31 Октомври 2024четвъртък18:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

Вчера сателит, днес пак

Тодор Живков се прегръщаше и целуваше с Брежнев, но получаваше това, което искаше

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 2233

Антон Гицов


Някога, при Тодор Живков ни обвиняваха, че сме били сателит на Съветския Съюз. Най-верният при това. Да, но както се казва на жаргон, бяхме "на аванта". Евтин нефт и газ, че даже се изхитряхме да препродаваме руски петрол за долари на други държави. Осигурен пазар за нашите стоки.

Сега сме най-верният сателит на Америка. Някой да ни каже каква ни е "авантата"? Няма такава, както казваше някога един депутат на "Атака": "Американец взима, но не дава". Че и ни нареждат от кого да не взимаш. Тодор Живков се прегръщаше и целуваше с Брежнев, но получаваше, това което искаше.

Бойко Борисов не се е целувал с американски президенти, нему пращаха емисари, които нареждаха да не взимаме нищо от Русия, а каквото имаме като проекти, да ликвидираме. Така, по признанието на неговата вицепремиерка Румяна Бъчварова, той ликвидира проектите от "големия шлем"- АЕЦ "Белене", петролопровода "Бургас-Александруполис" и "Южен поток". Ако ги бяхме построили, щяхме сега да имаме готава АЕЦ "Белене", която да ни подсигури с ток след предвиденото затваряне на въглищните ни тецове. И да имаме осигурени газ и петрол.

Сега Бойко Борисов не е премиер, имаме друг, не по-малко по-правоверен от него. Той и неговото правителство, част от което е и ГЕРБ, заслепени от русофобия и от желание да се харесат на вашингтонските и брюкселските ни началници, решиха "Лукойл" да не внася руски нефт - да, има такова решение в Брюксел, но за някои страни се предвиди дерогация, включително за България - това изискване да не важи за момента. С една дума ако "Лукойл" преработва руски нефт, не нарушаваме никакви санкции.

Но възниква проблем - "Нефтохим" още навремето беше изграден с технологии за преработка на руски нефт, и използване на друг нефт, означава огромни скъпоструващи промени - технически, технологически. А и откъде друг нефт?

Това решение е удивително недалновидно - да демонстрираш ненужно верноподаничество и да застрашиш по този начин икономиката на държавата. И Денков, който все пак се е поусетил, все пак не е толкова глупав, нали е академик, в интервю пред "24 часа" изразява притеснение, че с това решение може да се предизвика сътресение - "например ако се окаже, че не могат да се осигурят доставки на петрол за "Лукойл"- руски или неруски".

Та трябвало внимателно да се направи преход от руски към неруски петрол. Но проблемът дали ще се намерят сигурни доставки на неруски петрол, в допълнение на технологичния, възниква и друг проблем - ако "Лукойл" бъде принуден да купува значително по-скъп петрол, по сравнение с руския, ще намалеят печалбите на компанията, която е длъжна да плаща, както казва Денков около 40% данък върху печалбата. При това положение, признава Денков, "ще влизат и по-малко средства в бюджета".

Взимаме едно решение, признава на практика премиерът, което (без да ни се налага) е външнополитически коректно, но в икономически план неизгодно за страната ни. Или както казва една американска поговорка "to shoot yourself in the foot" - да простреляш крака си, в смисъл да извършиш глупост, с която да си навредиш.

Та ето как изглежда енергетиката ни, която е в основата на всяка икономика. Ще затворим постепенно въглищните ни централи, но няма да построим АЕЦ "Белене", въпреки че имаме готови и платени реактори, значи ще имаме недостиг на по- евтина и достъпна електроенергия от този възможен източник.

Такъв ток евентуално ще си произвежда Украйна, която с американска финансова помощ ще закупи нашите реактори (и възниква парадокс - Вашингтон ни наложи да не строим "Белене", но пък ще разреши на Украйна да строи такава атомна централа със същите руски реактори). Лишихме се от доставките на руски газ и ще трябва да разчитаме на по-скъп и не толкова сигурен втечнен американски или друг газ. Възможно е пак да внасяме руски газ, но чрез посредници и на по- скъпа цена. А откъде ще взимаме петрол и на каква цена - никой не ти казва - че и премиерът няма отговор на този въпрос.

"Интереса клати феса", има една мъдра турска поговорка. От нея се ръководи самата Турция, която наскоро построи руски атомни централи, и си осигури руски газ чрез "Турски поток". Внася и руски петрол. От същият принцип се ръководи и Унгария, където наскоро започна изграждането на нови руски ядрени реактори, а Унгария си подсигури и газ от "Турски поток" и внася руски нефт.

Но в тези две държави политическата власт не е 100% американска, по израза на Валентин Вацев, властта е просто национално отговорна, изцяло упражнявана в защита на националния интерес.

Факти бг

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ