Четиво за окупатори
Каква промяна искаш, когато самият ти не можеш да се промениш? Каква отговорност търсиш у управляващите, като самият ти не знаеш своите задължения и отговорности?
/ брой: 257
Ерол ЕМИЛОВ
Студенти окупират университети. Това е първата новина, която чува всеки, следящ телевизионните новини. Каква е причината - това е въпросът, който си задаваме. Отговор няма. Може би защото и студентите не знаят какво искат да се промени. Ще попитате защо тогава толкова университети стават арена за отправяне на политически искания? Отговорът е елементарен - на българския народ му е достатъчно някой да запали фитила. Фитилът е запален, но не от желанието на младите хора да бъдат "родоначалници" на нова България - страната, в която няма корупция. Това, драги студенти, не става от днес за утре.
За да искаш промяна, трябва да я предложиш. А т.нар. окупатори нямат и идея как да се случи тя. Каква промяна искаш, когато самият ти не можеш да се промениш? Каква отговорност търсиш у управляващите, като самият ти не знаеш своите задължения и отговорности? Демокрацията не се изразява в плюене срещу правителството или срещу някого, когото дори на снимка не си виждал. Но това е характерна черта на нас, българите - ако един плюе, винаги се намират и други, които да се присъединят към него. Но само с викане промяната не идва. Надявам се, че сред студентите има достатъчно интелигентни и разумни хора, които знаят какво искат и как да го постигнат.
Лесно е да викаш "Оставка". Лесно е да търсиш отговор на въпроса "Кой". Но защо точно сега? Къде бяха тези студенти в началото на управлението на кабинета "Орешарски"? С какво точно управлението не им харесва? На тези въпроси бих искал да получа отговор. У нас обикновено стадото тръгва след каузата на водача. Каква е каузата, зад която стоите, скъпи студенти? Чувам искания, които университетите, които окупирате, не могат да изпълнят. Това, за което говорите - морала, не става с едно щракване на пръстите. Необходим е по-дълъг период от време. Не може всичко да стане за 100 дни. Видяхме какво направи предишното правителство за три години и половина.
Предишният премиер Бойко Борисов се хвалеше колко магистрали е направил и колко бързо щял да върне българите от чужбина. Автомагистрала "Струма" например трябваше да е готова след 4 месеца. Какво се оказа? До момента проектът е изпълнен на 25%. Как очаквате останалите 75% да бъдат завършени за 4 месеца, след като за година и половина е построена 1/4 от магистралата?
Пламен Орешарски не може да прави чудеса, но и Бойко Борисов не можеше, колкото и да искаше. Имам чувството, че студентите-окупатори умишлено не искат да разговарят за проблемите и исканията си с настоящия премиер. Може би защото някой дирижира действията им. Предложете! Достатъчно големи сте, за да знаете какво бъдеще искате. Ако не приемат и не искат да чуят предложенията ви, тогава говорете за оставки. Не се превръщайте в коне с капаци, които играят по свирката на някого. В последно време става точно така. И се оказваме употребени за нечии цели. Защо не можем или не искаме да проумеем, че правилният избор е нашият избор, а не този, който друг ни предлага или налага?
Окупаторите разпространиха декларация с исканията си. Първите две от тях са политически - оставка и нови парламентарни избори. Добре. Всеки български гражданин може да изразява мнението си свободно. Но защо окупиращите студенти забравят нещо важно - университетите, както и училищата, са деполитизирана зона. Недопустимо е в тях да се прокламират подобни искания. Университетът не назначава премиери и председатели на парламентарни комисии, не избира парламенти и не приема закони. Има достатъчно места и форуми, на които гласът на студентите може да бъде чут. Има и избори, не на последно място, на които студентите би било редно да си кажат думата.
Може би трябва да попитаме студентите, окупирали сградите на висши училища, как виждат страната след поредните предсрочни избори. Ще се подобри ли начинът ни на живот и как, кои според тях са следващите управляващи, които ще поведат страната към просперитет? Или пак ще се похарчат милиони, за да се изкачат на върха част от тези, които стоят зад студентските окупации. И когато разберем, че новото няма да е по-различно от старото? Каква е алтернативата, къде е промяната? Задават ли си този въпрос окупаторите. Не виждат ли, че "новото" е управление на ГЕРБ, които изметохме от властта преди месеци. Или ще разчитаме на пребоядисани политически клоуни. Ако чакаме те да променят нещо, ще си останем с чакането.
Ние избираме, ние предлагаме. И докато търсим поредния виновник за случващото се, някой ден ще погледнем в огледалото и ще видим истинския виновник за настоящето ни. Тогава ще е късно да направим извода, че докато не се променим самите ние, нямаме право да искаме това от другите.