31 Октомври 2024четвъртък13:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Блед символ

/ брой: 141

автор:Евгени Гаврилов

visibility 19692

Първото нещо, с което всеки нов транспортен министър се захваща, като седне в министерското кресло, са многострадалните железници. И започват обещанията. За високоскоростни влакове, за чисти и приветливи нови (макар и рециклирани) вагони, за възвръщане на позициите на товарните превози, които тотално бяха загубени. Разбира се, както в почти всички други сектори у нас, нищо от това не се случва. Доказват го и последните събития около БДЖ.
Част от германските вагони втора ръка, например, които пристигнаха в България в края на май месец, вече са извън строя и се нуждаят от профилактика. А иначе министърът на транспорта Гвоздейков не пропусна дозата популизъм и се снима като пътник в един от тях. Това е причината в разгара на летния сезон, когато желанието да се пътува до морето е най-голямо, да бъде изваден единият състав от влакове и да бъдат пуснати отново старите вагони по линията София – Бургас.
Провалите обаче не спряха дотук. През тази седмица стана ясно, че България за пореден път се разминава с купуването на нови влакове и е на път да загуби около 3 млрд. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост. Полското подразделение на швейцарската "Щадлер" е уведомило официално Министерството на транспорта, че няма да изпълни сключения договор за доставката на 7 двуетажни влака (300 млн. лв.) и 35 мотрисни влака (642,5 млн. лв.).
Обявените причини за това са оскъдни. Появи се, обаче информация за лошото финансово състояние на "Щадлер".
Така от общо четирите обществени поръчки за покупка на нов подвижен състав за държавните железници с пари по Плана за възстановяване и устойчивост, които трябваше да пристигнат до средата на 2026 г., единствено ще бъде изпълнена половин поръчка за доставката на 9 маневрени локомотива.
Провалът с доставката на нови влакове за българските железници беше предизвестен, след като в продължение на три години всяко следващо правителството прекратяваше поръчките и променяше условията по тях. В същото време извиваха ръцете на производителите да направят влаковете за рекордно кратки срокове с редица екстри, за да се вместят в зададения срок от Брюксел.
А иначе реформата в БДЖ е като съдебната реформа. Това са реформи-фантоми. Всички говорят за тях , но никой не ги е виждал. Преди около 30 г. започна трансформация на жп транспорта, за да може уж БДЖ да стъпи на пазарни релси, както беше модерно да се казва. Тогава бе приет и специален оздравителен проект, който обаче се провали .
С течение на времето железницата се декапитализира. И нищо от това, което можеше да извади БДЖ от блатото, не бе направено – нито се подобряваше състоянието на железния път, нито на подвижния състав, нито се инвестираше в международни направления и връзки с останалите страни от ЕС. Вървеше се по линия на най-малкото съпротивление - намаляване на влаковете. Затова и в момента само 3-5 % от всичките пътници у нас избират да се качат на влак. Останалите предпочитат автобусите, споделените пътувания, групите във Фейсбук.
За нелоялната конкуренция на автобусните превозвачи, например се говори отдавна. При "лошия" социализъм просто имаше правила. Не се допускаше дублиране на автобусни и жп. линии. Днес това е невъзможно, защото би противоречало на пазарната икономика. Няма да говорим за на услугите на БДЖ. Те са синоним на възможно най-лошо качество. Преди години един от шефовете на БДЖ, щом станеше дума за компанията, цитираше разказа на Вазов "Дядо Йоцо гледа". Всяка сутрин героят от него се възкачвал на скала в Искърското дефиле, за да чуе тракането на трена, защото за дядо Йоцо той е бил символ на държавата. Щом влакът се движи, значи и държавата съществува. Железниците отдавна не са подобен символ.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 75

/ брой: 208

Накратко

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 81

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 82

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 97

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 77

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ