20 Август 2024вторник15:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

20 юли 2023 г., Пекин. 100-годишният Кисинджър е на официална среща с китайския президент Си Дзинпин. Китайската командировка на ветерана на световната дипломация е подписана от Джо Байдън. Целта на Белия дом е ново сближаване с Китай на антируска основа

Американски десант в Китай

Пет десетилетия след първото историческо посещение на Кисинджър в Пекин, днес отношенията между САЩ и Китай отново са на кръстопът

/ брой: 141

автор:Дума

visibility 845

Пекин бе домакин на двама бивши държавни секретари. Но посрещането на Хенри Кисинджър бе видимо по-топло. За разлика от срещите на Джон Кери - държавния секретар на Барак Обама, визитата на Кисинджър се увенча със среща с президента Си, с китайския външен министър и с министъра на отбраната

Китайското турне на Бил Гейтс и Илън Мъск постави акцента върху икономически отношения, като демонстрира твърдата съпротива на Пекин срещу усилията на Вашингтон да ограничи Китай в геополитически, военен и технологичен план

Най-високопоставеният китайски дипломат заяви на американските си гости: "Китай не може да бъде трансформиран или принуден да се откаже от комунистическата си система, както е и невъзможно да бъде заобиколен или възпрян..." 

 

Под заглавие "Хладен прием на Джон Кери в Китай" в. "Уолстрийт Джърнъл" отбелязва, че специалният пратеник на САЩ Джон Кери е бил в Пекин, за да преговаря за климатичните промени, но съобщенията от Китайската комунистическа партия (ККП) и държавните медии разкриват колко малък напредък е постигнат, което се вижда от факта, че Кери не бе приет от Си Цзинпин.

В коментара си за визитата на Кери печатният орган на ККП "Женмин жибао" цитира тези думи на президента Си към неговия американски гост: "Пътят и средствата, както и темпото и интензивността за постигане на целите на Китай в областта на климата трябва да бъдат определени от нас самите и никога под влиянието на други".

Снимка за историята - президентът Ричард Никсън при Мао Цзедун в Пекин, след като Кисинджър направи големия пробив в китайско-американските отношения

Според в. "Уолстрийт Джърнъл" Китай обвързва своето сътрудничество в областта на климатичната политика, или поне обещанията си за такова сътрудничество, със споразумение със САЩ по други важни за Пекин въпроси. В китайското съобщение се казва, че външният министър Ван И е споменал, че "Пекин иска САЩ да водят рационална, прагматична и позитивна политика спрямо Китай" и да се справят правилно с тайванския въпрос..."

На практика Китай иска от Джо Байдън отстъпки в икономиката и сигурността срещу "зелени обещания", които Китай вероятно няма да изпълни. Но това не е добра сделка за интересите на САЩ.

Всъщност през юли Пекин бе домакин на двама бивши щатски държавни секретари, приветствани като приятели на Китай. Но посрещането на Хенри Кисинджър бе много по-топло. За разлика от срещите на Джон Кери - държавния секретар на Барак Обама, визитата на Кисинджър се увенча със среща не само с президента Си, но и с китайския външен министър, както и с министъра на отбраната, който наскоро демонстративно отказа среща с американския си колега Остин.

10 юли 1971 г., Пекин. Хенри Кисинджър е на секретна мисия в Китай, изпратен от президента Ричард Никсън. Срещата му с китайския водач Мао Цзедун е начало на диалога между двете велики сили. С тайната си визита Кисинджър става архитектът на политиката на

Подчертаното приятелско отношение към Кисинджър и хладният прием на Кери показаха двойния подход на Пекин към отношенията със САЩ, които днес са крайно влошени.

Пет десетилетия след първото историческо посещение на Кисинджър в Китай, днес отношенията между САЩ и Китай отново са на кръстопът. Според китайските държавни медии Кисинджър е признал голямото значение за Пекин на т.нар. принцип на единен Китай, имайки предвид претенциите на Пекин към Тайван. По този начин 100-годишният ветеран на дипломацията косвено е упрекнал американската администрация за връзките й с правителството в Тайпе.

Така коментира разговора на Кисинджър с китайския президент и "Ню Йорк таймс", като изданието е поставило това показателно заглавие: "Разочарован от Байдън, Китай се обръща към "стари приятели" като Кисинджър"...

Президентът Си казал на Кисинджър, че "китайският народ винаги ще го помни", а дипломат номер едно Ван И посочил "неговата мъдрост". Ентусиазираното посрещане на Кисинджър показва как Пекин излиза извън официалните дипломатически канали, за да разшири обхвата на своето послание и да промени мисленето на Вашингтон.

А със знаковата визита на Бил Гейтс, наречен от Си също "стар приятел", както и с посещението на Илън Мъск, Китай акцентира върху икономически отношения и рисковете от възможен срив на глобалните вериги за доставки. С тези срещи Пекин се противопоставя на усилията на Байдън да ограничи Китай в геополитически, военен и технологичен план. 

Британският "Гардиън" цитира китайски издания, според които "нито САЩ, нито Китай могат да си позволят взаимно да се третират като противници. Защото, ако започнат война, това няма да има значими резултати и за двата народа". 

Телевизионен дебат между лидерите на САЩ и Китай. Малко след този разговор Джо Байдън нарече китайския държавен глава "диктатор", което силно обтегна двустранните отношения

"Политико" поставя акцента върху факта, че САЩ и Китай не постигнаха нови споразумения за климата по време на "продуктивните" разговори със специалния пратеник по климатичните промени Джон Кери. Парадоксът е, че неразбирателството за климата е между двете най-големи икономики в света, които официално са най-големите замърсители с въглероден диоксид.

За "Вашингтон таймс" най-важна е позицията на най-високопоставения китайски дипломат Ван И, според когото "Китай не може да бъде трансформиран или принуден да се откаже от комунистическата си система, както е и невъзможно да бъде заобиколен или възпрян".

Жълт код за валежи и гръмотевици в половината страна

автор:Дума

visibility 77

На ръба сме на политически крах

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 158

Румен Радев отхвърли служебния кабинет заради Калин Стоянов

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 158

Двойно по-ниски добиви от слънчоглед

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 158

Повече пари за изостаналите райони искат фермери

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 158

Ядем грузински сафрид и турски калкан

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 158

Експерт: Възможно е ново поевтиняване на горивата

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 158

Проливни дъждове и наводнения в Европа

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 158

Oсвободиха четирима българи на Халкидики

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 158

Над 300 мигранти за ден в Испания

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 158

Украйна отново въведе режим на тока

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 158

Маймуната и ядреният реактор

автор:Александър Симов

visibility 287

/ брой: 158

Къде гледа БНБ?

автор:Нора Стоичкова

visibility 316

/ брой: 158

Безработица: Ефектът на еврозоната

автор:Гарабед Минасян

visibility 277

/ брой: 158

Възможен ли е компромис по сделката с "Боташ"

visibility 285

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ