
Дават на Украйна и парогенераторите с беленските реактори
Сделката щяла да е за малко над определения от парламента минимум от 1,2 млрд. лв.
/ брой: 62
Министерството на енергетиката не може да се ангажира със срок за приключване на сделката, при която оборудването от прекратения проект АЕЦ "Белене" да бъде продадено на Украйна. В момента се договарят ключовите условия по договора, разработени от международен правен консултант. Ясно е обаче, че цената е актуализирана и е малко над определените от парламента минимум 1,2 млрд. лева. Покупко-продажбата ще включва парогенераторите, независимо от някои политически настоявания те да се запазят като резервни за работата на АЕЦ "Козлодуй". Това е станало ясно от отговори на ведомството на въпроси на "Медиапул".
Миналия месец украинският президент Володимир Зеленски подписа указ за придобиването на ядреното оборудване от България. Но това съвсем не значи, че сделката, по която се преговаря от 2023 г., вече е на финалната права.
Все още се договарят ключовите условия, а преди подписването на договора той трябва да бъде одобрен от Министерския съвет, енергийния регулатор и Народното събрание, което всъщност възложи на енергийния министър да проведе преговорите с Украйна. Според решението на парламента, цената не трябва да е по-ниска от 1,2 млрд. лв. - колкото собственикът на оборудването в лицето на Националната електрическа компания (НЕК) плати за него на руския производител "Атомстройекспорт".
Миналото лято тогавашният енергиен министър Владимир Малинов обяви, че ще се готвят нови анализи за използването на беленски парогенератор в "Козлодуй", както и ще се актуализира стойността на оборудването.
От енергийното ведомството са казали, че цената на оборудването, за което се водят преговорите, е актуализирана през есента на 2024 г. и тя е повишена, но с много малко, така че по-скоро може да се каже, че тя е потвърдена.
За беленските парогенератори се е установило, че за да се използват за АЕЦ "Козлодуй", трябва да се организира съхранението им до евентуалното им инсталиране, а към момента нямало къде. След което са нужни технологични промени на площадката на АЕЦ "Козлодуй", което ще струва пари, а освен това сегашните парогенератори на атомната ни централа имат още 30 години експлоатационен живот (нищо че единият от парогенераторите на VІ блок в последните две години на няколко пъти протича и се наложи спирането на реактора за затапване на тръбите с пукнатини).
Освен това двата вида парогенератори имат различни размери и това означава продължителна и скъпа реконструкция, за да бъдат инсталирани беленските на мястото на сегашните.
Работещите на V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй" парогенератори са проектирани за блоковете ВВЕР-1000 (В320), и покриват критериите за добро експлоатационно състояние, а тези за АЕЦ "Белене" са за по-различен тип реактори - ВВЕР-1000 (В466). От централата посочват, че от въвеждането в експлоатация на парогенераторите (на V блок през 1987 г. и на VІ блок през 1991 г.) са извършвани редица модернизации и е установено, че те имат още 30 години живот.
"На този етап от преговорния процес не можем да се ангажираме с конкретен срок (за приключване на сделката)", са заявили от Министерството на енергетиката.
Според експерти обаче това надали може да стане преди сключването, ако не на мирно споразумение, поне такова за примирие и спиране на огъня между Русия и Украйна. Защото едва ли някой би се заел да транспортира толкова важно оборудване на такава стойност в условията на въздушни удари от двете страни.