Триумф на духа
Безкраен празник в Париж
Въпреки атентатите столицата на Франция приема хилядите гости на града, осветена във водопад от светлини
/ брой: 301
Париж e Париж. И никой не може да го детронира от първите най-желани места, където всеки по света мечтае да бъде поне веднъж по Коледа или да посрещне някъде там Новата година. Разточителство на светлини, искрящата Айфелова кула, малките улички на Монмартр, Лувъра, Триумфалната арка... Това са не само туристически обекти, но и късчета от историята на човечеството. Родината на "Свобода, равенство, братство" има какво да покаже и на най-капризните туристи. За обикновените хора забележителностите и артефактите са на всяка крачка, но на снобите те не стигат, защото тяхна цел са и ресторантите, и магазините с петцифрени цени.
Париж и тази година е настроен празнично, макар че навсякъде сред туристите дискретно вървят военни с автомати, а споменът за последните самоубийствени атентати не е забравен от французите.
Френската столица не може да бъде разгледана за ден-два, защото това е кауза пердута. Реално на човек са му необходими поне седмица или два-три уикенда, за да види поне част от забележителностите й. След това може би е добре да отиде още веднъж и този път въобще да не бърза към музеи или паметници на архитектурата, а да поседи на слънце в градините на Тюйлери, да походи по Шанз-Елизе, да стигне до Триумфалната арка, да завие към Айфеловата кула, но без да бърза, да приседне в някое от малките ресторантчета и да пробва спокойно прословутата френска кухня. Там го чака легендарната лучена супа, за която няма сезон и всеки сезон тя е еднакво вкусна.
Тук е моментът да се спомене, че тя е задължителна за всеки приходящ, но и може би доста надценена. Във всеки малък ресторант се предлагат и характерните за сезона "тарти" с плодове, крем брюле или крем карамел. Затова Париж е толкова желана дестинация по празниците. Защото градът привлича не само с красота, но и с кулинарни изкушения.
Голямата грешка на повечето туристи е свързана с желанието им да обходят максимален брой музеи и исторически забележителности. Този подход превръща екскурзията в Париж в целодневен маратон. А Париж е град, който се "храни" с бързите обороти на туристическите крачки, но може да бъде оценен само ако човек го преоткрива бавно. Парижани са любезни, метрото е ужасяващо на пръв поглед, но с времето всеки детайл, дори нерядко срещаната мизерия и мизерстващи по улиците, придобива не толкова драматична окраска.
Лувърът може да отнеме много време и практически се разглежда за не по-малко от един ден. Там човек може да види шедьоври от различни периоди - от античността до по-нови времена. Там са шедьоври като статуята на богинята Нике от Самотраки, Венера Милоска, Джокондата, картината "Свободата води народа" на Дьолакроа и какво ли още не.
В една празнична програма на всеки турист влизат "Нотр Дам", Айфеловата кула, катедралата "Сакре Кьор", Домът на инвалидите, Триумфалната арка, "Шанз-Елизе", средновековната черква "Сен Шапел", музеят за модерно изкуство "Орсе", Центърът "Жорж Помпиду", Операта, музеят "Роден", "Оранжерията", дворците "Шайо"...
Легендата на френския шансон Шарл Азнавур има песен, че Париж е най-красив през май, когато цъфтят дърветата. Но и по Коледа, и по Нова година градът е залят от туристи. На всеки няколко минути рутиниран глас в градския транспорт предупреждава да се внимава с местните джебчии, но иначе точно градският транспорт прави движението из града твърде удобно.
Булевардите светят, влюбени заключват чувствата си с ключе и оставят по един катинар на "Моста на изкуствата". Преди месеци катинарчетата бяха премахнати заради опасност от срутване на конструкцията на моста, но туристите с огромна скорост успяват и днес да запълнят металните плоскости с поредния катинар. Малко по-встрани управата на града е оставила огромна зелена дъска, където двойките пишат своето послание и рисуват големи тебеширени сърца.
Париж е град, който се е развивал по протежението на река Сена затова и по течението на реката са разположени повечето забележителности. Пътека през острова Сите бележи мястото, където са се пресичали двата основни търговски пътя на средновековна Франция - единият по суша е свързвал Испания с Фландрия, а другият е бил основата на обмена на британски калай срещу бургундски вина.
Първоначално мостовете на река Сена били строени като снадени трупи, а отгоре имало къщи, където живеели по-бедните парижани. С годините този начин на изграждане на средновековния град отпаднал и мостовете останали само за придвижване от едната страна реката към другата. Днес "Понт Ньоф" е най-старият от 37-те моста на Париж, а най-новият е "Шарл дьо Гол" - тържествено открит през 1996 г. Редица от мостовете на Сена са многократно възстановявани, понеже са били разрушавани или при пожари, или от тежките ледове, сковавали реката. В днешно време кейовете са приятно място за разходка на туристите.
Друга забележителност на празничния Париж е Монмартр. Там човек усеща коледния дух на града, защото отвсякъде светят коледни лампички, а горе, на върха, където се намира и черквата "Сакре Кьор", се открива най-красивата гледка към френската столица. По-надолу, по малките стръмни улици има десетки ресторантчета, които предлагат на туристите вкусни изкушения. Но най-добре коледният дух се усеща в сърцето на Париж, където се намира традиционният празничен базар - десетки светещи къщички предлагат лакомства и стоки, произведени във Франция, а за децата има ледена пързалка. Целият булевард "Шанз-Елизе" свети в хиляди разноцветни светлинки. А тази година, макар и без сняг, новогодишният дух на парижани и на хилядите туристи е налице - оптимистичен, с очаквания за повече добрини през идващата година.
Снимки авторката