Суета
Пасхални акценти, или Възкресение Христово по света
Християните вече повече от две хилядолетия честват победата на живота над смъртта, светлината над тъмнината, истината над заблудата
/ брой: 80
"Христос Воскресе! Воистина Воскресе!" - с тези думи хората се поздравяват само веднъж годишно в продължение на повече от две хилядолетия. Великден е сред най-важните дати за християните по света, защото символизира победата на живота над смъртта, светлината над тъмнината, истината над заблудата...
Честванията по повод Възкресение Христово имат специфични многовековни традиции в различни страни по света.
Великден в Италия е изключително популярен и любим както от децата, така и от възрастните. На главния площад в Рим се събират хиляди вярващи, за да чуят поздрава на Папата. А преди време е било прието с помощта на факли да се разнася свещеният огън, запален в храма. Днес на Ботуша се залага най-вече на семейната закуска, която непременно включва варени яйца, пушен колбас и несладък козунак или пък касатиело - неаполитански солен специалитет, приготвян само за Възкресение Христово.
Във Франция за Великден, но именно в неделя, направо насред големи площади се прави огромен омлет. За целта се използват средно 4500 яйца няколкостотин килограма месо или шунка. Също така във всички магазини, супермаркети и дори на централни улици се продават милиони шоколадови фигурки на зайци, пилета, яйца и други талисмани, посветени на светлата дата. Когато жители на романтичната страна чуят звън на камбаните, непременно се прегръщат и целуват.
Възкресение Христово е най-важната религиозна дата във Великобритания. На Острова съществува традицията да се разменят яйца, но не истински, а специални - сладки, от марципан или какао, с карамелен пълнеж. В кралството се спазва и обичаят хората на Великден да си обличат нови дрехи като символ на пробуждането на природата и знак за началото на по-добър етап от живота.
В Полша чудото на Христовото Възкресение се почита два дни. Неделното утро започва с тържествена великденска литургия в храма, после всички сядат на празнична трапеза, започваща с молитва. Традицията повелява на масата да се съберат всички поколения на семейството. Сервират се яйца, осветен козунак, хрян, месо и колбас. На следващия ден, наричан "Мокрият понеделник", поляците щедро се поливат с вода. Торбички и "бомбички", пълни с живителна влага, падат от прозорци и балкони върху улици и минаващи по тях хора, "взривяват" се в метрото, обливайки пасажерите от глава до пети. Но никой не се оплаква, напротив, всички са доволни. Смята се, че да се намокриш на Великден предвещава здраве, късмет и благоденствие.
Почти две седмици продължават честванията по случай Възкресение Христово в Мексико. В петъчния ден от Страстната седмица започват шествия, пресъздаващи последните часове от живота на Иисус. Улиците се украсяват с пъстри хартиени гирлянди. Хората танцуват, небето се изпълва с фойерверки. А в събота навсякъде се появяват стилизирани фигурки на Иуда от папие маше, към които са закачени петарди и фишеци. Към края на деня всичко се взривява. Добре е да се знае, че към тази божествена дата жителите на страната се подготвят много сериозно и отдалеч: постят и се самоизтезават с разнообразни мъчения и послушания. Мексиканците вярват, че онези, които изпитат върху себе си мъките Христови по пътя към Голгота, ще станат по-добри, по-чувствителни към бедите на другите и благодарение на осъзнатия катарзис - дори по-щастливи. Самият Великден в страната е озарен от светла радост и тихи семейни събирания.
Въпреки широко разпространеното мнение, главният символ на празника в Австралия не е заек, а билби, както наричат обикновения торбест бандикут. С изображения на симпатичния дългоух бозайник се украсяват всички сувенири, свързани с Възкресение Христово. Що се отнася до традиционните гощавки, трябва да се отбележи, че великденската трапеза на континента не минава без пържено агнешко или пилешко, а за десерт винаги се сервира торта от целувки, украсена с плодове. Възкресение Христово се чества не в домовете, а сред природата, тъй като местните вярват, че на този светъл ден въздухът се пречиства, а изворите се сдобиват със свойствата на света вода. Освен това всяка година именно за Великден се организира фестивал на големите летящи балони, направени с формата на писано яйце.
Тъй като е многонационална държава, населена от вярващи, почитащи различни религии, Америка не спазва някакви строго определени обичаи, с които се посреща Възкресение Христово. Единствената характерна особеност, смятана за обща за гражданите на САЩ, е семейното събиране на голяма маса в неделния ден на празника. Сервират се картофи, шунка с ананас и плодови салати. Доста популярна е и великденската игра, по време на която се търкалят яйца по наклонени поляни. Децата се състезават кой ще го направи, без да спира, по-бързо и по-надалеч. Най-голямата подобна надпревара се организира на моравата пред Белия дом във Вашингтон, в която се включват стотици малчугани, пристигнали със специални кошници, препълнени от ярко боядисани яйца.
За истинския смисъл
Многообразните традиции и честванията на Великден по света неизбежно предизвикват въпроса - замислял ли се е някой за истинското знамение на Великден, наричан още Пасха (означаващ "преминаване" на староеврейски).
Възкресение Христово не е просто голям църковен празник. А е символ на изкупителната жертва на Иисус Христос за греховете на човечеството. Бил е разпънат и се е възнесъл от мъртвите, за да не постигне съдът Божи всеки от нас. Трябва да приемем страданията на Христос като знак, че той е нашият истински Спасител, даващ надежда за по-добър живот.