Стотици миряни поемат от Велико Търново на поклонническия поход "Светият път"
Празнуваме възвръщане честните мощи на преподобни Йоан Рилски Чудотворец
За десета година стотици миряни ще тръгнат от Велико Търново на поклонническия поход "Светият път", който следва пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски Чудотворец от Търновград до Рилската света обител през 1469 година.
В катедралната църква на Велико Търново "Рождество Богородично" тази сутрин ще бъде отслужена Света литургия, след което в 10 часа е изпращането на поклонническата група. В църквата "Свети Йоан Рилски" в кв. "Асенов" ще бъде първата спирка на миряните, където концерт ще изнесе столичната вокална формация "Вокс Орфикус".
Новост в маршрута е преминаването през Дупнишкото поле, Сапарева баня, Овчарци и Ресиловския манастир. Предполага се, че оттам е автентичният път на мощите на св. Йоан Рилски, поясни организаторът на поклонническия поход Паскал Пиперков. На 3 август поклонниците ще пристигнат в Рилския манастир.
През тази година се навършват 555 години от пренасянето на мощите на св. Йоан Рилски от Търново до Рилската света обител. Поклонниците ще преминат 650 километра. Ще бъдат посетени над 100 обекта в 20 общини и 4 епархии.
Над 200 души всяка година се включват в различните етапи на маршрута.
Православната църква възпоменава днес възвръщане честните мощи на преподобни Йоан Рилски чудотворец и почита свети безсребреници Козма и Дамян от Рим.
На 1 юли Църквата празнува едно от значимите събития в нашата духовна история – връщането на мощите на свети Иван Рилски Чудотворец от Търново в Рилската обител.
Скромният отшелник от Рила планина живял през X век, по времето на свети благоверни цар Петър. Още приживе наричали Йоан земен ангел и небесен жител. Заради голямата му вяра и духовност Бог му дал дарбата да помага на хората и да върши чудеса.
На 18 август 946 година св. Йоан напуснал този свят, а 34 години след успението си той се явил на сън на своите ученици и им заповядал да изровят нетленното му тяло и да го пренесат в Средец. Там мощите на светеца били пазени в продължение на два века.
През 1195 година цар Асен тържествено ги пренесъл в столицата Търново.
През 1496 година, след като получили разрешение от султана, монасите от Рилската обител върнали мощите на светеца от Търново в основания от него Рилски манастир.
Свети чудотворци и безсребреници Козма и Дамян
Св. Козма и Дамян били родни братя. Те се родили в провинцията Асия, Мала Азия. Баща им бил езичник, а майка им Теодотия изповядвала християнската вяра. Мъжът й починал рано, и младата вдовица заживяла благочестив живот, като изпълнявала съвета на св. Ап. Павел: "Истинската вдовица се надява на Бога и пребъдва в моления и молитви денем и нощем". Теодотия поучавала децата си да водят богоугоден живот, учила ги на страх Божи, съветвала ги да се утвърждават в християнските добродетели.
Козма и Дамян от ранна възраст залягали да изпълняват Божия закон. Когато пораснали, те просияли със своите добри дела като две светила. За да бъдат полезни на ближния, те се заели да изучават лекарското изкуство; изучили вълшебните свойства на различните билки и се прочули като лекари. Господ Иисус благословил двамата лекари и им дарувал чудотворна целителна сила. Братята били много скромни. Те не търсели земна слава и величие, нито пък богатства. Не взимали от излекуваните болни ни пари, ни дарове, изпълнявайки строго съветите на Спасителя към апостолите: "Болни изцерявайте, прокажени очиствайте... Даром получихте, даром давайте" (Мат. 10:8). Заради тяхното безкористие св. Църква ги назовава "безсребреници".
Една християнка на име Паладия, която боледувала много години и похарчила голяма част от имота си по лекари, като узнала за тези лекари, изпратила хора да ги повикат, за да я излекуват. Св. Козма и Дамян изпълнили молбата й. Те посетили дома й, помолили се над нея и я излекували от тежката болест. Зарадвана, тя поискала да ги възнагради. Те отказали. Тя обаче настояла един от двамата да приеме поне три яйца в чест на св. Троица. По-малкият брат, св. Дамян, понеже тя го заклела в името на св. Троица, приел скромния дар - трите яйца. Когато по-късно големият брат узнал, че св. Дамян нарушил дадения пред Бога обет да не приемат никакви дарове за лекуването, поръчал на християните след смъртта им да не ги погребват в един гроб. Дамян, като нарушител на обета, да бъде погребан отделно.
Пръв починал св. Козма. Когато починал и св. Дамян, християните преценили, че поръчката на св. Козма е прекалено строга и не я изпълнили. Като родни братя, които извършили един подвиг и постигнали равна светост, те били погребани в един гроб. По-късно над този гроб бил построен храм, в който се извършвали много чудеса.
източник: https://www.pravoslavieto.com