АгроДУМА
Новите храни:
Шоколад за отслабване на българския пазар
Сладко от люти чушки и бонбони с трюфел ще търсят почитатели
/ брой: 39
Диетичен шоколад без захар, подходящ за отслабване, създадоха учените от Института по криобиология и хранителни технологии. Шоколадът има ниска калорийна стойност от 380 кк на 100 гр продукт при 540 кк в обикновените шоколади. Създаден е от какаови зърна от Кот д'Ивоар и Гана, като какаото е извлечено преди екстракцията, по този начин са запазени всички дъбилни вещества, обясни технологът асистент Николай Солаков. Какаовото съдържание е 60%. Премахнато е прясното мляко заради казеина и захарта. Използваме хидролизиран екстракт от говежди костен бульон, който осигурява колагени, посочи ас. Солаков. Вместо захар са използвани олигозахариди от корен на цикория, които работят като пребиотик. Добавени са екстракти от бяла бреза, който подпомага диурезата, масло от люта мента и ацерола - японската вишна с високо съдържание на витамин С. "Шоколадите са богати и на витамин Е, коензими Q10, а пълнежът е два вида - лиофилизирана ябълка и пуканки от амарант, и лиофилизиран банан с кедрови ядки", допълни ас. Солаков. Шоколадът получи награда за световна иновация в раздел "Научна дейност и разработки" в конкурса по време на "АГРА".
Диетичен десерт линцер "Спирулина" с 30% от антиоксиданта фикоцианин разработи ас. Илиана Лазова от института. Сладкишът е създаден на основата на оризово брашно и сух екстракт от синьо-зеленото водорасло спирулина.
Нови ястия представи и Институтът по консервиране и качество на храните - еленско месо в собствен сос, богато на протеини, желязо, селен, магнезий и витамин В12, фазан в зеленчуков бульон и фазан по градинарски. Фазановото месо е с ценни здравословни свойства - богато е на протеини, желязо, фосфор и селен. Друг диетичен продукт на института е лютеницата с гулия с високо съдържание на инулин, пектин и фибри, изтъкна доц. д-р Петя Иванова. Телешки суджук от месо на породата "Лимузин" с ниско съдържание на мазнини представи Институтът по животновъдство в Костинброд. Суджукът "Вискяр" е приготвен от отгледани на свободна паша в едноименната планина животни, което подобрява здравословните качества на продукта. Съдържанието на мазнини е три пъти по-ниско от обичайното - 7,6 г на 100 грама, а протеините са 40 грама.
Сладка от люти чушки показаха Дарина Родинова и дъщерите й Елена и Славена от варненска ферма за люти чушки. "Със съпруга ми Христо се занимаваме с производство на разсади и зеленчуци. Създадохме преди 7 години фермата за люти чушки най-напред като хоби", разказа Дарина. Сега семейството отглежда 300 вида чушлета от цялото земно кълбо, някои от които растат на храсти, високи по 3-4 метра. Родинови варят два вида сладка, подходящи за сирене, кашкавал и морски дарове, имат миниатюрни сортове, от които консервират по 50 чушлета в бурканче от 40 грама, приготвят и мексиканската чушка халапеньо по българска рецепта с копър, чесън и магданоз. Родинови получиха награда за иновации със своите люти сосове, люти сладка, пюрета и разядки.
Първите бонбони с български трюфели показа по време на изложенията в Пловдив Димитър Димитров, председател на Асоциация "Български трюфел". Те са 20 в кутия, поравно с бял и черен трюфел. А земеделският производител Светослав Коев от Добрич получи награда за своя натурален сок от ябълка с българска роза.