Вещи на пловдивския митрополит Натанаил Охридски показват в Пловдив
/ брой: 209
Регионалният етнографски музей в Пловдив започва поредица от събития "Експонат на фокус", които целят да популяризират експонати от фонда на музея, някои от които не са излагани пред широката публика и не са включени в постоянната експозиция, научи ДУМА от институцията. Откриващото събитие е на 1 ноември от 14 ч., гост-лектор е художничката Михаела Данаилова.
В музейния фонд се съхраняват вещи на забележителни личности, повлияли хода на историческото и духовното развитие на българите като нация; вещи, които имат висока културна и художествена стойност и носят информация за различни епохи от българската история. Чрез настоящата инициатива бихме искали да им отдадем нужното внимание и да възродим паметта за видни исторически имена и събития, посочват организаторите.
В Деня на народните будители - празника, посветен на просветителите и на всички, съхранили през вековете духовните ценности на нацията ни, ще отдадем нужното внимание именно на една такава личност - пловдивския митрополит Натанаил Охридски, уточняват от музея. Той е сред достойните фигури, които осветяват пътя на българската история, взима активно участие в борбата за българско просвещение, духовна независимост и самостоятелна българска църква. РЕМ - Пловдив притежава ценни и малко известни негови вещи - митрополитски жезъл и единствен по рода си дървен сандък, украсен с множество символи, изобразени чрез старинната и доста сложна техника "интарзия". Любопитно е да се види защо нейният визуален ефект й носи името "растително злато".
Директорът на РЕМ - Пловдив, доц. д-р Ангел Янков, Петър Даскалов, историк, и Михаела Данаилова, художничка, ще разкрият повече детайли за живота на митрополит Натанаил Охридски, за стойността на притежавания от него дървен сандък и как могат да се тълкуват символите върху него.
Посетителите ще имат възможност да разгледат вещите на Натанаил Охридски само в рамките на инициативата "Експонат на фокус", след което те ще бъдат върнати за съхранение в музейния фонд.