Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори
/ брой: 156
Правителството на Украйна се бори с нарастващата опозиция срещу многомилионна схема за закупуване на спрени ядрени реактори от България. Предложението се сблъска с обвиненията, че длъжностните лица отварят вратата за корупция точно в момент, когато се стремят да изчистят енергийния сектор на страната, пише "Политико".
Правителството иска да пусне в експлоатация два нови ядрени реактора в атомната електроцентрала "Хмелницки" в Западна Украйна, като твърди, че те ще помогнат за укрепването на енергийната мрежа на страната. Според тях най-бързият и ефикасен начин за това е да се закупят реактори руско производство, които в момента се намират на склад в България и бяха предназначени за АЕЦ "Белене", на приблизителна стойност 600 млн. долара.
Но сделката се нуждае от подписа на законодателите, а няколко депутати - включително поне един от партията на украинския президент Володимир Зеленски - твърдят, че сделката може да направи огромна дупка в оскъдния бюджет на страната за остарели технологии, които невинаги ще помогнат на украинците да предотвратят предстоящите прекъсвания на електрозахранването.
Въпросът достигна своята кулминация във вторник сутринта, когато правителствени служители се срещнаха с членове на парламента, за да обсъдят въпроса. Според двама присъстващи депутати правителството е признало, че в момента не разполага с необходимата подкрепа на фона на съмненията. "Изключително рядко се случва неща на такова високо ниво да не получат подкрепа", заявява Андрий Жупанин, депутат от управляващата партия на Зеленски и член на парламентарната комисия по енергетика.
Той изброи няколко въпроса, на които според него няма отговор: „Можем ли да си позволим да купуваме руски ядрени реактори по време на пълномащабна инвазия? И какво е състоянието на тези реактори? Те са купени от България преди 10-12 години, така че ще работят ли, когато пристигнат в Украйна?"
Министърът на енергетиката на Украйна, Герман Галушченко, който прокарва плана, обаче отхвърли опасенията, като заявява, че разширяването на ядрената енергетика е единственият вариант за затруднената енергийна мрежа и че двата реактора ВВЕР-1000 са най-ефективният вариант за Украйна.
"Срещу руските атаки ядрената енергия съставлява 60% от нашия енергиен микс и е гръбнакът на нашата енергийна система", каза той. „Развитието и добавянето на още блокове към Хмелницката атомна електроцентрала е приоритет за правителството на Украйна".
Украйна се опитва да се справи с корупцията в енергийния си сектор. По-рано тази седмица заместник-министърът на Галушенко, Олександър Хейл, беше арестуван заради обвинения, че е настоявал за подкуп от половин милион долара в замяна на прехвърляне на оборудване за добив на въглища, принадлежащо на държавно предприятие. Жупанин и колегите му твърдят, че покупката на руски ядрени реактори ще се превърне в чудесна възможност за подобни съмнителни сделки.
Депутатите продължават да твърдят, че правителството не е успяло да отговори на ключови въпроси за това как схемата осигурява съотношението цена-качество или решава проблемите на затруднената енергийна мрежа. Ярослав Железняк, икономист и депутат от украинската либерална партия „Голос", заяви, че не е сигурен, че правителството може да успокои тези опасения. "Има много депутати от всички фракции, които не го подкрепят", казва той. "Притеснени сме от корупцията в този процес на възлагане на обществени поръчки и не сме получили никакви обяснения".