30 Септември 2024понеделник14:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Православен календар

Църквата почита на 30 септември св. свщмчк Григорий, просветител на Армения. Св. мчца Рипсимия

/ брой: 185

автор:Дума

visibility 163

Свещеномъченик Григорий претърпял много страдания в името на вярата, но оцелял с Божията помощ

Великият просветител на Армения св. Григорий живял в третия и първата четвърт на четвъртия век. Той произхождал от знатни и благородни родители езичници, сродници с царския дом на персийския владетел Артабан и на брат му арменския цар Курсар.
Започнала война между арменци и перси. Григорий, тогава още дете, избягал с родителите си от Армения в Кесария Кападокийска. Там се запознал с християнската вяра. Приел свето Кръщение.
Като възмъжал, встъпил в брак. Имал двама синове - Ортан и Аростан. Посветил ги в служба на Църквата. Подир смъртта на жена си Григорий се върнал в Армения и постъпил на служба при цар Тиридат. Заради вярната му служба царят го обичал много, но като узнал, че Григорий е християнин, люто се разгневил. Започнал да го принуждава да се отрече от християнството и да се поклони на идолите. Григорий не отстъпил от вярата си. Затова бил подложен на тежки мъчения. След това го хвърлили в дълбока яма, за да го уморят. Но всемогъщият Бог го запазил невредим в тази яма. Той внушил на една благочестива вдовица да спуска всеки ден храна на мъченика. Така Григорий прекарал в тази яма 14 години.
През тия години избягали от Рим и се заселили в Армения, близо до планината Арарат, в девически манастир 37 монахини, преследвани от Диоклетиан.

Между тях била преподобна Рипсимия, която се отличавала с необикновена красота

Тиридат продължавал да преследва християните в своето царство. Нападнал и тоя девически манастир. Всички сестри били подложени на страшни изтезания и загинали мъченически. Заради тая жестокост Бог наказал Тиридат. Той се побъркал и заприличал на звяр.
Насън сестрата на царя получила указание, че Тиридат няма да се излекува, ако Григорий не бъде изваден от ямата. Мъченикът бил незабавно изваден и пуснат на свобода.
Най-напред Григорий запитал за телата на убитите девойки, които лежали непогребани вече 9 дни. Като събрал разхвърляните им останки, той ги погребал недалеч от столичния град. Там завел болния цар, помолил се горещо за него и тъй го излекувал. По тоя начин станал отново близък на царя. Добил право да учи народа на християнската вяра и да зове всички към покаяние. Издигнал църква на мястото, където били погребани монахините. В 305 г. царят изпратил Григорий в Кесария Кападокийска да бъде ръкоположен за епископ. Като се върнал, придружен от много свещеници, той покръстил целия царски дом и цялата страна.
Св. Григорий завършил своя многострадален живот в 325 г. Част от неговите мощи се пази и досега в Ечмиадзинския манастир, издигнат, където били погребани Рипмисия и другите девойки мъченици.
След смъртта на св. Григорий Просветител в епископски сан бил въздигнат неговият син Аростан, който продължил делото на баща си. Той бил един от 318-те отци на Първия вселенски събор, станал в Никея в 325 г.

Ниски добиви на слънчоглед, олиото може да поскъпне

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 185

Вносът на украински мед у нас е скочил с 61%

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 185

Зъболекарите искат въвеждане на данък за вредните храни

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 185

Работодатели уволняват чрез съдебни изпълнители

автор:Дума

visibility 99

/ брой: 185

Евакуират поетапно българите от Ливан

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 185

В САЩ не сложиха знамето на РСМ

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 185

75-годишно приятелство между България и КНР

visibility 100

/ брой: 185

Социалдемократите застанаха зад Шолц

автор:Дума

visibility 93

/ брой: 185

Писна ни от глупости

автор:Мая Йовановска

visibility 131

/ брой: 185

Държава на изпитите

автор:Барбара Пейчинова

visibility 126

/ брой: 185

Площадна геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 119

/ брой: 185

БСП иска предоговаряне на условията по Зелената сделка

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 185

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ