Надеждите към ГЕРБ се изпариха
Расте гневът на средната класа, доверието в управляващите наесен ще е под 30%, казва социологът Живко Георгиев
/ брой: 174
Все по-бързо расте разочарованието от управлението на ГЕРБ. Самото правителство вече не успява да генерира позитивни очаквания, а това с една дума означава, че "фабриката за надежда е затворена". ГЕРБ са на път да се превърнат от най-голямото добро, както се представяха преди година, в най-малкото зло. Това са само част от заключенията на социолога Живко Георгиев от последното проучване на агенция "Джи Кънсалтинг". Той представи данните от изследването заедно с евродепутата от левицата Кристиан Вигенин. Според анкетата доверието в ГЕРБ вече е в границите 31-33 процента, а до есента може да падне и под психологическата граница от 30 на сто.
Хората вече товарят ГЕРБ с отговорност, очакват резултати, няма я тази подарена надежда, става ясно от проучването. Шокираща разлика има в отговорите на въпроса за най-важните и тежки проблеми пред нацията. Докато преди около година все още за хората престъпността и корупцията са в пъти пред останалите тревоги, днес осезателно нещата се обръщат. 62 на сто от запитаните твърдят, че се тревожат за работата си или за липсата на работни места. На челно място са още ниските доходи - 24%, бедността - 22%, и скъпото здравеопазване - 20%. Битовата и организираната престъпност се нарежда на шесто място със 17 процента.
Рязко се е вдигнал делът на тези, за които икономическото положение в страната е лошо. 49% го оценяват така, едва 3% го харесват. Подобни са резултатите при оценката на политическата ситуация. За 48 на сто тя е напрегната, за 10% е критична, а като спокойна е определят 28 процента. Под напрегната според Живко Георгиев българите разбират именно несигурността на политическите решения и действия, а не толкова боричканията между партии или личности.
Показателни са отговорите на въпроса "Какво се случи през първата година от мандата на правителството". За най-голям брой от запитаните - 47 на сто, има позитивни промени, но те самите не са ги усетили. Само пет на сто са категорични, че нещата са се подобрили решително. За 29% нищо не се е променило през последната година.
Показателно е, че най-тежко финансовата криза се е отразила на т.нар. средна класа. Това са предимно млади хора с високоплатени професии или дребен бизнес, те са просто обезверени, сочи проучването. Според социолога тази фрустрация съвсем скоро ще доведе до социален бунт. Георгиев обаче не се нае да прогнозира в какво ще се изрази той. Чака ни сериозна есен в областта на икономиката, заключи Живко Георгиев.
Народът просто ще ги изрита от сцената
Страшна е доминацията на икономическите проблеми, смята Живко Георгиев. Според него все повече оценката на хората за управляващите ще зависи от способността им да се справят с икономическите проблеми. Това означава, че това, което досега е било успешно, вече не е, подчерта социологът. "Става въпрос и за повтарящите се като латерна акции на МВР, които обаче днес съвсем нямат същия отзвук, както първите операции в началото на мандата. ГЕРБ попадат в клопката на малкото дете, което получава аплодисменти за едно изпълнение и му се иска да излиза на бис десет пъти. Накрая просто ще го изритат от сцената", коментира Георгиев.
Евродепутатите на Б.Б. са анонимни
Нито един от представителите на ГЕРБ в Европейския парламент не е посочен поименно като разпознаваем от участвалите в анкетата. Дори симпатизантите на управляващата партия не могат спонтанно да посочат кого са изпратили в ЕП. Едва 14% се сещат за имена, но много по-лесно изброяват представителите на левицата, на Синята коалиция и дори на "Атака". В топ 10 на най-разпознаваемите евродепутати Надежда Михайлова се оказва най-познаваното лице. 45 на сто от запитаните без проблем споменават името й. Водещ по доверие е Ивайло Калфин от левицата, който е пръв и в графата "евродепутат, който най-добре представя България в ЕС". В първата десятка са Антония Първанова, Илияна Йотова, Кристиан Вигенин, Димитър Стоянов, Слави Бинев, Филиз Хюсменова. Българите продължават да възприемат положително членството в ЕС, но гледат значително "по-трезво" на него. Хората смятат, че то ще ни предпази от потъване, но в същото време няма да ни помогне да се оправим, коментира Георгиев.