ЕС започва преговори с Албания за членство
Северна Македония е отрязана, защото не е включила българите в конституцията
/ брой: 184
Посланиците на страните членки в ЕС са взели единодушно решение Албания да продължи преговорите за членство, съобщава излизащата в РСМ медия "24 Инфо“.
Следващата междуправителствена конференция ЕС-Албания е насрочена за 15 октомври в Люксембург, когато ще бъде отворена първата глава от преговорите - "Основни ценности“. Това решение означава и отделянето на Албания от РС Македония в процеса на евроинтеграция - нещо, което дълго време се избягваше, припомня "24 Инфо“.
Медии съобщават, че на срещата в Брюксел изобщо не е била обсъждана темата за продължаване на преговорите с РСМ, защото страната не е включила българите в конституцията, което бе условие за провеждането на втората междуправителствена конференция. През юли 2022 г. РСМ и Албания проведоха първите междуправителствени конференции, след което започна процесът на скрининг и за двете страни.
"Реакцията на Брюксел по разделяне на Албания от РСМ е логична, особено след думите на официални лица от Северна Македония миналата седмица. След като ни нарекоха по какъв ли не начин, нямаше каква друга да бъде реакцията. Решението е съвсем справедливо." Това заяви в кулоарите на Народното събрание председателят на ПГ "БСП за България" Борислав Гуцанов. По думите му това е ясен знак, че при такъв език на омразата не може да се очаква тази държава да стане член на ЕС.
Междувременно държавният глава на РСМ Гордана Силяновска-Давкова призна, че "не би могла да отговори точно“ дали може да бъдат изпълнени т.нар. френско предложение и позицията на Скопие, представена наскоро в Брюксел. Тя повтори, че в Договора за добросъседство и приятелство с България няма залегнала разпоредба за промяна на конституцията, и подчерта, че няма как да има, защото е обвързана с историческите комисии и техните разговори и преговори.
ДУМА припомня, че работата на тези комисии е блокирана от РСМ, чиито представители се придържаха към ненаучен подход. Те наскоро бяха сменени по искане на премиера Християн Мицкоски, защото не отстоявали македонската идентичност.