ГЕРБ бяха надиграни за вота на недоверие
Дебатите се проведоха без участието на опозицията
/ брой: 224
С повторение на водевила от сряда започна заседанието на парламента вчера, когато депутатите от ГЕРБ влязоха в пленарната зала, но отказаха да се регистрират.
Михаил Миков откри заседанието след 30-минутна почивка и използва дадената от правилника на парламента възможност да поиска ръчно преброяване. Квесторите преброиха 207 депутати и Миков откри заседанието. Излъгани в очакването си да повторят сцените от предния ден, от ГЕРБ поискаха електронна регистрация, но председателят Миков им обясни, че процедурата е факт и броят на депутатите остава 207. Ядосани заради проваления сценарий, народните представители от опозицията напуснаха залата и повече не се върнаха. По местата си останаха Красимир Велчев, Цецка Цачева и Димитър Главчев, които искаха електронно преброяване и настояваха заседанието по вота да не се провежда. Въпреки това председателят на НС покани правителството да влезе, призова опозицията, ако има забележки, да се отнесе и до Конституционния съд и даде старт на заседанието. Бойко Борисов каза, че ще се оплаче в КС, а депутати от ГЕРБ внесоха второ искане на вот на недоверие със същите мотиви. Половин час по-късно бе внесено и искане за оставка на Михаил Миков, въпреки че първоначално Борисов гневно поиска отстраняването на цялото ръководство на парламента. Днес оставката на шефа на НС ще бъде първа точка от дневния ред.
Няма пречка ГЕРБ отново да внесе същия вот на недоверие, поведението им е абсурдно, каза в кулоарите зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова. Юристите обаче са категорични, че ако днес искането за недоверие бъде отхвърлено, идентичен вот може да бъде искан едва след 6 месеца.
Цецка Цачева поиска поименна проверка на кворума със станалата веднага легендарна фраза: "Аз не съм сигурна дали съм била тук".
Да подновят чл.1 от Конституцията, но да запишат, че е за две партии, предложи зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. Свидетели сме на едно политическо насилие в българския парламент, даде оценка на случващото се той.
Правителството на ГЕРБ превърна България в единствената страна в света, която не финансира развитието на геодезията и кадастъра, заяви по време на разискванията депутатът от КБ Емил Костадинов. Всичко, което се случи тези дни, е доказателство, че ГЕРБ оттеглиха мотивите си по този вот, но дадоха основание да се проведе дискусия по този въпрос, да обясним убедително основанията за съществуването на новото министерство, допълни той. Ахмед Башев от ДПС посочи, че досегашното МРРБ е било мегаминистерство. Всички браншови организации приеха със задоволство създаването на новото министерство, отбеляза той. Малките общини нямат капацитет за проектиране на големи проекти и ще разчитат на него, посочи Башев.
Нови работни места, равнопоставеност на фирмите, конкурентоспособност на сектора и адекватно за европейските държави заплащане - тези задачи очерта министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов. Институцията работи с решение на парламента, администрацията до известна степен е попълнена, но все още не сме се нанесли в нова сграда и това налага ограничение на ангажирането на нови хора, поясни той. По думите му, при над 80 процента от проектите по различни оперативни програми - регионално развитие, екология, транспорт, развитие на селските райони, са разработвани заменителни таблици, което значи, че проектите са преработвани и некачествени.