04 Ноември 2024понеделник00:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Феноменът селфи, или зад кадър на самоснимането

Автопортретът, направен със смартфон или таблет, постепенно се превърна не просто в мания, но и в особен вид изкуство

/ брой: 124

автор:Альона Нейкова

visibility 3444

Някои възприемат автопортретите, които вече всеки може да си направи с телефона си, като нещо фриволно и празно. Обаче зад самоснимането се крие много повече, отколкото всеки от нас може да си представи. Затова не бива твърде рязко да се реагира на всяко селфи, което видим. По-добре е да пробваме да научим нещо повече за този тип фотографии.

Всъщност най-напред не бива да се мисли, че селфито е свързано с появата на смартфоните. Самоизображението има доста по-древна история. Смята се, че първото датира от 1524 г., когато 21-годишният Франческо Пармиджанино рисува "Автопортрет в изпъкнало огледало", масло на дърво с диаметър 24,4 см. Италианският художник дори и не подозира, че с близо пет века изпреварва масовия тренд. Колкото и да е гениално произведението на живописеца от Парма, все пак е добре да се концентрираме именно върху снимките, които кандидатстват за титлата "Най-старото селфи". А те са няколко.
Според една от версиите за автор на невиждания дотогава кадър се смята Робърт Корнелиус. През 1839 г. американският пионер на фотографията слага камерата на поставка, сваля капачката на обектива, застава точно пред него, опитвайки се да не мърда цели 5 минути, и така успява да създаде първата в историята реалистична снимка на собствен портрет.
Великата княгиня Анастасия Николаевна Романова - четвъртата и най-малка дъщеря на императора на Русия Николай II, пък насочва фотоапарата си към огледалото и така, едва 13-годишна, си прави селфи (1914), което също претендира, че е първото по рода си.
За повече от столетие технологиите напредват до такава степен, че съвсем скоро ще бъде представено и специално огледало, благодарение на което също ще се правят снимки. Интерактивното устройство ще позволява не само да се запечата най-доброто изображение на човека, който го ползва, но и ще дава възможност за групов кадър на приятели и близки в цял ръст. Нещо повече - всеки желаещ на място ще слага стикери и коментари на "умния портрет", ще го изпраща по имейл или ще го споделя в социалните мрежи през облачен сървър.
Макар селфито от години безусловно да се смята за глобален феномен, оказва се, че в някои градове то е много по-популярно от други места по света. В рамките на мащабно проучване експерти се опитаха да изследват географията на тези кадри, като създадоха база данни от над 400 хил. фотографии с хаштаг #selfie. После тези снимки бяха разположени върху своеобразна интерактивна карта, за да се определи рейтингът на локациите, най-често използвани за направата на модерни автопортрети. Така за столица на селфи вече се смята Макати - половинмилионният район във Филипините. На второ място в своеобразната класация е Манхатън, а на трето - Маями.
Самоснимането завладява не само тийнейджъри и звезди, но и хора от най-различни професии. Една от най-екзотичните фотографии от този вид е направена от... астронавти. Ако щете вярвайте, но и те не пропускат да се увековечат по този начин в космоса - дестинация, достъпна (засега) за малцина. И там обаче е имало първи път. Оказва се, че Едуин "Бъз" Олдрин - американският пилот на модула на "Аполо 11" (1969) и вторият човек, стъпил на Луната след командира на кораба Нийл Армстронг, по време на мисията "Джемини 12" (1966) прави първото селфи в открития космос - малка стъпка за човечеството, но огромен скок за фотографските автопортрети извън Земята.
Ако някой се чуди с каква книга да покори пазара, може да тръгне по стъпките на Ким Кардашян и просто да запълни ненаписания си роман със собствени снимки. През май 2015 г. американската риалити звезда, телевизионен персонаж, модел и актриса публикува специално издание, кръстено Selfish. То съдържа 448 страници, запълнени само с нейни любими селфита. Изглежда ви абсурдно? Да, ама не! Фотокнигата доста бързо се превръща в бестселър, добавяйки още няколко милиона към богатството на дамата с най-забележителната долна част на тялото.
Добре е да се знае, че самоснимането предизвиква и забрани. И тъй като самото действие няма как да се контролира, ограничението пада върху използването на стик като инструмент за постигането на най-атрактивна фотография. Подобни рестрикции има в парижкия "Дисниленд", както и на територията на прочутия парк за развлечения и атракциони в Хонконг и Америка. В китайския императорски дворец-музей в центъра на Пекин и в Сикстинската капела в Италия важат същите правила, както и за мащабните фестивали Лолапалуза и Коачела.
Любопитно е, че според Оксфордския речник на английския език за думата на 2013 г. бе избрана именно "селфи". Първото споменаване на термина, който се употребява за автопортретна снимка, направена с мобилен телефон и пусната в социалните мрежи, е през 2002 г. в австралийски онлайн форум. Сленгът доста бързо се популяризира по цял свят и се налага като всекидневен масов жаргон.
Все по-трудно е да учудиш някого със селфи. Хората обаче постоянно попълват профилите си в инстаграм, фейсбук и туитър с ярки фотографии на собствените си лица, които целят да увековечат весели и необичайни моменти от живота им. Автопортретите наистина разкриват доста точно както човешките емоции, така и атмосферата наоколо. Често са идентични, понякога - контрастни, от време на време - необясними. Факт е обаче, че селфито се превърна не просто в мания и своеобразен социален феномен, но и в особен вид изкуство...

Знаете ли, че...
* Всяка минута по света се щракат над 2,5 млн. селфита.
* Около половината от възрастното население на планетата ни поне веднъж е прибягвала до правенето на автопортрет с телефон.
* Близо 40% от младите хора снимат себе си редовно (минимум веднъж седмично).
* Жените са първенци по подобни кадри.
* Селфито е по-интересно от обикновена фотография за потребителите на социални мрежи.
* Фитнес залите, пробните и плажовете са най-популярните места за този род снимки.
* Най-бурни реакции предизвикват изображенията, където хората са увековечени с някоя популярна личност.
* Нееднозначни обсъждания пораждат автокадрите, направени на неподходящи за целта локации като гробище, Аушвиц и т.н.
* Айфеловата кула е сред най-популярните фонове за селфи.


Снимка в огледалото на княгиня Анастасия Романова (1914)


Първият космически фотографски автопортрет на астронавта Бъз Олдрин


Книгата на Ким Кардашян с нейни собствени любими изображения върху 448 страници се превърна в бестселър


На доста места може да се види табела за забрана на селфи стикове

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2373

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2828

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3132

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2569

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2487

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ