30 Септември 2024понеделник16:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Консултант

Кои изследвания и прегледи на деца се плащат от родителите

Здравната каса също поема част от тях, но по програма "Детско здравеопазване"

/ брой: 185

автор:Дума

visibility 174

За задължителните имунизации  

Кой трябва да направи задължителните планови имунизации и реимунизации на децата, обясняват експертите от НЗОК.
Съгласно Наредба 15 за имунизациите задължителните планови имунизации и реимунизации на децата се извършват само от общопрактикуващия (личния) лекар съобразно Имунизационният календар на Република България (приложение № 1 към Наредба № 15 от 12 май 2005 г. за имунизациите в Република България), включително в случаите, когато програмата „Детско здравеопазване“ се изпълнява от педиатър.
По изключение задължителните имунизации и реимунизации могат да се извършват и от лекар в имунизационен кабинет на РЗИ или друго лечебно заведение, като в случая лекарите извършват имунизациите и реимунизациите под контрола и съгласувано с РЗИ.
Ако имунизацията не е направена от личния лекар на детето, тя може да не бъде отразена в неговото електронно досие.
В електронното досие в Персонализираната информационна система на НЗОК има данни за извършени прегледи, изследвания, имунизации само от договорни партньори на НЗОК, сключили договор с НЗОК.
За тези дейности НЗОК заплаща. В този смисъл, за да бъдат отразени имунизациите в пациентското досие, те трябва да бъдат отчетени от общопрактикуващия (личния) лекар.

С началото на новата учебна година за голяма част от родителите е необходимо да получат документи, свързани със здравословното състояние на децата им – здравно-профилактична карта, контактна бележка, в някои случаи и лабораторни изследвания и други подобни книжа.
В тази връзка мнозина се питат например заплащат ли се от Здравната каса (НЗОК) изследванията, необходими за постъпване в детска ясла или детска градина?
Отговорът е не - изследванията, необходими при постъпване в детска ясла или детска градина, не се заплащат от НЗОК. Те включват: еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии и чревни паразити, както и изследвания на кръв и урина, необходими за постъпването на детето в детска градина.
Здравната каса обаче осигурява изследвания по програма „Детско здравеопазване“, които включват:
- От 0 до 1 година - едно изследване на хемоглобин, брой еритроцити, левкоцити, хематокрит, МСV, MCHC, MCH; две изследвания на урина за седимент и албумин (на 6-месечна и едногодишна възраст);
- От 1 до 2 години не са предвидени лабораторни изследвания при профилактичните прегледи;
- От 2 до 7 години е предвидено изследване за чревни паразити веднъж годишно;
- На 3-годишна възраст се изследва еднократно хемоглобин, брой еритроцити, левкоцити, МСV, MCHC, MCH, хематокрит, СУЕ.
Тези изследвания могат да бъдат извършвани преди започване на ясла или детска градина, а в случай, че са използвани на по-ранен етап от годината, те не се заплащат от здравна каса.

Какво трябва да се направи за здравето на учениците?

На училищните власти трябва да бъде предоставен талонът за здравословното и имунизационното състояние на ученика към датата на започване на учебната година, т. нар. картон или лична здравна профилактична карта. За целта общопрактикуващият лекар е длъжен да издаде и оформи: здравно-профилактична карта/талон за здравословното и имунизационното състояние, предоставяне на данни за извършени задължителни имунизации за възрастта и издаване на медицинска бележка за липсата на контакт със заразно болен, необходими за детска градина/училище, както и отлагане на имунизации при противопоказания в случаите и по реда на Наредба №15 от 2005 г. за имунизациите в Република България.
Здравно-профилактична карта с данни за извършени задължителни имунизации за възрастта се изготвя към датата на посещението при общопрактикуващия лекар, като актуалната информация трябва да бъде преди започването на учебната година.

Заплаща ли се изготвянето на здравно-профилактична карта/талон?

Изготвянето на талон за здравословното състояние на деца и ученици, оформянето на здравно-профилактична карта, предоставянето на данни за извършени задължителни имунизации за възрастта и издаване на медицинска бележка за липсата на контакт със заразно болен, необходими за детска градина/училище, са включени в пакета от дейности, които общопрактикуващият (личният) лекар изпълнява по договор с НЗОК и за тях не се дължи заплащане на личния лекар.
Заплаща ли се издаването на е-бележка за извинение на отсъствията на учениците?
Медицинските бележки не попадат в основния пакет дейности, които се покриват с бюджета на НЗОК. Всеки общопрактикуващ лекар е длъжен на видно място в кабинета си да има ценоразпис и сам определя таксата за услуги, които не се покриват от Здравната каса. За всяка услуга, която се заплаща, следва да бъде издаден касов бон.

Може ли е-бележката да се издава със задна дата?

Бележката се издава с датата, на която е проведен прегледът на детето, но срокът за извинение на отсъствията може да бъде записан със задна дата. Например, ако детето се разболее в ден петък 15-и, а родителят го заведе на преглед в ден понеделник – 18-и, бележката ще бъде с дата на издаване 18-и, но ще извинява отсъствията, допуснати в периода на боледуването, например за датите 15–22 в съответния месец.
Заплаща ли се от родителя болничен лист, който му се издава, за да гледа болното си дете?
Издаването на медицинско направление за консултация и съвместно лечение със специалист, като и на болничен лист са резултат от извършен преглед, който се отразява от личния лекар в амбулаторен лист с пореден номер за практиката и дата, без значение дали фактически е извършен преглед на детето Ви.
За оказаната медицинска помощ здравноосигурените лица до 18-годишна възраст не дължат потребителска такса.
За издаването на болничен лист за гледане на болно дете майката също не дължи потребителска такса.

Кой плаща здравните вноски на студентите?

Всички ученици, които са завършили средното си образование тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, трябва сами да внасят здравните си осигурителни вноски. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение. За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 37,32 лв. месечно.
Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите - ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване на съответното основание по реда на Закона за здравното осигуряване. В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация Образец 7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски. Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски в НАП.  
Студентите, които са редовно обучение във висши училища и до навършване на 26-годишна възраст, се осигуряват за сметка на държавния бюджет, ако не са осигурени на друго основание по Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
Всички останали студенти трябва да плащат сами здравноосигурителните си вноски.
А как стои въпросът с българските студенти, които се обучават в чужбина? Не се прави разграничение по отношение на това дали лицата учат във висши училища в България, в такива от друга държава-членка на ЕС или в трети страни. Всички те са осигурени за сметка на държавния бюджет.

Pariteni

Борислав Гуцанов: След изборите е възможен експертен кабинет

автор:Дума

visibility 369

Парламентът приключи по обиден начин за гражданите

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 185

България трябва да има независима външна политика

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 185

Ниски добиви на слънчоглед, олиото може да поскъпне

автор:Дума

visibility 464

/ брой: 185

Вносът на украински мед у нас е скочил с 61%

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 185

Зъболекарите искат въвеждане на данък за вредните храни

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 185

Работодатели уволняват чрез съдебни изпълнители

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 185

Евакуират поетапно българите от Ливан

автор:Дума

visibility 446

/ брой: 185

В САЩ не сложиха знамето на РСМ

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 185

75-годишно приятелство между България и КНР

visibility 411

/ брой: 185

Писна ни от глупости

автор:Мая Йовановска

visibility 681

/ брой: 185

Държава на изпитите

автор:Барбара Пейчинова

visibility 540

/ брой: 185

Площадна геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 618

/ брой: 185

БСП иска предоговаряне на условията по Зелената сделка

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 185

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ