20 Август 2024вторник16:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СНИМКА: БНР

Проф. Радостина Александрова: Маймунската шарка протича с грипоподобни симптоми и болезнени лезии

автор:Дума

visibility 1640

На 14 август Световната здравна организация обяви маймунската шарка за извънредна ситуация от международно значение.От СЗО потвърдиха, че в Швеция е открит първи случай на заразяване с маймунска шарка, извън Африка.

Вирусът е идентифициран през 1959 г. в Дания, каза пред Радио София проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.

„Независимо от наименованието този вирус засяга много видове животни – маймуни, катерици, плъхове и затова в края на 2022 г. наименованието беше променено на mpox. А иначе знаем, че от 1970 г. може да предизвиква заболявания и при хората“, обясни проф. Александрова.

Тя посочи, че до 2017 г. е имало малки огнища на болестта само в определени райони на Африка.

„През 2017 г. започна едно много по-голямо огнище в Нигерия, продължи около 1 година и е вариантът на вируса, който през 2022 г. предизвика тази световна епидемия. Тогава СЗО отново обяви такава извънредна ситуация, защото този вирус излезе от Африка. Тази епидемия затихна април месец тази година, но обхвана повече от 95 000 души в 115 държави и има 185 смъртни случаи“, посочи вирусологът проф. д-р Радостина Александрова.

Тя добави, че тогава mpox е бил задвижен от т. нар. тип 2, докато сега бушува тип 1. Голямата тревога идва от големия брой заразени, които от началото на годината са около 14 000 души в Конго, с повече от 500 смъртни случаи, каза проф. Александрова.

„Това, което прави впечатление е много сериозното засягане на деца, като броят на децата и юношите под 15 години е 56% от случаите, а те са 79% от смъртните случаи. В последните дни преди обявяването на извънредната, вирусът беше идентифициран в съседни на Конго държави, включително в държави, в които никога преди това не е имало такова заболяване“, каза проф. Александрова.

Тя добави, че заболяването при децата протича тежко, както и при хората с имунни дефицити. По думите й, децата са засегнати по-често, тъй като от 1980 г. не се прилага ваксина за едра шарка, чийто вирус е много близък до този на маймунската шарка.

Заразяването с вируса става при много близък контакт, като много често това се случва при сексуален контакт, посочи проф. д-р Радостина Александрова. Симптомите са грипоподобни, с увеличени лимфни възли и лезии по цялото тяло, които могат да бъдат изключително болезнени. Човекът е заразен докато и последната лезия не зарасне до здрава кожа.

БНР

Жълт код за валежи и гръмотевици в половината страна

автор:Дума

visibility 337

На ръба сме на политически крах

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 158

Румен Радев отхвърли служебния кабинет заради Калин Стоянов

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 158

Двойно по-ниски добиви от слънчоглед

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 158

Повече пари за изостаналите райони искат фермери

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 158

Ядем грузински сафрид и турски калкан

автор:Дума

visibility 481

/ брой: 158

Експерт: Възможно е ново поевтиняване на горивата

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 158

Проливни дъждове и наводнения в Европа

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 158

Oсвободиха четирима българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 158

Над 300 мигранти за ден в Испания

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 158

Украйна отново въведе режим на тока

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 158

Маймуната и ядреният реактор

автор:Александър Симов

visibility 525

/ брой: 158

Къде гледа БНБ?

автор:Нора Стоичкова

visibility 566

/ брой: 158

Безработица: Ефектът на еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 480

/ брой: 158

Възможен ли е компромис по сделката с "Боташ"

visibility 526

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ