Кабинетът "Борисов" бездействал за бежанците
80% от капацитета в домовете за имигранти бил запълнен още преди година и половина
/ брой: 236
Година и половина нищо не е направено от предишното правителство по въпроса с бежанците, въпреки че са знаели, че предстои обстановката да бъде утежнена. Това сподели зам.-министърът на вътрешните работи Васил Маринов по време на извънредната сесия на Столичния общински съвет вчера. Съветниците начело с Йорданка Фандъкова поискаха той да даде гаранции, че повече няма да бъдат настанявани чужденци на територията на София.
За един месец трябваше да направим това, което не беше свършено от нашите предшественици, обяви Маринов. По думите му новото правителство заварило по границата с Турция неколкостотин ненастанени имигранти, които буквално спели под открито небе. Трябваше да бъдат настанени в помещения, които не се нуждаеха от голям ремонт, и затова правителството се беше спряло на софийския район, обясни зам.-министърът. Той поясни, че още преди правителство да встъпи в мандат, 80 на сто от капацитета на домовете за настаняване на чужденци е бил запълнен, а нови сгради не са били подготвени при ясна ситуация за емигрантска вълна към нашата страна. Следващите места, където ще се настаняват бежанци, ще бъдат извън София, в района на Момчилград и Харманли, заяви заместник-министърът.
В момента 66% от всички бежанци са настанени на територията на София, като до няколко месеца процесът трябва да се урегулира до 35 на сто. Идеята била прииждащите в бъдеще да бъдат настанявани в поделения близо до границата. Маринов напомни, че, когато едно лице получи статут на бежанец, никой не може да го задължи да стои където и да е, и няма гаранция, че имигранти няма да се прехвърлят към столицата или големите градове.
3860 са преминалите незаконно границата сирийски граждани, около 2000 от тях са жени и деца, информира Маринов. Общинският съветник Атанас Атанасов от ДСБ обяви, че около 100 000 евро изкарват трафикантите на хора за денонощие, а "нещастните хорица" пристигали без средства, защото цената на човек била 1000 лв. Зам.-вътрешният министър призна, че 90 процента от трафикантите са турски граждани, които пускат имигрантите през границата, без дори да я пресичат, и затова не могат да бъдат хванати от българските граничари. Ние ги виждаме през границата, но те никога не влизат, а само жените, децата и мъжете се пускат напред, поясни той.
През 2012 г. само 9 престъпления са извършени от сирийски граждани, а от началото на 2013 - 6, съобщи зам.-министърът. Най-висок ръст на криминогенен фактор идвал от емигранти от Алжир и в момента имало проблем със 100 души за депортиране.
Маринов обясни, че от фондация "Помогни на нуждаещите се" са предложили изграждане на молитвени стаи за бежанците мюсюлмани, за да няма приток към джамията в центъра на столицата.
След седмица ще стане ясна точната сума, която България ще получи от Европейския бежански фонд и Европейския фонд за външни граници. 115 гранични полицаи са командировани на границата с Турция и това струва около 1 млн. лв. на месец.
Фандъкова поиска повече полицаи
Да се предвиди засилено полицейско присъствие в районите с бежански центрове настоя Йорданка Фандъкова. Според нея трябвало да има по-добра координация между общината и правителството по отношение на мерките, които се предприемат за справяне с бежанската вълна у нас. Тя се оплака, че никой не информирал общината за откриването на новите два центъра за имигранти в София. Кметът поиска още помощ от държавата, за да се изградят временни кухни, за осигуряването на продукти ще се погрижи БЧК.
Това, за което настоявам, е да се осигури по-голяма сигурност в града. Освен да мислим за настаняването, искам да мислим и за това, което се случва с тях след получаването на статут на бежанци, за организирането и контролирането на настаняването на външни адреси, каза Фандъкова.
Проблеми с изхранването няма според агенцията за бежанците
Няма проблеми към момента за изхранването на бежанците, които са настанени в центрове, обяви председателят на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев. Той благодари специално на многото неправителствени организации, които помагат на агенцията да осигурява храна. 65 лева издръжка на месец на един бежанец е нищожна сума, коментира Чирпанлиев, но по думите му най-необходимото сега е да се направи ремонт на двата бежански центъра в столичните квартали "Враждебна" и "Военна рампа". 1786 са регистрираните на външни адреси бежанци в София. Миналата седмица щатът на агенцията е бил увеличен с 50 бройки. Чрез Бюрата по труда на граждански договори са наемани технически сътрудници, които да помагат при регистрацията, интервютата и превода.
Дарени дрехи отидоха на боклука, БЧК спира събирането
Тонове дарения за бежанците в Пъстрогор са на боклука. Почти всички дрехи, дарени им от мюфтийствата, бяха изхвърлени с мотива, че имат нужда от статут, а не от дарения. Дрехите трябваше да стоплят сирийските бежанци, но те не ги поискаха, съобщи в репортаж бТВ. "Аз имам достатъчно пари във банка в Турция и мога да си купя сам дрехи. Искам само статут. Хората тук взеха каквото им трябваше, но дрехите бяха прекалено много", каза Самир Мажди. Надуя Абхатали заяви, че иска само статут за нея и децата й.
В съобщение до медиите вчера БЧК официално обяви, че спира кампанията за събиране на дрехи.