16 Август 2024петък01:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Меркел получи политически шамар

Кристиян Вулф бе избран за президент на Германия след три трудни гласувания в Бундестага

/ брой: 149

автор:Дума

visibility 1743

Новият домакин в двореца Белвю, когото Федералното събрание избра за президент на Германия едва на третия тур на проведените сряда избори, както и можеше да се очаква, стана кандидатът, предложен от канцлерката Ангела Меркел и управляващата коалиция от християндемократи и либерали Кристиян Вулф, съобщиха световните агенции. Министър-председателят на провинция Долна Саксония спечели трудно президентския пост в оспорвана битка с кандидата на социалдемократите и зелените - известния общественик Йоахим Гаук.


Според редица наблюдатели и аналитици изборът на държавния глава, който според конституцията на Германия се извършва от Федералното събрание, никога не е бил лишен от партийно-политически интриги. Но този път партиите прекалиха и така превърнаха гласуването в един, предизвикващ редица пртеснения, политически театър.


Поради тактически съображения канцлерката Меркел и нейната коалиция издигнаха един кандидат, отговарящ единствено на техните тесни партийни интереси. Това е другата причина, поради която много германци не искаха Вулф за държавен глава. В същото време двете големи опозиционни партии, социалдемократите и Зелените, също не се представиха по-добре. Номинирането за кандидат на бившия източногермански правозащитник Йоахим Гаук беше наистина един гениален ход, но и то не беше нищо друго, освен опит да се нанесе удар по управляващата коалиция. В крайна сметка се наложи човекът на по-силните партии.


Според британския в."Таймс", макар Меркел да има солидно основание да се смята за най-изтъкнатия политик в ЕС и нейният глас е един от най-силните на световната сцена, с президентския избор тя е била принудена да води ожесточена и унизителна вътрешнополитическа борба за оцеляване, която е спечелила на косъм. Ако не беше успяла в крайна сметка, може би щеше скоро да бъде принудена да свика нови избори и да ги загуби, а това щеше да разтърси финансовите пазари в света, смята изданието. Меркел бе централна фигура в много международни сделки и спорове през изминалата година - спасяването на еврозоната, новите санкции срещу Иран, дебатът между САЩ и ЕС за намаляването на бюджетните дефицити. Загадката за външните наблюдатели е защо такава авторитетна личност изведнъж е толкова нестабилна вътре в страната си, посочва "Таймс". До голяма степен отговорът се крие в големите очаквания, които не се оправдаха, след като тя бе избрана за втори мандат през септември. От една страна, сформирането на коалицията със Свободната демократическа партия протече трудно, проточвайки се над два месеца. Спасяването на Гърция обаче бе най-големият фактор за разочарованието на германците от техния канцлер. Германците са бесни, че заплатите им и пенсиите им може да бъдат намалени, за да се плати за нехайството на южняците, които се пенсионират години по-рано, пояснява "Таймс". В действителност последните ходове и решения на Меркел, натоварили германските данъкоплатци със сметка от 100 милиарда долара, доведе до реално падане на германските акции, което основателно разпали страхове за политическа нестабилност в най-голямата икономика в Европа.



1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 702

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 623

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 1892

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 1604

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 1363

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 754

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ