28 Юни 2024петък22:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цветелина Пенкова: Имаме исторически шанс да договорим ключов ресор на бъдещия еврокомисар

автор:Дума

visibility 596

„Ресорът на Мария Габриел вече е преразпределен между двама други еврокомисари още с подаването на оставката ѝ. България може да договори различен ресор и това е много добра възможност. Има ключови теми, по които страната ни би могла да има доста сериозна роля, дори темата енергетика.“ Това заяви евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП Цветелина Пенкова пред БНР. Според нея ресор „Енергетика“ би могъл да бъде разширен и такава тема да бъде дадена на държава като България. В момента комисарят по енергетика е Естония. Цветелина Пенкова смята, че е важно кой ще води преговорите в Европейската комисия. „Въпросът за ресора е първостепенен, пред този за името, което страната ни ще излъчи. Грешна е политиката да тръгваме от имена и след това да търсим подходящ ресор. Има доста сериозен исторически шанс България да заеме стабилна позиция в рамките на оставащата почти година и половина от мандата на ЕК“, отбеляза евродепутатът.

„Няма сериозна политическа воля да се направи ясна стратегия, какво и как ще се случва с ТЕЦ-овете и това ни поставя в патова ситуация. Трябва да се говори в много ясни средносрочни и дългосрочни рамки, какво, как и до каква степен ще се намалят мощностите, и зависимостта ни всъщност от ТЕЦ-а. В момента те са около 40 процента от енергийния микс на страната. Рамката, която сме приели е, че до 2038 година това трябва значително да намали, т. е., да минем почти в едноцифрените проценти, тъй като спирането на една такава мощност изцяло стратегически не е препоръчително“, коментира Цветелина Пенкова. Според нея е възможно предоговаряне, ако се направи по приемлив начин – да се увеличи срокът, да бъде намален процентът. Тя отбеляза, че  ако се направи ясен такъв план, тогава вече няма нужда да поставяме въпроса по отношение на препитанието и работните места: „Аз съм говорила лично и с колегите, и от мините, и от ТЕЦ-овете. Това, което те искат, е ясна държавна политика - кога, какво  ще се случи, за да могат наистина да направят разчета на кадровия потенциал, който е необходим. Ако говорим за един срок от 17 години, какъвто имаме в момента, може да има плавен преход и да се предложи възможност за друга реализация.“ 

Евродепутатът обясни, че по Фонда за справедлив преход, който беше предвиден именно за региони в преход, където ще се наложи подпомагане на населението и на работещите в тези сектори, бяха отпуснати средства от Европа, за да се подпомогне тяхната преквалификация, да се намерят други работни места. За България бяха предвидени 1,3 млрд. евро. Пенкова отбеляза, че за момента, спрямо сроковете, сме загубили 100 млн., т. е., вече ни се полагат 1, 2 млрд. евро, ако успеем да предадем в някакъв срок тези планове. „Беше дадена възможност, но в рамките вече на 3 години ние не можем да се възползваме от тази възможност, изпълнявайки  обективен критерий. За мен е необяснимо като държавна политика“, коментира евродепутатът.

„За да има стабилна енергийна система, с постоянни цени, са необходими базови мощности и допълващи. ВЕИ-тата са в частта допълващи. Но без базова мощност, няма как да има стабилна енергетика и няма как да имаш достъпни дългосрочни цени, а не потребителите да бъдат потърпевши. Ние трябва да изберем този източник на енергия, която е с най-ниско емисионен отпечатък върху природата и икономиката. Това е ядрената енергетика. Себестойността на ядрената енергетика може би е една от най-ниските, спрямо тези останали два базови енергийни източника. Това, което в момента се налага като политика в Европа, е ясен баланс между базови и допълващи мощности -  ядрена енергетика, плюс възобновяеми източници на енергията“, изтъкна още Цветелина Пенкова. Тя уточни, че санкции по отношение на вноса на ядрено гориво няма, във Франция 30% от ядреното гориво идва от Русия и дори САЩ внасят все още от Руската федерация, защото диверсификацията касае възможните доставчици, но те не са толкова много. 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/ 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 349

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 397

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 372

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 394

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ