ГЛОБУС
Канада показа жълт картон на Трюдо
В политиката често сметките на управляващите излизат криви; важни са поуките, които си взимат
/ брой: 185
В средата на миналата седмица в Канада се проведоха предсрочни парламентарни избори, свикани само 18 месеца след редовните. За вота бяха пропилени 600 млн канадски долара, но съществени размествания в управляващата коалиция не настъпиха. Кому беше нужно всичко това?
Премиерът Джъстин Трюдо беше дългоочакваното лице на промяната, когато се появи преди няколко години: млад, умен, амбициозен, син на Пиер Трюдо - най-социалният канадски лидер. Въпреки успешния си първи мандат, дали заради прекалено либералната си политика, но на следващите избори, макар отново да излезе пръв, този път той бе принуден да сформира правителство на малцинството. Подкрепата, която получи, беше от малките леви прогресивни партии, както и от "Зелените".
Първата половина от мандата беше белязана от много сътресения: КОВИД-пандемията, открити масови гробове на над 10 000 индиански деца в католически пансиони, събаряне на паметници на исторически личности. Консервативната опозиция умело атакуваше по всички фронтови линии. Според нея мерките срещу коронавируса били "фашистки", привържениците ѝ организираха протести срещу задължителната ваксинация, дори седмица преди изборите, когато Трюдо отиде на среща с избиратели, събитието пропадна, защото противниците му го замеряха с камъни.
По отношение на съборените паметници на две английски кралици пред парламента в град Уинипег, на последвалото оскверняване на статуите на Колумб и капитан Джеймс Кук и дори на един от първите канадски премиери Джон Макдоналд, известен с расизма си, Трюдо публично заклейми деянията, но по-сериозни санкции не последваха. Тази негова постъпка вбеси десните, но му спечели много леви привърженици. Освен това, думите му, че в страната е бил извършен геноцид и обещанието му да сложи край на расизма, му дадоха исторически висок процент на одобрение. Толкова висок, че дори и споменаването на факта, че и по време на управлението на баща му все още са съществували споменатите училища-пансиони, не намалиха доверието в него.
Какво се обърка?
Социологическите проучвания през лятото го подведоха и той реши, че е идеалният момент да свика предсрочни парламентарни избори. С единствената цел да има мнозинство и да не се допитва до други. На 15 август той официално заяви: "Извънредни избори ще се проведат на 22 септември!" Обеща, ако бъде преизбран, да наблегне на решаването на три основни проблема: грижата за децата, климатичните промени и недостига на жилища. Вероятно, ако страната не бе започнала да навлиза в четвъртата вълна на пандемията, той щеше да спечели убедително изборите. Въпреки че държавата не заема едно от челните места по брой заразени или починали от вируса, страхът сред населението не е намалял.
Повечето от симпатизантите му отказаха да отидат до урните и недоумяваха поради каква причина се прави това нещо. На този етап голяма част от населението е доволна от правителството. Дори привържениците на по-малките леви прогресивни партии и на "Зелените" се чувстваха парламентарно представени. Единственият отговор, до който стигнаха, беше: "Трюдо иска цялата власт за себе си" и това мигновено отблъсна немалка част от имащите право на глас.
Канадци се редят на опашка пред избирателна секция. Мнозина обаче си останаха по домовете, недоумявайки защо трябва да има избори по време на пандемия. С отказа си да гласуват, те наказаха премиера за големите му амбиции
Снимка БГНЕС
Равносметката: след 36-дневна предизборна кампания и безсмислено пропилени милиони долари, в Канада отново ще бъде на власт старото правителство. Трюдо спечели един депутат повече, а консерваторите изгубиха двама. Вторите обаче вече имат още един коз заради безумната постъпка с провеждането на ненужни избори. "Внимавай, народе, да не ходим на избори отново след 18 месеца", подигравателно пишат из социалните мрежи, насърчавани от лидера им Ерин О`Тул. "Разбирам, че партията ни трябва да отиде повече в центъра и да не сме толкова крайни, макар това да ни създаде проблеми с партньорите ни от Народната партия", обяви той, след като отрече, че ще си подаде оставката от председателския пост.
От своя страна, Новата демократична партия, която също очакваше да има много висок резултат, а спечели само едно място повече, обеща да предлага още по-леви политики и да се измести още по-вляво от центъра.
Политическите анализатори прибавят към причините за "кривите сметки" и два дебата, на които лидерът се представил сравнително слабо. "Няма как да искаш висок резултат, а на важни дискусии да не се представиш на ниво, мислейки че победата ти е в кърпа вързана", коментират специалистите. Все пак те наблягат на факта, че Либералната партия на Трюдо много добре се е представила в двете най-населени провинции: Онтарио и Квебек. Торонто и предградията му си остават непревземаема крепост на либералите. Изненада е, че този път са спечелили и столицата Отава.
Всичко продължава по старому
Суверенът си каза тежката дума: да, либералите ще продължат да управляват, но както досега, в никакъв случай самостоятелно. "Правителствата на мнозинството са отживелица", твърдят случайно запитани граждани. "Те са от времето, когато е имало само две партии, хората са вярвали в идеологии. През XXI, когато имаме по-богат избор, няма как властта да е само в една формация. Демокрацията предполага правене на компромиси, търсене на политическите решения чрез диалог. Когато властта е съсредоточена само в ръцете на един човек, това е пагубно, примери в историята има много."
"Разбирам, че хората искат да се върнат към нормален начин на живот и не им е до избори", заяви в изборната нощ новият-стар премиер, но вече не с неговата самонадеяна усмивка, а друга, по-примиренческа. "Народът отново ни изпраща на работа и ясно ни показа какво иска", Трюдо показа, че поне привидно си е взел поука. "Резултатите ни показват истинските настроения и ние трябва да се съобразим с тях", заключи той. За шест години на власт поне това е разбрал. Сега му остава да разбере, че в Канада има още провинции, освен Онтарио и Квебек, които ще трябва да посещава.