24 Декември 2024вторник05:44 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

КАКВО СЕ КРИЕ В ТАЙНИТЕ ПРИЛОЖЕНИЯ КЪМ „ПЛАНА ЗА ПОБЕДА“ НА ЗЕЛЕНСКИ?

Полша отпадна от голямата дипломатическа игра, в която ще се решава съдбата на Украйна. Киев не е запознал Варшава със секретните приложения към своя план в пет точки

/ брой: 201

visibility 4333

Витолд ЮРАШ*
 
Зеленски представи т. нар. план за победа във Върховната рада на Украйна. Но най-важното нещо в плана не бяха самите пет точки, а това, което Зеленски спомена небрежно. За Полша най-важният факт е, че страната ни напълно отпадна от дипломатическата игра, в която ще се решава как ще завърши конфликтът.
Планът на Зеленски се състои от пет точки и три секретни приложения.
Първата точка включва „покана към Украйна за членство в НАТО“. „Покана за НАТО“ е доста по-различно от „членство в НАТО“, което, както каза Зеленски, е „въпрос на бъдещето“.
Украйна изпраща този сигнал и на западните партньори, и на Русия: Киев ще се задоволи с гаранции за сигурност, подобни на член 5 на НАТО (който ще бъде включен в двустранни споразумения или в многостранен договор), но без да се отказва от членство в НАТО.
Втората точка от плана засяга доставката на оръжие и отмяната на ограниченията, наложени върху използването му.
Третата точка описва „неядреното“ възпиране на Русия и, както може да се заключи от речта на Зеленски, се отнася до разполагането на бойни части на западните съюзници на територията на Украйна.
Четвъртата точка засяга икономическото сътрудничество след края на конфликта.
Петата точка предвижда замяна на част от американските войски в Европа с украински части. Този параграф гарантира, че прехвърляне на американски войски, които вероятно (според параграф 3) ще трябва да отидат в Украйна, не означава отслабване на отбранителния потенциал на европейските членки на НАТО и не причинява увеличаване на разходите за САЩ.
Въпреки че Зеленски спомена, че няма да търгува с територията на Украйна, той каза това само веднъж. Но тази фраза не се чу в речта му, в която обсъжда точките от своя план.
Ако четете между редовете, Зеленски потвърди, че Украйна е напълно наясно, че няма да може да върне всички територии и де факто го е приела. Дипломатическата му игра е за гаранции за сигурност, а не за връщане към границите от 1991 г.

От полска гледна точка

най-важни са секретните приложения към втора, трета и четвърта точка от плана. Що се отнася до втората точка, Зеленски каза, че държавите, които имат „подходящ потенциал за военна подкрепа“, ще се запознаят с приложението. Със сигурност Полша не е сред тях, защото страната ни отдавна е предала всичко, което може, на Украйна.
Приложението към трети параграф, според Зеленски, е представено на „САЩ, Великобритания, Франция, Италия и Германия“. С това заявление имаме сто процента увереност, че страната ни не е била информирана за подробностите.
Що се отнася до четвъртата точка, Зеленски отбеляза, че тайното приложение е предназначено за „избрани партньори“. По-рано обаче стана дума за инвестиционните възможности, които Украйна предлага на партньори „от САЩ и групата Г-7“. Напомняме, че Г-7 са: САЩ, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Канада. Тоест и тук Полша не е един от партньорите.
Всичко това може би означава, че Полша напълно и окончателно е отпаднала от дипломатическата игра, която ще реши

при какви условия ще приключи конфликтът

Въпросът, на който политиците и експертите трябва да отговорят на полското обществено мнение, е как стана така, че след като инвестирахме толкова много пари в подкрепа на Украйна, ние не бяхме включени сред партньорите в ключов план.
Трябва да се установи дали това е в резултат на решения, взети единствено в Киев, или в резултат на натиск от нашите западни съюзници. В миналото, когато се водеха преговори в рамките на Минските споразумения, не само Киев не искаше да ни види на масата за преговори.
Излишният идеализъм, наивността и навикът да игнорираме реалностите не са, както виждаме, входът за световната политика...

„В Украйна са концентрирани природни ресурси, включително критични метали на стойност трилиони долари. Те включват уран, титан, литий, графит и други стратегически ресурси, които ще укрепят или Русия и нейните съюзници, или Украйна и демократичния свят в глобалната конкуренция“, заяви президентът Зеленски пред украинските депутати.
„Зеленски и преди е имал подобни идеи, но този път реши да "подслади" офертата. Той каза, че в замяна Западът може да поеме експлоатацията на природните ресурси на Украйна. В известен смисъл президентът продава богатството на страната в замяна на членство в НАТО, надявайки се това да възбуди апетита на западния империализъм до степен да се впусне в най-опасното военно приключение в историята. Идеята е гениална, макар и апокалиптична. Гладът за ресурси съществува не само за украинците, но и за руснаците. Сега обаче той греши. Западът не трябва да влиза в ядрена война, за да получи тези ресурси“, предупреждава хърватското издание „Адванс“

* Полски журналист и публицист. Бил е дипломат в Русия и Беларус. Автор на книги за Путин ("Демоните на Русия") и Лукашенко ("Демонът от отвъдното"). Съавтор, заедно с проф. Х. Грала, на книги за кремълския елит ("Глутницата на Путин")

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 22779

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 20493

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 22957

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 25051

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 22110

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 21649

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 18973

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 19787

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 30909

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 26131

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 22295

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 20889

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ