Георги Гьоков: Отваряме безконтролно пазара на труда за чужденци
И без висше образование, на работник от трета страна ще се плаща като за висококвалифициран специалист у нас
/ брой: 13
Аида Ованес
Дори без висше образование, а само с документ от работодател за необходими умения за изпълнение на висококвалифицирана дейност, работник от държава извън ЕС може да започне работа у нас, ако се прецени, че е необходим. Това е една от промените в Закона за трудовата миграция, получила сериозен отпор и от депутати (в това число и от БСП), и от синдикатите. Промените в закона предвиждат и гъвкавост при работа от разстояние, различни по време командировки в чужбина, включително в ЕС. Притежателите на "синя карта" ще могат да упражняват дейност и като самоосигуряващи.
От "Възраждане" смятат, че промените превръщат България в лесен трамплин за работници от трети страни към ЕС. От БСП, както и синдикатите са на мнение, че интересите на българските работници са недостатъчно защитени. "Това е дискриминация към българските служители с висше образование", каза от парламентарната трибуна Смиляна Нитова от БСП.
"Това бързане с приемането на законопроекта няма да доведе до нищо добро - отваряме широко и безконтролно българския пазар на труда без гаранции защита на интересите на българската работна ръка", категоричен бе Георги Гьоков от БСП, председател на социалната комисия в Народното събрание.
"Гласувах против не защото не трябва да се транспонира европейската директива за облекчаване на националните пазари на труд, не защото на българския бизнес не му достига квалифицирана работна ръка, а заради начина, по който се прави от народни представители без да е взето под внимание становището на всички заинтересовани страни", коментира за ДУМА Гьоков.
Той е категоричен, че няма данни от официално проучване на българския пазар на труда, а се ползват откъслечни информации от различни източници. "Безспорно е, че българският бизнес има нужда от висококвалифицирана работна ръка и народното представителство трябва да отговори на тези нужди, но това трябва да стане много внимателно и с прецизна защита на интересите на българските работници. С тези промени изключително либерализирахме и без това либералния ни пазара на труда и не осигурихме необходимата защита за българската работна ръка", категоричен е Гьоков. Синдикатите са категорично против приемането на този закон.
Припомняме, че по време на второ четене на проекта в социалната комисия в началото на седмицата, стана ясно, че той не е обсъждан в Тристранката. Според икономическия съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова намаляването на трудовия договор от 12 на 6 месеца не показва стремеж за задържане на работника у нас, а стремеж за отваряне на българските врати към Западна Европа. "Трябва да се опитаме по-скоро да задържим българските висококвалифицирани работници", категорична бе Григорова.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.