Постсъветската интеграция стана факт
Русия, Беларус и Казахстан подписаха всички договори и документи за Митническия съюз
/ брой: 152
Митническият съюз между Русия, Казахстан и Беларус, който в последно време беше застрашен заради някои различия между Москва и Минск, изцяло влезе в сила, съобщи руският президент Дмитрий Медведев.
"Беше подписана декларация за влизане в сила на митнически кодекс", който ще регулира Митническия съюз, съобщи Медведев в Астана, където се провежда срещата на върха на Евразийската икономическа общност (ЕврАзИо). Тя обхваща шест страни от бившия СССР - Беларус, Казахстан, Киргизстан, Русия, Таджикистан и Узбекистан, а със статут на наблюдатели са Украйна и Армения.
Припомняме, че Москва, Минск и Астана подписаха в края на 2009 г. серия от документи за създаването на Митнически съюз от 1 юли 2010 г. Но междувременно възникнаха различия между Русия и Беларус относно петролните такси и Минск заплаши, че няма да ратифицира митническия кодекс. В неделя обаче беларуският президент Александър Лукашенко съобщи, че страната му е ратифицирала всички договори и споразумения във връзка с Митническия съюз. "За трите страни митническият кодекс ще се прилага от 6 юли, а между Русия и Казахстан - от 1 юли тази година", уточни Медведев.
Митническият съюз предвижда въвеждането на общо мито на територията на трите страни, отмяна на митническия контрол по границите им и създаването на общи механизми за регулация на външната им търговия.
Приветствайки гостите, домакинът на срещата, казахстанският президент Нурсултан Назарбаев, нарече символично днешното заседание, защото се провежда в годината, когато се навършват 10 години от създаването на ЕврАзИо. Той поясни, че това е "най-успешното интеграционно обединение в постсъветското пространство". Назарбаев отбеляза също, че специалистите от страните от Митническия съюз "активно са разработили въпроса за формиране на правната основа на единното икономическо пространство" - най-висшата степен на интеграция след Митническия съюз. Президентът на Казахстан призова също така страните от ЕврАзИо да сътрудничат активно с други международни организации, например Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която тази година се председателства от Казахстан, а също така с АСЕАН и МЕРКОСУР.
На срещата на общността държавните ръководители разгледаха и документи, свързани със създаването на нов орган на организацията - Съда на ЕврАзИо, чиито функци досега изпълняваше Икономическият съд на Общността на независимите държави. В дневния ред на заседанието бе включено и утвърждаването на бюджета на организацията за 2011 година.