21 Август 2024сряда15:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

30% от фермите ще фалират, ако забранят клетките в животновъдството

От бранша искат между 5 и 7 години отсрочка и подпомагане от ЕС и държавата

/ брой: 159

автор:Дума

visibility 205

30% от животновъдите предвиждат фалит на фермите си, ако се наложи у нас забрана за клетъчно отглеждане на животни, се посочва в анализ на анкета, направена от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) сред фермери в секторите "Птицевъдство", "Говедовъдство" и "Свиневъдство". В анкетата от общо около 200 потенциални респонденти са участвали 83, като 1/3 от тях ще се откажат от бизнеса поради нуждата от големи непредвидими инвестиции във фермите. Целта на проведеното проучване е да се изследват нагласите на животновъдите във връзка с новите научни становища на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) за премахване на клетките в животновъдството, предвиждащи пълна забрана на използването на системи от клетки.
През 2023 г. ЕОБХ публикува нови становища за хуманно отношение към кокошки носачки, телета и свине във ферми, които са в отговор на европейската гражданска инициатива "Край на епохата на клетките", като Европейската комисия се ангажира да представи нови законодателни предложения за постепенно премахване на клетките в животновъдството, завършващо с пълна забрана на използването на системи от клетки за птици, говеда и свине.
Според изследването на ЦОРХВ 38% от животновъдите ще продължат в този бизнес, а 28% от тях все още не са взели решение. Процесът за преоборудване и реорганизация на производството би отнел много време и финансови средства, затова по мнението на най-голям дял от фермерите (57%) срокът за преоборудване на фермите трябва да бъде поне 5-годишен, някои от тях настояват и за 7 години. Освен това за преоборудването на фермите трябва да има подпомагане от страна на ЕС и България в размер на поне 50% от разходите.
Оборудването на сегашните уголемени клетъчни системи има реално експлоатационен живот около 20 години, а много от птицевъдните стопанства, преоборудвани през 2012 г. при замяната им отново ще трябва да се реконструират, без да е изтекъл срокът на експлоатация на настоящето оборудване, посочват още фермерите.
Почти всички фермери, участвали в проучването (94%) ще разчитат на финансова помощ от държавата за реорганизация на работния процес.
По-голямата част от участниците в проучването (71%) смятат, че изискванията на европейско ниво за хуманно отношение към животните, посочени от ЕОБХ няма да доведат до подобряване на благосъстоянието и продуктивността на отглежданите животни, а напротив - производството ще стане нерентабилно, продукцията ще е с висока себестойност, а поголовието в частност на птици ще намалее 2 или 3 пъти, което пък ще предизвика глад за яйца в Европа. Повече заболявания, трудно диагностициране на болестите и бързо разпространение на епизоотии, като птичи грип, също са сред доводите, които посочват фермерите против премахване на клетъчното отглеждане на животни.
Много от споделените опасения основно на птицевъди са, че не е осмислено дали европейските и особено българските фермери ще бъдат конкурентоспособни след забраната на клетките. Това би довело и до увеличаване на сивия сектор в птицевъдството или увеличаване на вноса на продукти от трети страни, констатират от бранша.

Дървата за огрев поскъпнаха с 8-10%

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 159

Прогнозират епизоди на по-висока инфлация

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 159

Сетиха се да проверят високите сметки за вода

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 159

Киев забрани Руската православна църква

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 159

Освободиха задържаните българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 159

Босненската полиция застреля мигрант

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 159

Накратко

автор:Дума

visibility 530

/ брой: 159

Социология отвъд реалността

автор:Александър Симов

visibility 616

/ брой: 159

Президентът не е нотариус

visibility 611

/ брой: 159

Спомени от бъдещето оживяха на връх Бузлуджа

автор:Юлия Кулинска

visibility 618

/ брой: 159

В търсене на адекватното ляво

автор:Валентин Георгиев

visibility 584

/ брой: 159

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ