Палитра
Проект представя в София галериите от страната
В съвместна изложба на "Шипка" 6 до 30 ноември се срещат музейните галерии на Бургас, Шумен, Варна и Добрич
/ брой: 204
Фондация "Поддържане на изкуството в България" и Съюзът на българските художници представят изложбата "Галерии. Колекции. Творби" до 30 ноември в СБХ на ул. "Шипка" 6, зала 1А. Куратор е Анелия Николаева, сценография - Петър Митев, графичен дизайн - Милена Абанос. Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Столичната програма "Култура", научи ДУМА от Юлия Портарова, координатор пиар, международни връзки и редактор на Бюлетин на СБХ.
Проектът "Галерии. Колекции. Творби" продължава със своето второ издание. Стартирал през 2023 г. с идеята дългосрочно да представя пред столичната публика галериите от страната чрез акценти от техните колекции, той събра картини от Казанлък, Стара Загора, Сливен и Пловдив. Днес в съвместна изложба се срещат галериите на Бургас, Шумен, Варна и Добрич. Първоначалното намерение подборът да се осъществява главно чрез христоматийни образци от техните фондове претърпя естествено развитие. Тази година той е фокусиран повече към индивидуалния профил на съответната колекция, с препратка към историята на нейното създаване и развитие, посочва Анелия Николаева.
ХГ "Борис Георгиев" - Варна, представя група живописци, трайно свързани с града, от една страна, а от друга - категорично вписали имената си в историята на българското изкуство от втората половина на ХХ век. Не бихме могли да говорим за обновителните процеси в него, без да споменем варненската група "Вулкан", сред чиито представители са експонираните в настоящата изложба: Георги Лечев, Милко Божков, Димитър Трайчев, Ванко Урумов, Володя Вълчев и др. Техните експериментални пластични търсения, генерирани в голямото и свободно по дух артистично общество на Варна, отразяват новия облик на цяло едно творческо поколение. Техният размах смело надхвърля локалните граници, за да се впише в глобалната история на изкуството ни от втората половина на 70-те и 80-те години, разказва кураторката.
Към художници, свързани с града, отправя поглед и селекцията на ХГ "Елена Карамихайлова" - Шумен. Уникалното, което определя колекцията й, е наличието на автори, произхождащи от Шумен, но израснали до фигури с национално значение. Това са майстори класици като Никола Михайлов, Елена Карамихайлова, Александър Мутафов, Жеко Спиридонов, Марин Василев. Наред с тях галерията съхранява творби на други шуменски художници, чието изкуство, по своему интересно, остава непознато за широката аудитория. Имената на Роза Дайчева, Велислава Игнатова, Стефан Петров и др. допълват богатия спектър на артистични профили в художествената сбирка и разширяват познанието за развитието на културния живот на града и региона.
Формирането на фондовете при много от галериите в страната е пряко свързано с постъпления след провеждащите се в съответния град общи художествени изложби, особено през 70-те и 80-те години на ХХ век, припомня Анелия Николаева. Такъв е случаят с галериите в Добрич и Бургас. Вниманието при подбора на Бургаската галерия е естествено насочено към работи, свързани с ОХИ "Бургас и морето" - утвърден национален форум, чиято тематична програма предопределя сюжетните насоки. Неслучайно сред показаните автори като Димитър Киров, Светлин Русев, Александър Петров, Атанас Пацев, Ненко Токмакчиев и др. преобладава морската тема, разработена в широк жанров диапазон.
Друга ОХИ, с наслов "Земята и хората", провеждаща се в Добрич, е причина за сформиране на солидно ядро творби в художествената сбирка на Добричката галерия, посветено на темата за труда и земята на плодородна Добруджа. Днес галерията участва именно с подобни работи, отличаващи по характерен начин профила на колекцията й. Подчертавайки своеобразната й уникалност в съдържателно-тематичен аспект, те също са знак за естеството на процесите в онези години, за водещите имена, очертали облика на българското изкуство от периода като цяло, пише Анелия Николаева.