Над 830 души чакат за трансплантация
България на дъното на ЕС-27 по донорство и трансплантации
/ брой: 150
Към началото на август 837 души се нуждаят от животоспасяващата операция. От тях 772 чакат да им бъде присаден бъбрек. В листата на чакащите от сърдечна трансплантация се нуждаят 33 души, от черен дроб - 19, от бял дроб - 19, а двама от тънко черво, сочи статистиката на ИАМН.
От началото на годината у нас са извършени 9 бъбречни трансплантации, като една от тях е от жив донор. Всичките 4 трансплантации на черен дроб са от трупни донори, на един болен е присадено сърце. От началото на годината в страната е имало 8 трупни донора, което е 1,14 за милион население.
От 2005 г. до момента 2837 български граждани, които приживе са изразили несъгласие за вземане на органи, тъкани и/или клетки след смъртта им.
У нас за извършване на трансплантации са акредитирани Александровска болница, УМБАЛ “Света Екатерина”, “Пирогов”, МБАЛ “Лозенец”, “Токуда” в София, „Света Марина” във Варна и ВМА в София.
Специалистите са категорични, че невинаги и не всички органи на донора са годни за присаждане. Често няма съответствие (по строги медицински показатели) между донор и реципиент. Ако нито един от листата на чакащите няма съответните показания, а органите на донора са годни за присаждане, те се изпращат в европейска страна по силата на международното сътрудничество за органни трансплантации. В контекста на това сътрудничество България също получава органи от чужбина. От 2010 г. до момента статистиката сочи, че страната ни е предоставила на Евротрансплант, Foedus и на Румъния 20 бъбрека и 21 черни дроба от трупни донори, както и 12 бели дроба и 14 сърца. За този период страната ни е получила от Евротрансплант един бъбрек от трупен донор, а от Румъния - едно сърце.
Макар страната ни да е една от първите в Европа, извършила успешна трансплантация (през 1968 г. на дете и през 1969 г. на възрастен са присадени бъбреци), през последните три десетилетия остава на дъното на ЕС-27 по донорство и трансплантации. Европейският и световен лидер в тази област остава Испания. Данните на statista сочат, че през 2021 г. на 99,7 испанци на 1 млн. население са присадени органи, а през 2022 г. - 112,4 на милион. За България числата за съответните години са 7 на 1 млн. и 2,9 на 1 млн. население. Тези дни от Националния център по трансплантации на Италия съобщиха, че за 2023 г. страната е втора по донорство и трансплантаци в Европа след Испания. За миналата година в страната има 28,2 донора на 1 млн. население. В сравнение с предходната година донорите се увеличили с 16%, а животоспасяващите операции - с 15%.