04 Ноември 2024понеделник09:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Ще ни подмине ли рецесията?

Една трета от страните в света ще преживеят икономически спад

/ брой: 199

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1395

Евгени ГАВРИЛОВ


Като заваляха прогнози, та цяла година. Случаят с очакваната рецесия е точно такъв. Освен това и самият термин плаши. Фирми ще фалират, хора ще загубят работата си, а някои - спестяванията или жилищата си.

Обобщено тези прогнози могат да звучат така: Рецесията в Европа през зимата на 2022-2023 г. заради енергийната криза вече е неизбежна. България ще е една от страните, които ще пострадат заради свиването на търсенето на продукцията й в ЕС. Както и защото изпъква като икономика с много неефективни процеси на производство, потребяващи особено много енергия - два пъти и половина над средното за Европейския съюз, а това излиза много скъпо.

Причини

В миналото всяка икономическа рецесия е имала своите специфични причини, помогнали тя да се появи. Все пак в повечето случаи става въпрос за различни видове дисбаланси в икономиката.  Голямата рецесия, започнала през 2008 г., бе причинена от прекомерния дълг на жилищния пазар, който накрая взриви финансовите системи. Въпреки че всеки икономически цикъл е уникален, има някои генерални причини за рецесия в икономиката. Това са повишаването на лихвените проценти, високата  инфлация, прекомерният ръст на цените на жилищата, поскъпването на суровините.

Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви, че МВФ ще намали прогнозата си за световния икономически растеж за 2023 г. в сравнение със сегашната оценка за експанзия от 2,9 на сто. През юли МВФ намали прогнозата си за растеж за тази година до 3,2% и за следващата година до 2,9%, като това е трета поредна низходяща ревизия. В бележки, подготвени за нейна реч в Университета "Джорджтаун" във Вашингтон, Георгиева заяви, че МВФ ще предупреди за нарастващи рискове от рецесия в своя последен документ за прогнозите за световната икономика, който бе публикуван на 11 октомври.

Срив

Една трета от страните се очаква да претърпят икономически спад с поне 0,5% и "дори когато растежът е положителен, ще се почувства като рецесия поради растящите цени, които намаляват доходите", каза тя. "Като цяло очакваме глобална загуба на икономическо производство от около 4 трилиона долара от сега до 2026 г. Това е размерът на германската икономика и ще представлява огромен неуспех", подчерта тя. "За по-малко от три години преживяхме шок, след шок, след шок", каза Георгиева в речта си в "Джорджтаун".

Рискът страните от еврозоната да изпаднат в рецесия достига най-високото си равнище от юли 2020 г. на фона на все по-сериозните опасения, че евентуалният недостиг на енергия през зимата ще предизвика свиване на икономическата активност. То ще засегне много хора, тъй като безработицата вероятно ще се увеличи.

Теория

Рецесията е значително понижение на икономическата активност, която продължава месеци или дори години. Икономиката на дадена страна е изпаднала в рецесия, когато в рамките на определен период има отрицателна динамика на брутния вътрешен продукт (БВП), производствената активност и доходите се свиват, безработицата се увеличава, а продажбите на дребно спадат, отбелязват експерти, цитирани на сайта на списание "Форбс". Тя се смята за неизбежна част от бизнес цикъла - последователността от растеж и спад, с които се характеризира икономическото развитие на една страна. Когато изпадне в рецесия, икономиката на дадена държава изпитва сериозни затруднения, много хора губят своята работа, продажбите и оборотът на фирмите намаляват и като цяло реалното производство бележи спад. Определянето на момента, когато националната икономика официално е в състояние на рецесия, зависи от различни фактори.

Още преди 50 години американски икономисти са формулирали няколко постулата, които определят кога една икономика е изпаднала в рецесия. Най-популярният е: когато има две последователни тримесечия на отрицателен икономически растеж, измерен чрез брутния вътрешен продукт на страната.

Вероятността икономиката на еврозоната в рамките на 12 месеца да отбележи спад в продължение на две последователни тримесечия се е повишила до 80 процента, смятат икономисти, анкетирани от "Блумбърг" и цитирани от Econ.bg

При предишни допитвания експертите оценяваха този риск на 60 на сто, а преди Русия да нахлуе в Украйна - само на 20 процента. Германската икономика, която е най-голямата в еврозоната и е сред най-силно зависимите от ограниченията на руските газови доставки, най-вероятно ще се свие още през текущото тримесечие, отбелязва "Блумбърг".

Домакинствата и бизнесите в Европа се подготвят за евентуален режим на енергията, след като Русия намали рязко доставките на природен газ за региона. Към този проблем се прибавят и рекордната инфлация, както и проблемите с веригите на доставки. Данните от редица проучвания показват, че икономическата активност се свива от юли, като няма големи изгледи за подобряването й в краткосрочен план.

Риск за България

Европа ще изпадне в рецесия тази зима, тъй като подаването на руски природен газ по газопровода "Северен поток 1" през идните месеци ще варира между 0 и 20 процента, се казва в анализ на експерти от подразделението за изследвания и анализи на списание "Икономист" (The Economist Intelligence Unit), огласен в средата на август.

Икономиките на Унгария, Чехия и Словакия ще пострадат най-много, не само поради своята зависимост от руския газ, но и защото ефектът от рецесията в Германия ще ги засегне най-сериозно на фона на силните им икономически връзки с Федералната република.

Експертите от "Икономист" очакват свиването на промишлената активност в Германия да се отрази на икономиките на много страни от региона. Основният "удар" върху тях ще бъде нанесен от високите цени на енергията, спада на потребителското доверие и слабия износ. България и балтийските страни са особено изложени на тези рискове, отбелязват анализаторите.

Рецесията ще засегне много хора, тъй като е възможно те или някои от близките им да загубят работата си, защото редица фирми ще бъдат принудени да прибегнат до съкращения поради свиване на дейността им.

Ефект

Друг негативен ефект от икономическия спад е "охлаждането" на пазара на недвижими имоти поради ограничаване на търсенето. Това означава, че средните цени може да се понижат, което е лоша новина за собствениците на имоти, закупени с ипотеки по време на бума на пазара.

В условията на евентуален скок на лихвите по кредитите, на фона на ударното повишаване на основните лихви от страна на водещите централни банки, е възможно да се вдигнат вноските по заемите. Ако собственик на имот с ипотека не успее да плаща по-високите вноски за определен период, то е възможно кредитът му да бъде обявен за просрочен и жилището, което е използвал като гаранция за заема си, да бъде обявено на публична продан. Ако това стане в условията на "охлаждане" на пазара на недвижими имоти, то имотът може да бъде продаден на по-ниска цена от тази, на която е закупен.

Така собственикът му ще го загуби, без да е успял да покрие изцяло задължението си към банката, т.е. вече няма да притежава имот, но същевременно част от дълга му ще остане непогасен. И вероятността всичко това да заобиколи страната ни е минимална.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2373

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2828

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3132

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2569

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2487

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ