17 Октомври 2024четвъртък02:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бойните дирижабли се завръщат

САЩ и Индия приемат на въоръжение бойни апарати по-леки от въздуха

/ брой: 114

автор:Георги Георгиев

visibility 2363

През февруари следващата година САЩ ще приемат на въоръжение нов дирижабъл "Син дявол 2", съобщава Aviation week. Цената на разузнавателния дирижабъл е 86,2 млн. долара. Първият полет на въздушния кораб е предвиден за септември т.г. Дирижабълът ще може да се управлява както от пилот, така и дистанционно от земята. "Синият дявол" ще бъде оборудван с различни сензори, оптико-електронни и инфрачервени камери и система за радиоелектронно разузнаване. Той ще може да изпълнява непрекъснати полети с продължителност до 5 дена. Пентагонът разработва дирижабли по две програми - с тактическо предназначение и стратосферни дирижабли за стратегически задачи, които да се издигат на височина от 80 км. През 2005 г. американските военни съобщиха, че са провели изпитания на миниаеростата "Combat SkySat Phase1" с тегло от 2 кг., който можел да осъществи връзка с наземните служби на разстояние от 320 км.
По друга програма - Future Combat Systems се предвижда да бъдат създадени дирижабли, които да пренасят бойна техника на далечни разстояния. През 2005 г. беше анонсирано създаването на свръхтежък транспортен дирижабъл "Морж" с товароподемност от 500 до 1000 тона. Далечината на полета му бе планирана да бъде 22 000 км, а продължителността - една седмица. Тази програма обаче бе прекратена през 2006 г. Отново през 2005 г. Пентагонът проведе в Ирак, в бойни условия, изпитания на дирижабъла MARTS, който може да поддържа връзка с военни подразделения в радиус от 180 км. Апаратът бил способен да виси във въздуха две седмици без наземно обслужване и издържали на вятър със сила до 90 км/ч.
Преди дни организацията за отбранителни изследвания и разработки на Индия пък обяви намерението си да създаде разузнавателен аеростат. Очакванията са той да има боен радиус от 450-500 км и да носи различно оборудване. Апаратът трябва да може да извършва разузнаване през нощта и в лошо време, да заглушава вражеските комуникации и да има функция за далечно радиолокационно разузнаване.
Индийските военни вече съобщаваха, че искат да създадат мрежа за противовъздушна отбрана, в която да влизат както самолети тип АУАКС така и аеростати. През 2005 г. Индия закупи от Израел три аеростата, които се използват за наблюдение на индийско-пакистанската граница в щата Пенджаб. През лятото на 2010 г. бе обявен конкурс за доставката на още три такива апарати.
 

Еврото ни трябва, колкото тумор в мозъка

автор:Дума

visibility 805

/ брой: 197

Световният дълг е на път да надхвърли 100 трлн. долара

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 197

БДЖ планира повече връзки между Северна и Южна България

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 197

ЕК с нови правила за мигрантите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 197

Ескалира напрежението между Сеул и Пхенян

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 197

Дипломатическа война между Индия и Канада

автор:Дума

visibility 799

/ брой: 197

Накратко

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 197

Да се ядосаме!

автор:Юлия Кулинска

visibility 833

/ брой: 197

Знаем проблемите, имаме експертите и решенията

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 197

Аз съм десницата на левицата!

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 197

Опит пореден

автор:Евгени Гаврилов

visibility 835

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ