден по-късно ГЕРБ и ПП-ДБ се договориха да започнат да пишат механизъм за назначенията в регулаторните органи и за да започнат "на чисто", помолиха управителя и подуправителя на Касата да подадат оставка. И я получиха. Все пак ръководството на НЗОК остава до избора на ново.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ