Там слънцето грее по-силно
/ брой: 8
В родината си белгиецът Карел де Гухт е разследван от Специалната данъчна инспекция, която се вълнува как е закупил втори жилищен имот в Италия. Това се случва не в проядените от корупция обичайни заподозрени, нито сред слабаците на ЕС, а право в сърцето на Европа, под зоркото око на Брюксел, чийто служител със солиден ресор е белгийският либерал.
Въпросът дали по време на криза инвестицията в Тоскана е добра - не подлежи на дискусии. Пиршеството за ума, духа и тялото, които предлага районът в Централна Италия - от великолепните плажове през китните селски райони, термите и прекрасното вино за ценители - пресичат в корен всякакво съмнение. А и инвеститорът Де Гухт фигурира сред рекламните лица на търговците на недвижими имоти в Тоскана. Той е известен с пристрастията си към презареждащите почивки далеч от дома (в Тоскана) дори по време на дългите правителствени кризи, под ръководството на стоика Ив Льотерм.
Проблемът е, че хазната отдавна човърка условията, покрай които семейство Де Гухт се е сдобило с новата си къща. А мистерията, обвила банковите сведения и невъобразимата опърничавост на господин и госпожа Де Гухт, може би подсказват, че има нещо гнило не другаде, а в самата Белгия. Еврокомисарят сам призна през юли м.г., че законът, който улеснява отмяната на банковата тайна, одобрен от собствената му фламандска партия, "стигал прекалено далеч"...
През декември белгийското правителство замрази разходите, за да отговори на изискванията на Европейската комисия. Специалната данъчна инспекция има твърде неприятна задача - да се бори с тежките, организирани финансови измами. Тя не получи кой знае каква морална подкрепа от ЕК, която отказа коментар, защото "става дума за частен въпрос на еврокомисаря Де Гухт". Иначе Брюксел храбро се хвърля в битки с корупцията, злоупотребите или увеличението на заплатите на своите чиновници.
"Частният въпрос" с Де Гухт изплува насред бурята с германския президент Кристиан Вулф, който като премиер на Долна Саксония не съобщил за жилищен заем, получен от съпругата на свой богат приятел. Много въпроси за влиянието и способностите на Вулф да конвертира тези пари в нисколихвен търговски кредит стоят без отговор.
И като стана въпрос за двойкаджии - в Брюксел никак не обичат вечния паралел между България и Румъния. Чувала съм го лично от Марк Грей. Само че, докато се чака поредният междинен доклад, в северната ни съседка смениха министър заради това, че беше превел европейски пари на частна фондация, където доработвали с госпожа министершата. А понастоящем четиридесетина високопоставени служители на министерството на икономиката и ръководители на държавната "Ромгаз" са с повдигнати обвинения заради заговор срещу националната икономика. А у нас ще окуражаваме съдиите и чакаме присъди по знакови дела. Проверките на парите и имотите - винаги са като на отличници. Така е, в Тоскана слънцето грее по-силно.