"Явно здравето на пациента не ги интересува. Интересува ги усвояването на средствата"
Проф. Димитър Шишков: На болни от рак се правят осакатяващи операции!
Според уролога зад неправилното и ненавременно лечение на онкологично болни пациенти стоят финансови мотиви и източване на Здравната каса
Зачестяват случаите на онкологично болни пациенти, които идват в Клиниката по урология на Университетската болница в Пловдив след като са били лекувани около 2 години неправилно в други медицински звена.
За това алармира началникът на клиниката проф. Димитър Шишков. Според него е налице целенасочено източване на Здравната каса.
Болни от рак биват лишавани от шанса да бъдат лекувани по най-добрия начин, категоричен е урологът.
Идват пациенти, които повече от 2 години се лекуват в различни медицински звена или в едно, като през това време дълго време се усвояват клиничните пътеки и се издърпват парите от Касата, разказва проф. Шишков. Така, попадайки в неговата клиника, подобен пациент "вече трудно може да бъде опериран или лекуван радикално".
По думите му не става дума за некомпетентност, а за финансови мотиви.
Болни с рак, при които е можело да бъде направена операция за смяна на пикочния мехур, са били лишени от шанса да бъдат лекувани по най-добрия начин, да водят нормален начин на живот и до края на дните си са принудени да понасят дискомфорт, изтъква проф. Димитър Шишков.
У нас операции за смяна се извършават единствено в ръководената от него клиника, като вече има над 700 оперирани – успех, който е на световно ниво, подчертава той.
Урологът смята, че вместо това се правят "осакатяващи операции".
"Когато дойдат тези пациенти, вече оперирани, те задават въпроса – а сега може ли да ми направите нов мехур? Не, не може."
Пациентите не се насочват бързо към специализираните онкологични звена или към място, където може да бъде извършена радикална операция, смята урологът.
"Явно здравето на пациента не ги интересува. Интересува ги усвояването на средствата", прави равносметка проф. Шишков и обобщава - наблюдава се като тенденция печалбарството.
Системата на клиничните пътеки, делегирания бюджет и постоянното разкриване на нови болници води до голям проблем – усвояване на пари и бюджетиране на отделни звена, коментира специалистът.
"Делегираният бюджет, тези т.нар. клинични пътеки, които са единствени в целия свят – защо всички се отърваха, а ние не? Защото само оттук може да се контролира потокът от пари. Защо продължава отварянето на нови болници? Не знам откъде идва персоналът."
БНР