Сергей Станишев:
Новият изборен кодекс обслужва само ГЕРБ
Управляващите вече "заселват" определени общини със свои "избиратели", твърдят от БСП
/ брой: 259
Проектът на нов изборен кодекс обслужва изцяло интересите на ГЕРБ и техния партньор в управлението "Атака". Промените в закона отсега залагат повече възможности за купуване на гласове, а късното му гласуване ще даде умишлено преднина на ГЕРБ пред останалите партии. С тези думи председателят на БСП Сергей Станишев обясни защо социалистите не смятат да подкрепят идеите на мнозинството за нов изборен закон. Соцлидерът напомни предизборните обещания на ГЕРБ да променят закона още в края на 2009 г. Това щеше да е гаранция, че всички политически сили ще знаят какво им предстои по време на кампания и ще имат равни шансове. Най-вероятно обаче новият закон ще бъде приет едва в началото на идната година, което автоматично дава преднина на ГЕРБ и поставя всички останали в неравни позиции, отсече Станишев.
Той припомни също, че промените в изборния кодекс са резултат от идеите единствено на ГЕРБ и на "Атака". Което автоматично превръща един от законите, гаранция за демокрация и справедливост, в едноличен проект. Станишев не скри тревогата си и от това, че кодексът вместо да решава проблемите с купуването на гласове и манипулацията на резултати, увеличава възможностите за контролиран вот.
По думите му увеличаването на размера на средствата за предизборна кампания до 4 млн. лева автоматично означава, че единствено управляващите ще се възползват от това в условията на криза.
ГЕРБ се опитват да "играят" и с предложенията за уседналост за местните избори. Идеята е добра, но се внася прекалено късно, подчерта лидерът на социалистите. Срокът е за 12 месеца уседналост. Но законът най-вероятно ще влезе в сила половин година преди изборите. Което автоматично означава, че от него ще се възползват единствено управляващите. БСП вече имат данни, че ГЕРБ организирано пренасочват групи избиратели от едни общини в други. Целта им е да създадат избирателна маса, която да бъде контролирана от тях по време на изборите, обясни Станишев. По думите му в момента данните са за подобни действия в Северозападна България, но социалистите смятат, че това ще се случва и в други населени места.
Станишев нарече "ретроградна" идеята на ГЕРБ за назначаване на районните кметове. Според него това прави райкметовете заложници на определени интереси и ощетява жителите на големите градове като София, които имат право на демократичен избор. Целта е колкото може повече представители на местната власт да бъдат подчинени на ГЕРБ, да бъдат назначавани от ГЕРБ, смятат социалистите. Още по-несправедлива е разпоредбата за избираемост на кметовете в малките населени места. ГЕРБ предлагат броят на жителите в едно село, които имат право да избират кмет, да се вдигне до 500 души. Това означава, че две трети от българските села нямат да могат да изберат кой да ги управлява. Хората искат да избират тези, които ще решават техните проблеми, увери Станишев.
От БСП възразяват и срещу новите условия за регистрация на партии и коалиции за изборите. В проекта за изборен кодекс пише, че всяка партия, която ще участва в коалиция, ще трябва да се регистрира предварително. Това означава, че Коалиция за България ще трябва да събере 115 хиляди гласа за регистрация, докато на ГЕРБ като партия ще са й нужни едва 15 хиляди, добави Станишев. Ще преодолеем и това препятствие, но са ясни целите, на които е подчинено това изборно законодателство, подчерта соцлидерът.
ДПС сезира Конституционния съд
С внесения изборен кодекс се ограничава правото на избор на гражданите и затова ДПС не може да подкрепи проекта, коментира по темата зам.-председателят на партията Лютви Местан. По думите му в проекта има много противоконституционни тектове. Той предупреди, че ако те не отпаднат, ДПС ще сезира Конституционния съд. Местан бе категоричен, че управляващите са закъснели с приемането на този закон. Той прогнозира, че управляващите ще впрегнат всички сили и няма да се спрат пред нищо, за да спечелят предстоящите местни и президентски избори.
В свой доклад пък Институтът по модерна политика определя проекта за изборен кодекс като "некачествен". Демонстрира се пълен отказ от идеите за реформа на избирателната система и срещу търговията с гласове, казват от института.