ГЕРБ е заложил капани за данъците и бюджета
Заради приумиците на Дянков стотици хиляди българи пак ще се тълпят на опашки в офисите на НАП до 30 април 2014 г., а приходите ще се бавят
/ брой: 261
Губене на часове за плащане на данък доход; тълпи в районните служби на НАП със съответните нерви и разправии между хората и с чиновниците; милиони такси, внесени в частните банки за превод на сумите... Тази забравена вече картина се връща за стотици хиляди българи от 1 януари 2014 г., колоритът ще се сгъсти към 30 април, когато ще е крайният срок за внасяне на данъците. Отива в небитието единственият може би положителен ефект от въведения 10-процентен плосък данък - досега на хората поне се спестяваха бюрократичните неудобства да изчисляват и преизчисляват като истински счетоводители сумите в годишната си данъчна декларация, да изучават с елка в ръка служебните си бележки за получени доходи извън заплатата, да приспадат осигуровки и удържан вече данък от общия доход, подлежащ на облагане, и т.н. И да се разкарват за недовнесени примерно 3 стотинки пак до данъчното или до гишетата на банките, където срещу 3 лева можеха да пратят този свой "дълг" на НАП. Иначе - глоба.
Плоският данък спести на българина това разтакаване - при всяко получаване на доход извън трудовото възнаграждение ти удържат на място дължимите 10 на сто и толкова. Ясно и лесно. Данък повече не дължиш, доплащане няма, годишната си данъчна декларация пращаш по пощата - нито опашки, нито грешки, нито тормоз. Много по-лесно е да платиш на място данъка си всеки път, вместо сетне да го събираш накуп и да го плащаш наведнъж.
Всеки, който плаща данъци, познава обаче добре онези стари неволи. Е, сега те се връщат. По простата причина, че през ноември 2012 г. ведомството на
Симеон Дянков внесе поправки в Закона за данъците
върху доходите на физическите лица, а мнозинството на ГЕРБ тогава в НС, без да мисли, ги прие. Тези поправки постановиха, че в последното тримесечие на годината 10-те процента данък не се удържат на място, а всеки, който има доходи от октомври до декември, отива да си внесе дължимото към държавата по стария начин до 30 април 2014 г. Българите ще трябва да декларират целия си доход - заплати, плюс хонорари, пари от граждански договори, авторски възнаграждения, наеми и пр. И да изравнят от общия кюп внесени и невнесени данъци. Като отворите интернет в момента, виждате, че дори данъчните служби очакват хаос, объркване и грешки при попълването на декларациите в началото на идната година. А хората, които получават доход от наеми, направо си търсят счетоводители, на които да платят, за да им сметнат данъците.
Вместо българската държава да облекчава живота на населението си, тя му го вгорчава колкото се може повече. Мотивите на вносителите от ГЕРБ, когато са направили поправката, са смешни - имало, видите ли, хора, на които им се полагат данъчни облекчения, и те нямало как да бъдат направени, ако данъкът се удържа "авансово" на място всеки път. Та да можели тези хора да използват последните три месеца в годината да приспаднат след това от данъка си облекченията. Нонсенс е заради едно малцинство от хора да стовариш върху всички българи
тегобата да внасят данъци до припадък
при целия кошмар, който представляват българските административни служби. Защо да е лесно, като може да бъде трудно? Какъв е проблемът, ако някой има право да ползва облекчения и му надвземат данък, след попълването на декларацията по общите правила да му върнат надвзетото? Създава се очевидното впечатление, че просто е била търсена работа за чиновниците и начин да оправдаят хляба, който ядат, и чийто брой Дянков все се заканваше да съкрати, а реално го разду. А като наближи 30 април, те пак ще работят "извънредно", та да успеят всички хора да подадат декларации и пари.
Не знам при обилните командировки на чиновници из Европата как пък не прихванаха поне един от моделите на страните там, където дължимите суми за ток, парно, вода ти се изписват направо на екран на отчитащия уред вкъщи, а данъците върху доходите ти ги изчисляват административните и общинските служби, ти само контролираш верността на документа. Там смятат, че времето и умът на хората трябва да се посвещават максимално на трудовите им задължения, а държавата поддържа служби, за да ги обслужват. Не обратното, както е при нас.
Но има и още нещо, което не е толкова невинно като тормозът над гражданите. При явно продънения бюджет на България, в който събирането на приходите стана постоянен проблем, кой може да ми обясни логиката на друга промяна в закона, която е в сила още от 1 януари 2013-а - вместо до 10-о число на следващия месец, както беше преди, работодателите и самоосигуряващите се вече внасят дължимите 10% върху трудовите възнаграждения (заплатите) до 25-и. От този данък
събираемостта на приходите се отлага
с 15 дни. Данъците върху другите доходи пък се събират не всеки месец, а на тримесечие - ако доходът е през януари, данъкът влиза в хазната не през февруари, а в края на март!
Още по-зле е работата с последните три месеца на годината - вместо данъкът за октомври примерно да влезе в хазната още през ноември, сега ще влезе там чак в края на април идната година! В това време бюджетът се гърчи без приходи, не плаща на фирми, които са си свършили работата, на болниците, на пенсионерите, на образованието и т.н. На тримесечие данъците от физическите лица са общо 620 млн. лв. т.г. Е, как човек да не повярва на експертите, които още в началото на тази година предупреждаваха, че Дянков съзнателно е направил бюджет за 2013-а, който е разчетен само до края на септември, а от октомври - да се стовари липсата на пари върху следващите управляващи.
Странното е, че при поправките, които сегашното Народно събрание направи току-що в данъчните закони, никой не забеляза тези бомби с далечно действие, заложени от финансовото "слънчице" на Бойко Борисов. Ако сегашните управляващи не вземат мерки да поправят спешно в тази парламентарна сесия Закона за данъците на физическите лица, ще сърбат попарата, която им е сготвена. А хаосът с данъците ще тормози хората и ще дъни хазната през 2014-а, 2015-а и т.н. години.
И ще стане същото, както стана с бюджета на държавата. В началото на годината Дянков и ГЕРБ
отмениха Закона за устройството на държавния бюджет
Вместо него приеха Закон за публичните финанси, който промени самата технология за правенето на държавния бюджет. Затова сега в проекта на бюджет за 2014 г. липсва консолидирана фискална програма в досегашния й вид, която бе част от закона и всеки лесно можеше да види в нея държавните разходи по сектори в сума и процент от БВП, да ги сравни с предишната година и пр. Сега консолидираната програма е в доклада за бюджетната прогноза до 2016 г., но данните по сектори в нея ги няма. Така бюджетната мъглявина се сгъстява, вместо да става все по-прозрачна за данъкоплатеца. За да хване връзките (примерно процента публични финанси за наука от БВП за 2014 г. спрямо сегашния, или издръжката на един ученик и на един студент), човек трябва да се превърне в професионален бюджетар и да смята две денонощия. От 23 години следя бюджета за образование и наука, такова не е имало. Ала никой не казва публично, че причината за това пак е разпрекрасният Дянков, който си духна на петите и стигна чак в Русия, да рути сега там финансовата политика. А тук нека сегашното правителство да сърба попарата.