Палитра
Графика от Япония показват във Варна
Произведения, свързани с Международното биенале на графиката във Варна, са експонирани в Градската художествена галерия на морската столица
/ брой: 141
Изложбата "Графика от Япония" представя Галерията за графично изкуство във Варна в залите на Градската художествена галерия на морската столица. Изложбата се открива на 26 юли в 18 ч. и ще продължи до 21 август. Организаторите са селектирали 50 графични листа от фонда на галерията, създадени в периода от 1981 г., когато се организира Първото международно биенале на графиката, до 2015 г. Сред имената на авторите на експонираните творби се открояват Акира Куросаки, Тадайоши Накабаяши, Маасаки Ойя, Охая Хитоши - носители на равностойни и специални награди в биеналето, както и Кунито Нагаока и Тошийо Йошизуми - отличени с голямата награда на форума.
Велина Гребенска от ГГИ - Варна, споделя пред Нина Локмаджиева наблюденията си върху селекцията на произведенията: "В създадените през 80-те години графични произведения на авторите, които включихме в тази колекция, доминират типични за японското изкуство естетически похвати, тясно свързани с философските възгледи на дзен будизма. Композициите са изчистени, носят съзерцателен характер и дълбочина на мисълта, вложена в прецизирано подредените изящни детайли.
Във времето наблюдаваме промяна в стилистичния подход - раздвижване на композиционната структура, използване на повече цвят и образни елементи, вплетени в сюрреалистични и абстрактни сюжети, появата на човека и търсене на екзистенциалната му същност. Доминиращи са общочовешкият и универсален контекст, етичното отношение към света и природата в търсене на една по-висша духовна хармония.
Използваните техники са разнообразни - от типичната, най-стара техника, прилагана в японската графика - гравюрата на дърво, до литографията и дълбокопечатните техники като офорт, акватинта и мецотинто.
Японското графично изкуство винаги е било високо ценено в световен мащаб заради своите неоспорими художествени качества и майсторско изпълнение. Вдъхновявало е художници от различни направления и периоди в изкуството - импресионисти, постимпресионисти, арт нуво. В България то също оказва своето влияние. В годините след началото на Варненското биенале можем да го забележим в работите на Велико Маринчевски, Мария Духтева, Ирма Водева, Николай Николов."