Днес е Преображение Господне - един от най-старите християнски празници
Днес църквата отбелязва празника Преображение Господне, който се чества още от първите векове на християнството.
6 август напомня за значимо събитие – явяването на Исус Христос в небесна слава пред трима от учениците му.
След вглъбена молитва Исус се преобразил - лицето и дрехите му започнали да светят с ослепителна светлина. До него били библейските пророци Мойсей и Илия. Чул се глас от небето, който посочил Исус като Божи син.
Тази светлина била толкова силна, че учениците не можели да я гледат, закрили очи и паднали на земята. Смаяният Петър успял само да промълви: Господи, добре ни е да бъдем тук; да направим три сенника - за Тебе, за Моисей и за Илия.
Докато Петър още говорел, от небето се чул глас: Този е Моят възлюбен Син, в Когото е моето благоволение; Него слушайте!
Учениците удивени вдигнали очи и видели, че Спасителят бил вече сам. Той им казал: станете, не бойте се! И им заповядал да не разгласяват за видяното и чутото, докато Той не възкръсне от мъртвите, т.е. докато не се случи по-голямото чудо на възкресението Му. Събитието на Тавор било предназначено да предпази апостолите от униние и съмнение, когато видят Христовите страдания.
Те чули гласа на Бог Отец, а Моисей и Илия с явяването си свидетелствали, че Иисус е Онзи, за Когото предсказвали пророците.
Според преданието тези свети мъже беседвали с Христос за Неговите страдания и доброволна смърт, с които Той изкупи и спаси човечеството от греха и смъртта.
На този ден в православните храмове се отслужват празнични литургии. Вярващите се причастяват след петдневен пост, като в чест на празника се позволява риба в менюто. В литургията на българските православни храмове се прибавя специален тропар (молитвено песнопение) - "Освещаване на гроздето". Преображение Господне е денят, в който се бере първото грозде и се раздава на близки и съседи, след като се прекади от свещеника в църквата. До този ден не се разрешава да се яде грозде.
Народните вярвания свързват празника Преображение с промяната на времето от лято към есен. Поверието, че на този ден "лятото се пречупва" и времето тръгва на застудяване, идва от времената, когато празникът се е отбелязвал на 19 август.
Днес имен ден празнуват всички, чиито имена отразяват славата Господна, като Сияна (Божествено сияние), Светлин и Светла.