Логичен резултат
/ брой: 124
Над 80 хиляди са спящите фирми у нас, което означава, че са регистрирани, но не работят и нямат приходи и разходи, или поне така твърдят техните собственици. Това се потвърждава и от последната кампания за подаване на годишните отчети за 2023 г., която приключи на 1 юли. Данните показват, че за всяко шесто предприятие миналата година е била "нулева", без дейност.
Малко или много са те едва ли някой може да каже, но тяхното съществуване показва най-малко две неща. Първото е, че подобни фирми могат да служат за финансови злоупотреби и престъпления.Преди десетина години Приходната агенция беше набелязала 15 мерки за борба срещу сивата икономика. Една от тях бе идеята да се затегне режимът на прехвърляне на активи, защото спящите фирми се използвали за данъчни измами. НАП настояваше тези фирми да се заличават по възможно най-бързия начин от Търговския регистър. Тези предложения обаче останаха само на книга.
Второ, съществуването на толкова фирми, които не развиват никаква дейност, са показател и за лошите условия за бизнес в страната. Даже министерството на финансите, в официалните си доклади признава, че икономическата активност в страната тотално се е сринала и е на най-ниското си равнище от десетилетия насам. Разбира се, всичко доскоро се оправдаваше в коронакризата, но тя вече отдавна не съществува, а положението не се променя. И нещо трето, традиционните опашки пред Агенцията по вписванията са илюстрация за състоянието и способностите на държавната администрация. Настанилата се вече с години политическа нестабилност е отлична хранителна среда за бездействието на чиновниците.
Затова не трябва да ни учудва и логичният резултат, че според Годишника на световната конкурентоспособност за 2024 г. на Института за развитие на управлението - Швейцария, публикувани вчера от БТА, през 2024 г. България заема 58-о място от общо 67 държави, отбелязвайки липса на всякакъв напредък от 2021 г. насам., напротив загубили сме точно десет позиции.