"Галъп": За 57% от българите страната върви към по-лошо
/ брой: 184
Мнозинството българи - около 57%, продължават да смятат, че страната върви към по-зле. Това сочат последните данни от ежемесечния политически и икономически индекс, изготвян от ББСС "Галъп".
С около 7 пункта спадат негативните очаквания за икономическото развитие за следващите 12 месеца. Леко се подобряват и очакванията за личното и семейното материално положение, показват още данните.
Българите, които биха гласували за БСП, ако парламентарните избори бяха днес, са се увеличили с 3 пункта за една година. Докато през август 2010 г. подкрепата си са заявили 15,2 на сто от хората, сега процентът им достига до 18 на сто. Според социолога Първан Симеонов червената партия влиза във форма. За същия период ГЕРБ бележи значителен спад на потенциалните си избиратели с почти 9 на сто. На трето място традиционно е ДПС, като 7,3% от българите биха гласували за движението на предстоящите парламентарни избори.
Заради липсата на официална кандидатура за президент от ГЕРБ социолозите все още не са проучили изборните нагласи в тази насока. Затова са направили експеримент за намеренията на българите само за евентуален втори тур на президентските избори през есента. Резултатите сочат, че при балотаж между потенциалния кандидат на ГЕРБ Росен Плевнелиев и Ивайло Калфин, първият ще има 35 на сто подкрепа срещу 17% за кандидата на БСП. Подобна е картината и при явяване на втори тур на Калфин и независимата Меглена Кунева. Плевнелиев и Кунева пък имат почти равни шансове за спечелване на президентския пост със съответно 29 и 27 на сто евентуални гласове.
Подкрепата за ГЕРБ варира сериозно в зависимост от името на кандидата, заявиха още социолозите. При предишни проучвания те са използвали и името на Бойко Борисов като потенциален кандидат-президент и той е получил най-висок резултат. От "Галъп" обаче припомниха, че почти 60 на сто от българите са заявили, че премиерът Борисов не е подходящ кандидат. Стабилизацията на ГЕРБ през последните топли месеци не гарантира победа на президентските избори и те не са предрешени, категорични са социолозите.