ЕК ще следи за борбата с онлайн дезинформацията
/ брой: 238
План за борба с онлайн дезинформацията представи преди дни Европейската комисия. От Брюксел възнамеряват да бъде създадена система за ранно предупреждение за фалшиви новини. Ще има и мониторинг, който ще следи за прилагането на Кодекса за добри практики за борба с разпространението на онлайн дезинформация. Независима европейска мрежа на проверителите на факти и увеличение на бюджета за битка с неверните данни са друга част от мерките, които предвижда ЕК.
Нововъведенията бяха обявени в Брюксел от българския еврокомисар по цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел, зам.-председателите на комисията Федерика Могерини и Андрус Ансип, както и комисарите Джулиан Кинг и Вера Йоурова.
Габриел обяви, че във фейсбук има между 60 и 90 млн. фалшиви профили. Те се активирали особено по избори. 3-4% от съдържанието в социалната мрежа пък е лъжлива информация. 80% от туитър профилите, засечени, че са разпространявали фалшиви новини на предния евровот през 2015 г., все още са активни. Трябва да се положат всички усилия за гарантиране на ненамеса на предстоящите избори за ЕП, настоя тя. Точно затова Еврокомисията ще засили дейностите си за борба с фалшивите новини преди евровота догодина.
През 2019 г. ще се проведе и Европейска седмица на медийната грамотност. Медийният мониторинг за дезинформация до май догодина ще е месечен. "Способността за противодействие на дезинформацията се основава и на уменията на гражданите като критично мислене, анализ, медийни умения, което им позволява да вземат информирани решения. Нужни са много усилия в този посока", заяви Мария Габриел. Еврокомисарката е сред смятащите, че основните фалшиви новини идват от Русия.